Sankcijām Latvijā pakļauts minerālmēslu ražotņu “Uralchem” un “Uralkali” īpašnieks Dmitrijs Mazepins (pa labi), kurš sponsorēja “Formulas 1” komandu, lai viņa dēls Ņikita (pa kreisi) varētu tajā startēt. Nu vairs nevar.
Sankcijām Latvijā pakļauts minerālmēslu ražotņu “Uralchem” un “Uralkali” īpašnieks Dmitrijs Mazepins (pa labi), kurš sponsorēja “Formulas 1” komandu, lai viņa dēls Ņikita (pa kreisi) varētu tajā startēt. Nu vairs nevar.
Foto: Florent Gooden/DPPI/ZUMA PRESS/SCANPIX

Latvijā Krievijas oligarhiem īpašumus neatņems, bet iesaldēs 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Lasīt citas ziņas

Tieslietu ministrijas Tiesu administrācija nosūtījusi Latvijas tiesām paziņojumu par starptautiskajām sankcijām pakļautajiem Krievijas pilsoņiem piederošajiem 41 nekustamiem īpašumiem, kurus turpmāk būs aizliegts pārdot, ieķīlāt, iznomāt vai mainīt.

Pieci jau iesaldēti

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Zemesgrāmatu likuma par aizlieguma atzīmes ierakstīšanu zemesgrāmatā tiesnešiem jālemj ne vēlāk kā desmit dienu laikā, skaitot no paziņojuma saņemšanas brīža. Līdz šim tiesneši lēmuši par aizliegumu pieciem sankcijām pakļauto Krievijas pilsoņu nekustamajiem īpašumiem.

Pēc Valsts zemes dienesta (VZD) datiem, šo 41 nekustamo īpašumu kadastrālā vērtība ir 27,5 miljoni eiro.

No tiem pieci īpašumi pieder kara noziedzniekam Vladimiram Putinam pietuvinātajām personām – uzņēmējam Pjotram Avenam, baņķierim Mihailam Fridmanam, Krievijas Hokeja federācijas prezidentam Vladislavam Tretjakam, no pirmās formulas pasaules čempionāta komandas “Haas” padzītajam autobraucējam Ņikitam Mazepinam (pieder divi īpašumi).

Tā kā šis novērtējums balstīts uz 2019. gada tirgus cenām, visticamāk, šo īpašumu tirgus vērtība pašlaik varētu būt krietni lielāka.

Aizliegumu varētu noteikt vēl četriem nekustamiem īpašumiem Jūrmalā, kuru īpašuma tiesības reģistrētas Krievijas prezidenta lietu pārvaldes Federālā budžeta valsts iestādei “Atveseļošanas komplekss “BOR””. Tāpat aizliegums varētu skart arī vairākus Krievijas un Baltkrievijas varas iestādēm piederošus īpašumus.

Aizliegums arī uzņēmumu īpašumiem

Tiesneši jau lēmuši par aizlieguma ierakstīšanu zemesgrāmatā konsorcija “Alfa-Group” padomes loceklim Pjotram Avenam.
Foto: Maxim Shemetov/SHUTTERSTOCK

Uzņēmumu reģistrā atklāti arī septiņi uzņēmumi, kuriem Latvijā pieder 34 nekustamie īpašumi un kuru patiesais labuma guvējs ir kāds no sankcijām pakļautajiem Krievijas pilsoņiem. No pieminētajiem septiņiem triju uzņēmumu (SIA “Klauģu muiža RE”, fonds “Aven Foundation”, SIA “Ezermaļu mežu īpašumi”) patiesais labuma guvējs ir Pjotrs Avens. SIA “Seagull Investments” patiesais labuma guvējs ir Mihails Fridmans.

SIA “Severstal Distribution” patiesais labuma guvējs – tērauda ražošanas uzņēmuma “Severstaļ” īpašnieks Aleksejs Mordašovs. Savukārt diviem – SIA “Riga fertilizer terminal”, SIA “Ventamonjaks” – patiesais labuma guvējs ir ķīmisko produktu ražotņu “Uralchem” un “Uralkali” īpašnieks, autobraucēja Ņikitas Mazepina tēvs Dmitrijs. Arī par šiem uzņēmumiem piederošajiem 34 nekustamiem īpašumiem tiesām nosūtīti paziņojumi par aizlieguma atzīmes ierakstīšanu zemesgrāmatā.

Pārbaude turpinās

Kā paskaidro Tieslietu ministrijā, Uzņēmumu reģistra datu pārbaude turpinās, lai atklātu personu saistību ar citiem uzņēmumiem, kuriem pieder nekustamie īpašumi, kuru patiesais labuma guvējs pastarpināti varētu būt kāds no sankcijām pakļautajiem. Uzņēmumu reģistrs pēc tam paziņos citu valsts reģistru turētājiem par uzņēmumiem, kuri saistīti ar šīm personām. Datu apstrādei gan vajagot vairāk laika, ņemot vērā analizējamo datu apjomu un personvārdu atveidojumu latviešu valodā.

Tieslietu ministrija aicinājusi tiesnešus pievērst īpašu uzmanību lūgumiem vai pieteikumiem, kurus saņem no Krievijas vai Baltkrievijas pilsoņiem, kā arī no Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem.

Tas vajadzīgs, lai pārliecinātos, ka to iesniedzēji nav tieši vai pastarpināti saistīti ar san­kcijām pakļautajām personām. Pienākums uzraudzīt starptautisko sankciju ievērošanu ir arī zvērinātiem notāriem, kuri gatavo nostiprinājumu lūgumus un apliecina personu parakstu īstumu.

Sankcijām pakļautie uzdarbojas

Klauģu muiža
Foto: Latvijas Arhitektu savienība

Vairāki Kremlim pietuvinātie jau laikus mēģinājuši apiet tiem uzliktos ierobežojumus. Stāsts nav tikai par Krievijas miljardieriem piederošajām jahtām, kas laikus pārdzītas uz Maldīvu salām Indijas okeānā.

Piemēram, minerālmēslu ražotņu “Uralchem” un “Uralkali” īpašnieks Dmitrijs Mazepins sankciju sarakstā ir kopš 9. marta. Bet, kā publiski paziņojis “Riga Fertilizer Terminal” un “Ventamonjaka” valdes priekšsēdētājs Artūrs Skadats, kopš 1. marta Mazepins vairs neesot šo uzņēmumu patiesais labuma guvējs. Viņa vietā esot kāds Amirs Atta Bidvals.

Minerālmēslu pārkraušanas uzņēmums “Riga Fertilizer Terminal” uz pusēm pieder “Uralchem Freight” un Aināram Šleseram un Andrim Šķēlem piederošajai SIA “Rīgas tirdzniecības osta”.

Smaržu un kosmētikas tirgotājs “Faberlic Baltija”, kura patiesais labuma guvējs ir sankcijām pakļautais Krievijas valsts domes deputāts Aleksejs Ņečajevs, dod padomus, kā apiet sankcijas, veicot maksājumus, izmantojot “PayPal”, “WePay”, “Skrill”, “Intuit” maksājumu sistēmas.

Tieslietu ministrija ziņo, ka atklāti divi mēģinājumi apiet sankcijas, piesakot Uzņēmumu reģistrā izmaiņas, kuras skar sankcijām pakļautās personas.

Reģistra datos izmaiņas neesot veiktas.

Iesaldē arī bankās uzkrāto naudu

Vienlaikus ar aizliegumu darījumiem ar sankcijām pakļautajām personām piederošo nekustamo mantu iesaldēta arī šo personu uzkrātā nauda Latvijas bankās.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) vēsta, ka līdz 12. martam bankās bija iesaldēti apmēram 11,5 miljoni eiro. Bankās atklātas divas sankcijām pakļautās personas un vēl 26 uzņēmumi, kuru san­kciju sarakstos nav. Bet atklātas šo personu īpašuma tiesības šajos uzņēmumos, tādējādi šo personu naudas konti ir iesaldēti.

Tā kā sankcijas ir noteiktas arī vairākām Krievijas bankām, Latvijas iedzīvotāju maksājumi ar tām nenotiks. Bet FKTK atļaus maksājumus, ja tie būs saistīti ar personu pamatvajadzību nodrošināšanu, piemēram, pensiju saņemšanu, valsts nodevu maksājumiem, medicīniskiem izdevumiem.

FKTK aicina iedzīvotājus būt iecietīgiem, ja bankās uzdod papildu jautājumus par maksājumiem uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas. Papildu jautājumus uzdod, lai pārliecinātos, ka maksājumi nav domāti sankcijām pakļautajām personām.

SAISTĪTIE RAKSTI
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Lasīt citas ziņas
Rinkēvičs: Nav pieņemami, ka ar sarežģījumiem apgūstamās naudas kategorijā ir 500 miljoni ES fondu naudas
TV24
Enerģētikas eksperti prognozē, cik tuvākajā laikā maksās gāze, degviela un elektrība: “Ilgākā termiņā mēs nevaram pateikt”
5 “neērti” jautājumi, ko uzdot “atvērto durvju dienā”, ejot raudzīties jauno mājokli
FOTO. Tallinas ielās izvietoti plakāti ar nepatīkamiem skatiem – tajos redzamas sagrautas, izpostītas ēkas
Kokteilis
FOTO. Teilore Svifta no pasaules popmūzikas princeses kļuvusi par Velsas princeses stila māsu
15:52
5 “neērti” jautājumi, ko uzdot “atvērto durvju dienā”, ejot raudzīties jauno mājokli
15:46
Ceturtdienas rītā daudzviet gaidāma migla. Kāda būs diena?
15:43
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Tautā iemīļotajai un enerģiskajai Baibai Sipeniecei-Gavare šodien svētki
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
IZM turpinās sarunas ar LIZDA par slodžu balansēšanu un jauno pedagogu algu finansēšanas modeli
VM aicina traumatoloģijas aprūpi Rīgā koncentrēt RAKUS un PSKUS un apšauba Dzemdību nama atbilstību mūsdienu prasībām
TV24
Reirs: Krievijas lauksaimniecības produktu importa aizliegums var ietekmēt cenas veikalos
Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas, vienu bērnudārzu un vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
Siliņa: Baltijas valstis nosoda Krievijas “vēlēšanas” okupētajās Ukrainas teritorijās
PSKUS būvlaukuma pārņemšanu no “Velves” uzrauga Valsts policija
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Liepājā audzēknes sadurtā skolotāja kompensācijā saņems 8784 eiro, uzbrucējai piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis
Kokteilis
VIDEO. Liene Ušakova dodas izveidot savu krūšu ģipša izlējumu: ko viņa ar to iesāks?
Francijas lauksaimnieki, kas dēvēti par vieniem no niknākajiem Eiropā, atsākuši protestus un atklāj, ko plāno iesākt
TV24
Oļegs Burovs: Ierēdņiem ir grūti pateikt politiķiem “nē”
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
TV24
“Es nespēju iedomāties neko bīstamāku. Tas ir sekunžu, nepilnu minūšu jautājums,” sinoptiķe par bļitkotājiem
Krievijai piegādātajās Ziemeļkorejas raķetēs izmantotas Rietumu detaļas