Foto: ekrānuzņēmums no Krievijas vēstniecības Latvijā oficiālā tvitera konta

“Īsti svētki” Latvijā – 1940 jeb meli, kas nāk no “augstā gala”. Krievijas dezinfomācijas apskats 2

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Lasīt citas ziņas

Saistībā ar 1940. gada vasaras notikumu apaļo gadskārtu gan jūnijā, gan jūlijā Krievijas medijos epizodiski parādījās vēstījumi, kuru esence ir visnotaļ tradicionāla, pazīstama vēl no PSRS pastāvēšanas gadiem un atkal uzplaukusi pēdējos pārdesmit gados – nekādas okupācijas nebija, Latvijas un pārējo Baltijas valstu “iestāšanās” PSRS notikusi visnotaļ likumīgi un baltiešiem vēl jāpateicas lielajai PSRS par to, ko tā darījusi republiku attīstības vārdā pēc kara.

Dažkārt izskan arī apgalvojumi, ka, lūk, Latvija esot pati slēgusi “slepenu paktu” ar nacistisko Vāciju, tādēļ neesot ko apvainoties par Molotova–Ribentropa paktu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Palaikam kontekstā tiek runāts arī par “latviešu zvērībām” vācu okupētajā Krievijas daļā 1942./43. gadā (“Izvestija” 5. jūlijā).

Vēstniecības atklāsmes

Nav ko brīnīties par Krievijas medijiem, ja piemēru rāda Krievijas vēstniecība Latvijā. 14. jūlijā – 80. gadadienā kopš “Tautas Saeimas” vēlēšanām – tā atļāvās savā “Facebook” un “Twitter” vietnē ierakstīt apgalvojumus, uz kuriem šoreiz reaģēja pat Latvijas Ārlietu ministrija, paužot nožēlu par šādu vēstures falsifikāciju.

Pirmais ieraksts vēsta: “Viens no Latvijas vadības soļiem, lai leģitīmi iestātos PSRS, bija ārkārtas Saeimas vēlēšanas 1940. gada 14.–15. jūlijā, kurās masveidīgi piedalījās dažādi iedzīvotāju slāņi”.

Ierakstu papildina no tā laika periodikas ņemts foto ar ļaužu rindu pie balsošanas iecirkņa Rīgā, Raiņa bulvārī 8.

Pie otrā ieraksta redzama Latvijas armijas karavīru kolonna, kas Latvijas un PSRS karogu pavadībā soļo it kā uz vēlēšanu iecirkni kādā no Latvijas pilsētām.

Vēstniecības pavadteksts: “Agrā 1940. gada 14. jūlija rītā Latvijas iedzīvotāji, ieskaitot organizētas Latvijas armijas kolonnas, steidzās uz vēlēšanu iecirkņiem, vēloties nobalsot par jauno komunistisko varu. Ielas bija rotātas Latvijas karogiem, tie bija svētki, vistautas plebiscīts.”

Kāpēc un kā tika organizēti šie “svētki” un kas bija “vēlēšanas”, kurās, izņemot Kremļa apstiprināto “Darba tautas bloku”, nevienu citu nepielaida un kuru iznākums tika noformēts vēl pirms iecirkņu slēgšanas, nemaz nerunājot par Baltijas valstu okupācijas mehānismu kopumā, ir aprakstīts simtiem reižu un šķiet zināms visiem, izņemot oficiālo Krieviju (līdzīgi ieraksti atrodami arī Krievijas vēstniecības Igaunijā sociālo tīklu vietnēs).

Tā kā šoreiz meli nāca no tik augsta līmeņa, Latvijas ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam nācās turpat tviterī ierakstīt: “Atgādinām kolēģiem vēstniecībā, ka “vēlēšanas” notika padomju okupētā Latvijā pretēji Satversmei un bija tiešs politisko dvīņu – Hitlera un Staļina noziedzīgās vienošanās rezultāts.”

Arī ministra padomnieks Mārtiņš Drēģeris aģentūrai LETA komentēja: “Tas nav nekas jauns, un diemžēl mūsdienu Krievijas varas iestādes joprojām nav gatavas objektīvi vērtēt padomju režīma atbildību par Otrā pasaules kara izraisīšanu un neskaitāmiem noziegumiem pret Eiropas, Krievijas un tās kaimiņvalstu tautām.”

Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks pieļāva iespēju, ka kāds uzlauzis Krievijas vēstniecības sociālo tīklu kontu un tas nonācis “vai nu provokatora, komiķa, vai ārprātīga cilvēka rokās”.

Tikmēr oficiālā Krievijas ziņu aģentūra TASS šo pēc būtības skandalozo vēstniecības rīcību izmantoja, lai sagatavotu ziņu un atgādinātu Krievijas Ārlietu ministrijas pozīciju – “Krievija nepieņems nekādus apgalvojumus, ka PSRS okupējusi Baltijas valstis”. Tie esot “absurdi”.

Manipulācijas ar NATO

Foto: ekrānuzņēmums no vietnes “rubaltic.ru”


Pie tradicionālās dezinformācijas tematikas pieskaitāmi nemitīgie Krievijas centieni irdināt NATO sabiedroto tēlu Latvijā.

“Vairāk nekā ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Ziemeļatlantiskā alianse (NATO) ir okupējusi Baltiju”, jūnija beigās vēsta Krievijas propagandas vietne “rubaltic.ru”. NATO par okupantiem uzskatot 13% Lietuvas, 26% Latvijas iedzīvotāju, bet 30% igauņu esot pārliecināti, ka NATO vienību vienīgais uzdevums valstī esot provocēt un kaitināt Krieviju. Tāpat 26% Latvijas iedzīvotāju uzskatot, ka Rietumos darbojas kāda vēsturnieku grupa, kas nodarbojoties ar vēstures falsifikāciju, lai mazinātu PSRS lomu nacisma iznīcināšanā.

“Rubaltic.ru” kā šīs statistikas avotu nosauc Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā bāzēto domnīcu “GLOBSEC”, un ziņa veidota tā, it kā “GLOBSEC” norādītu uz augošu NATO, kā arī ES nepopularitāti Austrumeiropā.

Šī gan nav pirmā reize, kad minētā Krievijas ziņu vietne steidzas paziņot par drīzu kādas valsts, piemēram, Slovākijas, izstāšanos no NATO un alianses vai ES iziršanu.

Tādas ziņas allaž izrādījušās stipri pārspīlētas, tendenciozi traktējot un vispārinot kādu otršķirīgu faktu. Tā pēc būtības noticis arī šoreiz.

Atverot internetā atrodamo domnīcas bukletu, no kura “rubaltic.ru” smēlies informāciju, redzam, ka ironiskā kārtā tā meklējama sadaļā “Misinformation narratives”, tātad “Dezinformējošie vēstījumi”, kas ziņā gan pieminēts, bet it kā starp citu, lai arī tā ir būtiska detaļa.

Īstenībā “GLOBSEC” norāda, ka politikas spēlētāji bieži vien izmanto starptautiskās institūcijas kā grēkāžus, lai novērstu uzmanību no savām kļūdām. Tajā pašā laikā ticība NATO Baltijas valstīs uz pārējās Austrumeiropas fona ir nevis vāja, bet gluži otrādi – augsta, un baltieši krietni mazāk tic pret NATO vērstai propagandai nekā, sacīsim, bulgāri un slovāki.

Vēl viena lieta, ko “aizmirsusi” pieminēt “rubaltic.ru”, ir “GLOBSEC” atzinums, ka Krievijas dez­informācija vēstures jautājumos nav īpaši populāra Baltijas valstu un Polijas iedzīvotāju vidū.

Latvijā un Igaunijā tikai 22%, bet Lietuvā 12% domā, ka Baltija 1940. gadā iestājusies PSRS “pēc pašas gribas un likumīgi”.

Domnīcas ekspertu ieskatā, tas ir labs rezultāts, kas izskaidrojams “ar šo valstu slikto vēsturisko pieredzi attiecībās ar Padomju Savienību 20. gadsimtā”.

Starp jaunajām tematiskajām līnijām līdzās dusmām par propagandas TV kanāla “Russia Today” aizliegumu Latvijā parādījusies līnija par gaidāmajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām.

Krievijas valdības izdevums “Rossijskaja gazeta” 14. jūlijā tam veltījis visai plašu materiālu, savā stilā interpretējot politisko spēku izredzes – gatavošanās vēlēšanām notiekot “jauna judofobijas un rusofobijas viļņa” apstākļos.

Bet krievvalodīgās partijas, tādas kā Latvijas Krievu savienība, tiekot slāpētas, mazinot krievvalodīgo ziņu raidījumu apjomu Latvijas telekanālos.

SAISTĪTIE RAKSTI

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
FOTO. Drāma aristokrātu ģimenē: miljonu mantiniece uz ielas dzemdē bērnu un pazūd mīklainos apstākļos 8
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 195
Lasīt citas ziņas
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Tanku piegāde Ukrainai var notikt jebkurā brīdī – Vācija apstiprinājusi “Leopard 1” piegādi no rūpnīcu krājumiem
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
13:52
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
13:16
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
13:00
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
Matroškas, degvīns un pat Čeburaška: Artūrs Mednis nosauc populāras lietas, kuras patiesībā krievi “nozaga” citām tautām 13
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
FOTO. Interesantākie galamērķi ģimenes brīvdienām: ko apskatīt Lietuvā un Igaunijā?
Zatlers: Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi ir līdzatbildīgi par Putina karu Ukrainā 3
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko
Pārnes biznesu uz Saeimu: deputāte Vīksna iesaista vīna reklamēšanā Saeimas priekšsēdētāju Smiltēnu un ministru Sprindžuku 48
Par neatbilstošu dzeloņstiepļu piegādi apsūdzēta Nodrošinājuma valsts aģentūras vadība
“Z” francūzis
Toksiskā izstāde: kāpēc Ogres novada mēram bija spiedīga vajadzība eksponēt krievu oligarham piederošus mākslas darbus?
VIDEO. Krievijas propagandists šausminās par “briesmīgo” dzīvi Eiropā, kur cilvēkiem iesakot mazāk mazgāties un ēst tārpus 22
ES pārstās importēt Krievijas dīzeļdegvielu. Vai gaidāms tās deficīts?
Kad gribas ko izcilu un sātīgu: skābētu kāpostu zupa
Darbinām lielākos elektrības tērētājus naktī – vai vērts?
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Bulciņa par vienu eiro! Horvātus pēc iestāšanās eirozonā pārsteidz jaunās cenas
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
FOTO. Drāma aristokrātu ģimenē: miljonu mantiniece uz ielas dzemdē bērnu un pazūd mīklainos apstākļos 8
VIDEO. Ķīna virs ASV palaidusi spiegošanas balonu 5
VIDEO. Hokeja fani labo rekordu un uz ledus samet vairāk nekā 67 000 rotaļu lāču 1
Uzspīdēs saule un daudzviet īslaicīgi snigs. Prognoze piektdienai
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā cilvēki interesējās par iespējām aizbēgt no Latvijas. Kā ir šobrīd? 57