Kaspars Pudāns, pulkvedis, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris.
Kaspars Pudāns, pulkvedis, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris.
Foto: Karīna Miezāja

Kaspars Pudāns: Jābūt gataviem dažādiem pārbaudījumiem! 5

Kaspars Pudāns, pulkvedis, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Lasīt citas ziņas

Zemessardzi pirms 30 gadiem atcerēšos vēl kā jaunietis, vidusskolnieks. Atceros, kāda tolaik bija Zemessardze. Mans tēvs viens no pirmajiem iestājās Zemessardzē. Un tādēļ, raugoties caur viņa vērtējumu, viņa pienākumiem, kā viņš bija nodrošināts, ekipēts un kādus uzdevumus viņš veica, varu salīdzināt mūsu lielāko militāro spēku toreiz un tagad. Vēlāk, pirmajos gados pēc Aizsardzības akadēmijas beigšanas, jau man pašam bija gods būt Zemessardzē. Un pieredzēt, kādi bija pirmie desmit gadi, kad bija veikti pirmie soļi un sasniegts zināms līmenis.

Un tagad ir pagājuši veseli trīsdesmit gadi. Un no šādiem skatpunktiem es varētu atskatīties uz Zemessardzi, tās sagatavotību un attīstību. Toreiz sākumā Zemessardzi uzskatīju par atbalstu sabiedriskajai kārtībai, kas parādījās pie mums laukos, pilsētās un nodrošināja dažādu pasākumu drošu norisi. Diezin vai bez zemessargu ieguldījuma drošības uzturēšanā mums būtu tik labi klājies. Tolaik pats vēl nesaskatīju tās saistību ar valsts aizsardzību kā tādu, jo izpratne par draudiem bija pavisam cita. Zemessargi manā skatījumā bija patriotiski cilvēki, kas jau pirmajās dienās pēc valsts neatkarības atgūšanas bija gatavi nodrošināt iekšējo kārtību. Pēc tam jau iepazinu Zemessardzi no iekšienes. Tad redzēju, ka tā ir arī apmācīta militāra organizācija. Sākumā mēs visi bijām vieglie kājnieki ar vienādām specialitātēm. Taču galvenais ir tas, ka tur bija daudz patriotisku cilvēku, kas vēlējās nepārtraukti celt savu profesionālo līmeni. Tas, kā tagad redzam, devis labus rezultātus. Esam uz pareizā ceļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un tagad – pagājuši 30 gadi, es teiktu, ka Zemessardzes būtība nav mainījusies, joprojām tā ir brīvprātīga organizācija, kas ļauj cilvēkiem iestāties un piedalīties valsts aizsardzībā un sabiedriskās kārtības nodrošināšanā. Zemessardze ir galvenā un vistiešākā saikne ar sabiedrību, tajā ir kopā dažādi sabiedrības slāņi – tas 30 gados nav mainījies. Bet ievērojami ir mainījies tas, ko Zemessardze spēj paveikt. Tagad pamatā visiem zināms, ka Zemessardzes galvenais uzdevums ir valsts aizsardzība. To, protams, ietekmējis apdraudējums un situācijas izmaiņas kopš 2014. gada. Tā bija Krievijas agresija Ukrainā, kas būtiski mainījusi situāciju Eiropā. Zemessardze ir visplašāk izplatītā teritoriāla bruņoto spēku vienība, daļa no šiem spēkiem, tas nav kaut kāds atsevišķs veidojums vai formējums. Tā nodrošina valsts aizsardzību teritoriāli. Tagad Zemessardzē cenšamies rīkot interesantas apmācības, reālistiskas, un tādēļ ļoti svarīgi, lai mēs būtu pienācīgi nodrošināti – saņemtu jaunus ieročus, aprīkojumu un tehniku.

Šajos apstākļos mums visiem bruņotajos spēkos kopumā nepieciešama izturība, laiki vieglāki nepaliks, apdraudējumi kļūst aizvien dažādāki, un nepieciešama gatavība visus pārbaudījumus izturēt. Es ticu, ka mūsu gatavība ļaus izpildīt savus uzdevumus valsts aizsardzībā!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.