Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Jānis Hermanis: Atalgojuma apmērs turpinās palielināties arī zemo algu grupās 0

Latvijas tautsaimniecība šogad ir sasniegusi savu vēsturiski augstāko līmeni. Kā rāda Starptautiskā valūtas fonda novērtējums, Latvija šogad ir apsteigusi Grieķiju pēc IKP uz vienu iedzīvotāju pēc pirktspējas paritātes, vēstīts laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Bizness”.

VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu 3
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa 29
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis 109
Lasīt citas ziņas

Nākamais tuvākais mērķis pēc šī rādītāja varētu būt Ungārija, savukārt kaimiņvalstis Igaunijas un Lietuvas veiksmīgu apstākļu gadījumā būtu sasniedzamas ne agrāk par 5–10 gadiem.

Pēdējie pieejamie rādītāji līdz 3. ceturksnim liecina, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes ātrums sasniedz 5,3% gadā pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem: tas ir 4. augstākais rādītājs starp ES valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt jāatzīmē – iepriekšējos gados ikreiz atgadījušies kādi kavējošie apstākļi, kas secīgi nomainījuši viens otru.

piemēram, “Liepājas metalurga” darbības pārtraukšana, eksporta samazinājums Krievijas–ES sankciju dēļ, kravu pārvadājumu kritums dzelzceļā, lauksaimniecībai nelabvēlīgi laika apstākļi, ES struktūrfondu pārrāvums, finanšu pakalpojumu ierobežojumi nerezidentiem.

taču šī gada beigās izaugsme vienlaikus aptver visas nozīmīgākās Latvijas tautsaimniecības nozares.

Labāk gatavi krīzei

Nav zināms, kad un kādos apmēros varētu rasties nākamā krīze, bet, visticamāk, to varētu izraisīt ārēji apstākļi, kuriem Latvija šoreiz ir sagatavojusies labāk nekā iepriekš.

Galvenā atšķirība, kas izceļas salīdzinājumā ar t.s. trekno gadu izaugsmi, ir būtisks starptautiskās konkurētspējas uzlabojums – Latvijas preču un pakalpojumu eksports šobrīd ir sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni un atrodas līdzsvarā ar preču un pakalpojumu importa vērtību.

2018. gadā ir sasniegti rekordi vairākās jomās, kas lielā mērā saistītas ar preču vai pakalpojumu eksportu – apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms, kravu pārvadājumi ar autotransportu, viesnīcās apkalpoto personu skaits, pārvadāto pasažieru skaits Rīgas lidostā u.c.

Arī nodokļu ieņēmumi, kas 2018. gadā sasniegs 9,2 miljardus, būs vēsturiski augstākais rādītājs, un valsts finansiālo stabilitāti apliecina labi kredītreitingi.

Svarīgs uzdevums, kas Latvijai būs jāizpilda nākamajā gadā, – izdarīt visu iespējamo, lai ieviestu 2018. gada “Moneyval” ziņojuma rekomendācijas un Latvija nenonāktu “pelēkajā sarakstā”.

Līdz ar ekonomikas pieaugumu ir samazinājies bezdarbs un palielinājies nodarbināto skaits.

Bezdarbnieku skaits ir sasniedzis teju pirmskrīzes līmeni – 3. ceturksnī bija 68,8 tūkstoši bezdarbnieku vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas tikai par 10 tūkstošiem pārsniedz zemāko līmeni, kas bija 2007. gada nogalē, taču pašreizējais nodarbināto skaits – 920 tūkstoši – no pirmskrīzes rādītājiem atpaliek ļoti būtiski – par 160 tūkstošiem.

Tā galvenais iemesls ir kopējā ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita samazināšanās pēdējos gados, ko ietekmējusi emigrācija un negatīva ikgadējā dabiskā kustība, mirstībai pārsniedzot dzimstību.

Turklāt 2018. gadā ir turpinājies dzimstības kritums, jaundzimušo skaitam Latvijā noslīdot jau zem 20 000. Tas nozīmē, ka nākotnē cilvēku skaits Latvijas darba tirgū būs ierobežots un būs aktīvi jāmeklē dažādi veidi, kā nodrošināt trūkstošo darbinieku pieejamību.

Piektdaļai – ne vairāk kā minimums

Ekonomikas izaugsme atspoguļojas arī iedzīvotāju ienākumos: 2018. gadā vidējā mēnešalga Latvijas tautsaimniecībā ir pārsniegusi 1000 € atzīmi. Statistikas dati rāda, ka algu kāpumu pēdējo gadu laikā ir izjutis pietiekami liels strādājošo skaits, kuri pakāpeniski ir pārvietojušies uz augstāku atalgojuma līmeni.

No otras puses, 2018. gada septembrī divām trešdaļām (66,4%) no visiem strādājošajiem [oficiālais] bruto atalgojums joprojām nepārsniedza 1000 €, tostarp piektdaļai jeb 20,8% no visiem strādājošajiem atalgojums nepārsniedza valstī noteikto minimālo (430 €) algu.

Ņemot vērā arvien pieaugošo darba roku trūkumu, darba devēju konkurence pēc darbiniekiem pastāvēs gan starpnozaru, gan starpvalstu līmenī, tādēļ saglabāsies spiediens uz atalgojuma pieaugumu.

Tāpēc sagaidāms, ka atalgojums turpinās palielināties, tostarp zemāko algu grupās. Savukārt, lai spētu samaksāt lielāku atalgojumu, darba devējiem būs jāmeklē risinājumi, kā tuvināt darba ražīgumu Eiropas vidējam līmenim.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
Lasīt citas ziņas
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
“Jaunā Vienotība” mēģina nošaut vairākus zaķus vienlaicīgi.” Dienas saruna ar politologu Filipu Rajevski
Auziņš: Reiz pie manis ieradās Valsts Kontrole, palūdza telpu ar kafijas aparātu un uzreiz deva mājienu par vēlmi sodīt
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
23:00
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
22:33
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
22:25
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
FOTO. Ar grandiozām ovācijām skatītāji Jelgavā sagaidījuši leģendāro grupu “Zodiaks”
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
VIDEO. Mežā rit zvēru mazuļu laiks! Kurzemes pusē pamanīts vesels pulks jenotsuņu mazuļu
VIDEO. Ukraiņi izplata intriģējošu video. Vai gaidītais pretuzbrukums ir sācies?
VIDEO. TV personība Aivis Ceriņš aicina piemērot bargākus sodiem tiem, kas nežēlīgi izturas pret dzīvniekiem
VIDEO. Soctīklotāji šokā! Antarktīdā dzīvojošs vīrietis parāda, kas notiek, kad viņš mēģina glāzē ieliet atspirdzinošu dzērienu
“Rasols ir dārzeņu salāti!” 5 izplatītākie mīti par dārzeņiem, augļiem un veselīgu uzturu
Kādos gadījumos darba devējam jāizmaksā atlaišanas pabalsts?
FOTO. Sabiedrībā pazīstami cilvēki kuplā skaitā apmeklē Dzintaru koncertzāles vasaras sezonas atklāšanu
Krievija sāk manevrus Baltijas jūrā, kuros iesaistīti 40 kuģi un tūkstošiem karavīru
Dziesmu svētki tuvojas, taču tikai tagad tiek montētas 11. tramvaja sliedes un vadi. Vai paspēs līdz svētkiem?
Pēc bezatbildīgās rīcības pret suni Mailo, TV šovs pārtrauc sadarbību ar Agritu Bindri un viņas ģimeni
Nomiris rakstnieks un politiķis Vilis Seleckis
Ukraina Krievijā izveidojusi slepenu aģentu tīklu un kontrabandas ceļā piegādā tiem dronus
“Ferrari” šoferim par mēģinājumu piekukuļot policistu piespriež bargu naudas sodu
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
Skaidrs, ka F-16 pretuzbrukumā Ukrainai nebūs, bet ir vēl viena lieta, kas varētu palīdzēt. Par ko runā Rajevs?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
Gaisa temperatūra turpinās paaugstināties. Cik silts būs otrdien?
75% no Spānijas teritorijas apdraud pārtuksnešošanās: lauksaimniekiem Vidusjūras reģionā nāksies efektīvāk izmantot ūdeni
Pacenties noturēt savas emocijas sevī un neļaut tām vaļu! Horoskopi 6.jūnijam