Foto – Dainis Bušmanis

Jānis Stradiņš: Latvijai seniori vēl būs vajadzīgi 0

Nākamgad decembrī akadēmiķim Jānim Stradiņam būs 80 gadu jubileja. Uz jautājumu, ko ieplānojis vēl paveikt, viņš atbild: “Plāni man vienmēr bijuši lieli. Lai tikai būtu veselība.”

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 139
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 212
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 132
5 stundas
Lasīt citas ziņas

– Sabiedrībā jūsu vārds ir labi pazīstams, jūsu sasniegumu un goda nosaukumu uzskaitījumam vienā avīzes lappusē vietas nepietiktu. Ko darāt pašlaik?  

 

– Es strādāju, turklāt vairākās darbavietās – esmu Latvijas Zinātņu akadēmijas senāta priekšsēdētājs, Vēstures institūta vadošais pētnieks, reizē vadu valsts nozīmes pētniecisko programmu “Nacionālā identitāte, valoda, vēsture, kultūra un sabiedriskā drošība”, ar kuru mums jātiek galā līdz nākamā gada beigām. Institūta izdotajā žurnālā esmu redakcijas padomes priekšsēdētājs. Vēl piedalos humanitāro zinātņu enciklopēdijas veidošanā. Šajā elektroniskajā izdevumā būs apkoptas ziņas par visiem redzamākajiem šo zinātņu pārstāvjiem.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik kopā ar zinātnisko asistenti Dzintru Cēberi vācu ziņas par vēsturniekiem, kas darbojušies Latvijā – sākot no Vecā Stendera līdz mūsdienām. Organiskās sintēzes institūtā esmu fizikāli organiskās ķīmijas laboratorijas līdzstrādnieks. Filozofijas un socioloģijas institūtā gatavojam latviešu sabiedriskās domas hrestomātiju.

 

Man ir arī pulka sabiedrisku pienākumu – piedalos Ministru kabineta Apbalvošanas komisijas, Latvijas Bankas Monētu komisijas, Rīgas domes Pieminekļu padomes darbā.

Šogad aprit 150 gadi kopš augstākās izglītības pirmsākumiem Latvijā – 1862. gada 14. oktobrī tika nodibināts Rīgas Politehniskais institūts. Par godu šim notikumam piedalos grāmatas “Augstākās tehniskās izglītības vēsture Latvijā” izdošanā.

Rakstu krājumam “Latvieši un Latvija” piecos sējumos, esmu arī šā izdevuma, kas iznāks latviešu un angļu valodā, virsredaktors. Līdzās maniem darbiem tajā būs sakopoti vairāku desmitu Latvijā redzamāko zinātņu nozaru un sabiedrisko darbinieku sacerējumi par latviešu tautu, valsti, kultūru, izglītību un citām tēmām. Uz šo darbu mani pamudināja 1932. gadā Valtera un Rapas apgādā izdotais F. Baloža un P. Šmita sastādītais divsējumu izdevums “Latvieši”, kas joprojām ir vērtīgs, kaut arī tā saturā daudz kas jau novecojis. Tāpēc reiz jautāju sev – vai tad par sevi neesam spējīgi izdot jaunu izdevumu?

– Kā jūsu gados var savienot vairākas darbavietas, rakstniecību, tik atbildīgus sabiedriskos pienākumus?

– Par to varu pateikties savai dzīvesbiedrei Laimai, kas mani ir balstījusi. Mūsu ģimenē visas praktiskās dzīves problēmas viņa vienmēr iznesusi uz saviem pleciem.
Protams, savienot to visu ir grūti. Tagad reizēm pārņem sajūta, ka darbošanās vienlaikus vairākās nozarēs bijusi tāda izsvaidīšanās uz visām pusēm un varbūt tāpēc neesmu sasniedzis visu, ko būtu gribējis.

– Reiz atzināt, ka Latvija bija saimnieciski attīstītākā Padomju Savienībā, bet tagad esam Eiropas Savienības pažobele. Vai joprojām tā domājat?

– To varu vēlreiz apstiprināt. Pēc ekonomiskās krīzes Eiropas Savienībā mūsu pozīcijas ir pasliktinājušās. Vērtējot pēc jaunāko zinātnes sasniegumu ieguldījumiem tautsaimniecībā, esam vienā no pēdējām vietām Eiropā. Bažas rada arī pati savienība, kas, kā redzams, pašlaik pārdzīvo ne tikai ekonomisku, bet arī morālu krīzi.

 

Līdz 1991. gadam mūsu sasniegumi daudzās zinātņu nozarēs bija lielāki nekā pašlaik, tāpat Latvijas kultūras atpazīstamība pasaulē. Protams, nevar apgalvot, ka valstiskās neatkarības gados neko neesam sasnieguši un nav ar ko lepoties. Tomēr šķiet, ka lāgā neprotam novērtēt atgūto valstisko neatkarību un izmantot visas iespējas, ko tā mums varētu dot.

 

Mūsu spilgtākie sasniegumi gan vairāk ir novērtēti ārpus Latvijas: kordziedāšanas un teātru mākslā, sportā, atsevišķās zinātņu nozarēs, piemēram, biomedicīnā. Zinātnē sasniegumi varētu būt lielāki, ja tai būtu valsts atbalsts. Mūsu jaunie zinātnieki – eksakto zinātņu doktora grādu ieguvušie, tostarp mediķi, – ārzemēs ir ļoti pieprasīti un strādā sekmīgi. Fiziķis Ēriks Kupče pašlaik sekmīgi strādā Britu salās, netālu no Oksfordas viņš ir tā sauktās magnētielejas galvenais ideologs. Nebūšu izbrīnīts, ja viņš kādreiz dabūs Nobela prēmiju. Latvijā šie speciālisti nevar izvērsties, jo nevienam nav vajadzīgi. Ja tautsaimniecībai nav skaidras attīstības stratēģijas, nebūs vajadzīgi arī zinātnieki un viņu atklājumi.

Es atbalstu V. Dombrovska valdību taupības centienos. Tomēr šai taupībai jāzina mērs.

Veselības aprūpe pašlaik Latvijā ir divas līdz trīs reizes zemākā līmenī nekā citur Eiropā. Ja šajā jomā neko nedarīsim, arvien vairāk cilvēku pametīs valsti.

– Ko vajadzētu darīt?

 

– Vajadzētu veicināt cilvēku atgriešanos laukos. Bet, ja neradīsim apstākļus, viņu nebūs. Diemžēl lauki strauji iztukšojas. Savā dzimtajā pusē Sēlijā, sevišķi gar Lietuvas robežu redzu, ka divdesmit apdzīvotu māju vietā palikušas piecas…

 

Neraugoties uz daudzajām ekonomiskajām un sociālajām problēmām, nevar teikt, ka Latvija ir galīgi norakstāma vieta vai neizdevusies valsts, kā to šad tad lasu krievu presē. Esmu iepriecināts par Daugavpils Universitātē paveikto. Jūnija beigās netālu no Silenes Daugavas kreisajā krastā pašā valsts nostūrī atklāja bioloģijas studiju un pētniecības centru. Universitāte turpmāk būs viens no lielākajiem vaboļu pētniecības centriem Eiropā. Netālu no Ventspils veidots starptautiskais Radioastronomijas centrs.

Mums, latviešiem, jābūt lielākai pašapziņai un ticībai savas valsts nākotnei – par spīti visām grūtībām.

– Par ko pats esat gandarīts?

– Šogad iznāca manas grāmatas “Zinātnes un augstskolas sākotne Latvijā” otrais izdevums. To patiešām uzskatu par nozīmīgu darbu un esmu gandarīts, ka tas ir novērtēts. 2010. gadā par to saņēmu Baltijas asamblejas balvu. Grāmata daļēji ir pārtulkota igauņu, ungāru un vācu valodā. Būtu jāķeras pie nākamās – par latviešu izcelsmes pētnieku ienākšanu zinātnē, jo iznākušajā aprakstīts tikai laikposms līdz 1862. gadam.

 

Šā gada martā Zalcburgā saņēmu Eiropas Zinātņu un mākslu akadēmijas goda senatora titulu, esmu ievēlēts par vācu dabas pētnieku akadēmijas “Leopoldina” īsteno locekli. Padomju laikā, kad visvairāk biju pievērsies zinātnei, par tādu atzinību kāds no Latvijas varēja vien sapņot.

 

Tāpat esmu gandarīts par pērn kopā ar akadēmiķi Edvardu Liepiņu izdoto grāmatu “Fizikāli organiskā ķīmija”, kurā vēstīts par mūsu zinātnieku veikumu nozarē – reizē tas ir Latvijas oficiāls veltījums ANO izsludinātajam starptautiskajam ķīmijas gadam.

– Nākamgad decembrī jums būs 80 gadu jubileja. Ko esat ieplānojis vēl paveikt?

– Plāni man vienmēr bijuši lieli. Lai tikai būtu veselība. Mans galvenais uzdevums būtu sakārtot savu lielo arhīvu – rakstus, grāmatas, dažādus dokumentus. Atstāt to visu pašplūsmā nebūtu prāta darbs. Ar Nacionālās bibliotēkas vadītāju A. Vilku esam apsprieduši iespēju atvēlēt tam kādu stūrīti jaunajā Gaismas pilī, Letonikas nodaļas ietvaros. Daļu arhīva dokumentu gribētu nodot glabāšanā Viesītē topošajam Sēlijas muzejam un Paula Stradiņa Baltajai skolai.

Ceru, ka līdz tam laikam izdosim pieminēto rakstu krājumu “Latvieši un Latvija”.

Man ir nodoms uzrakstīt autobiogrāfiskas atmiņas par manu dzīvi un darbu dažādos laikos. Vēl jau gribētos uzrakstīt grāmatu par latviešu dabas zinātnieku Paulu Valdenu, kura vārds ir minēts UNESCO piemiņas dienu sarakstā. Šīs grāmatas ietvaros arī par savu tēvu Paulu Stradiņu, par kuru dažas viņa dzīves lappuses līdz šim palikušas neatklātas. Tāpat pienākums būtu uzrakstīt par Solomonu Hilleru – vienu no maniem tuvākajiem zinātnes cilvēkiem. Šie plāni ir vairākiem gadiem uz priekšu, un atliek vien tos nodzīvot.

2014. gadā, Vecā Stendera 300. jubileju sagaidot, Viesītē un Sunākstē jāsarīko Sēlijas kongress, esmu taču Sēlijas asociācijas goda prezidents!

2012. Eiropā izsludināts par senioru gadu. Arī Latvija uz senioriem lielā mērā balstās, un viņi vēl būs vajadzīgi. Manā paaudzē ir daudz ļaužu, kas joprojām ir ierindā un strādā savas valsts labā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 139
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 212
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 132
5 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 86
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 9
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 66
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 40
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 112
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 132
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim
18:29
LE
LETA
Ziņas
Dānijā apstiprināti inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno paveidu
18:06
LE
LETA
Ziņas
Polijas premjers cer, ka Vācijas jaunā valdība mainīs nostāju attiecībā uz “Nord Stream 2”
18:05
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 139
6 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
10 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai?
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis seko Fūrmanim un Rācenim un atstāj Latvijas Ārstu biedrības valdi 38
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 2
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
9 stundas
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 9
7 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš koks šobrīd ir vispieprasītākais tirgū? 2
9 stundas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
9 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
9 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Labākais auto ir dienesta auto!” Kurš spēkrats ir iecienīts gan biznesā, gan privātpersonu aprindās? 1
10 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 212
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda: Ar vēju par lētākām cenām jeb Latvija ir lielas izvēles priekšā 10
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 153
21 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 77
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 161
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 16
21 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 51
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
8 stundas