Publicitātes foto

Jāparaksta dokuments? Kādu formātu izvēlēties? 0

Gadījumos, kad divpusēji jāparaksta dokumenti, pirms dokumentu parakstīšanas ar otru pusi ir jāvienojas par to, ka parakstīsiet dokumentu elektroniski, kā arī par elektronisko dokumentu formātu, jo juridiskais spēks parakstītajam dokumentam būs tikai tad, ja abas puses būs parakstījušas vienā vidē un formātā.
Nereti ir grūti izvēlēties, kādā formātā elektroniski parakstīt dokumentu, jo, piemēram, portālā eParaksts.lv izvēlē redzami trīs elektronisko dokumentu formāti – eDoc, ASiC-E un PDF:
• eDoc ir Latvijas vienotais elektroniski parakstīto dokumentu formāts. Edoc formātā var parakstīt jebkāda formāta dokumentus, piemēram Word, Excel vai grafikas failus.
• ASiC-E ir Eiropas Savienības (ES) vienotais elektroniski parakstīto dokumentu formāts. Arī ASiC-E formātā var parakstīt jebkura formāta failus.
• PDF atzīst lielāko daļu valstīs, gan Latvijā, gan Eiropā, gan citur pasaulē. Būtiski ir tas, ka PDF var parakstīt tikai PDF dokumentus, citus formātus parakstīt nevarēs.
Gandrīz katrā valstī ir savs “iekšējais” elektroniski parakstītu dokumentu formāts, citām pat vairāki, kā arī atšķiras vietnes, kurās var pārbaudīt šos dokumentus.Piemēram, Latvijā ir eDoc, Igaunijā – BDoc, bet Lietuvā – ADoc. Tādēļ, ja elektroniskais dokuments būtu jāparaksta Lietuvas partnerim no vienas puses un Latvijas partnerim no otras, būtu jāizvēlas vienotais ES elektroniski parakstīto dokumentu formāts ASiC-E vai PDF. Tie ir plaši pazīstami formāti visā ES un partneri arī citviet spēs tos parakstīt un pārbaudīt.
Sūtot elektroniski parakstītu dokumentu, labais tonis paredz arī adresātam nosūtīt saiti uz vietni, kur viņš var pārbaudīt parakstīto dokumentu. Latvijā ikviens var pārbaudīt dokumentus portālā eParaksts.lv.
Ja dokumentu parakstīs tikai Latvijas eParaksta lietotāji, rekomendējam izmantot eDoc formātu, bet, ja parakstīs arī citu ES valstu iedzīvotāji, ērtāks būs ASiC-E. PDF iesakām izmantot parakstot dokumentus elektroniski ar valstīm, kas nav ES dalībvalsts.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.