Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.
Foto: LETA

Rolands Repša: Covid-19 krīzes risināšanā pamatā ir iespējami divi galvenie ceļi – Kariņa valdība vai politgangsteru stilā vālējošo tehnokrātu valdība 51

Rolands Repša, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai stārķi gaidījāt? 10 vārdu īpašnieki, kas drīzumā varētu sagaidīt ģimenes pieaugumu
Jauns solis eskalācijas virzienā: krievi sākuši pielietot īpašu “kaujas indi”
Kokteilis
VIDEO. Gints Andžāns uz teātra skatuves piedzīvojis nepatīkamu ainu: “Viņa man iesita tā, ka man gandrīz galvā palika caurums”
Lasīt citas ziņas

Covid-19 krīzes risināšanā pamatā ir iespējami divi galvenie ceļi. Pirmais ceļš ir tas, ko šobrīd izvēlējusies Kariņa valdība – ar lokdauna un vakcinācijas veicināšanas paņēmienu kompleksu pamēģināt iedarboties uz pilnīgi visu sabiedrību.

Ierobežojumi tagad skar praktiski visus bez jebkādas diferenciācijas. Ja pieietu lokdaunam niansētāk, varētu, piemēram, to nepiemērot vietās, kur Covid-19 izplatība ir niecīga (protams, ja šādas vietas Latvijā vispār ir) vai arī iesēdināt mājsēdē tikai riska grupas (seniorus un hroniski slimos), ļaujot pārējiem turpināt ierasto dzīvi un ražot kopproduktu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie pašreizējā varianta tagad pilnīgi visi tiek sadzīti pa būdām ar cerību, ka tādējādi izdosies pārlaist Covid-19 rudens vētras maksimumu.

Jāatzīst, ka no morāles un ētikas viedokļa šis ir vispareizākais variants – visa Latvijas sabiedrība piebremzē soli, līdz kamēr visdumjākais un lēnīgākais cālītis ieraušas glābšanas laivā, kas dodas prom no Covid-19 viesuļa, un pilnīgi neviens nav palicis pamests briesmu krastā.

Naudiski šis variants izmaksās pusmiljardu, vismaz. Bet cenas skaitļi, kā zināms, nav attiecināmi uz ētiskas rīcības sfēru. Pēc dažām nedēļām uzzināsim, cik rezultatīvs ir bijis šis Kariņa valdības mēģinājums. Tomēr jau tagad varam aplaudēt – mēs esam labu cilvēku sabiedrība!

Tagad apskatīsim otru – diametrāli pretēju, tomēr reāli alternatīvu valdības rīcības variantu. Iedomāsimies, ka mums ir pamatā tehnokrātu jeb “speciālistu” valdība, kādu nupat piesauca pašu mediķu organizācijas. Un premjers ir cilvēks ar biznesmeņa vai inženiera izglītību un domāšanu.

Ko Covid-19 krīzes sakarā darītu šie “spečuki”? Pirmkārt, viņi momentāni saprastu, ka Covid-19 nav mēris un sabiedrība un ražošana ir maksimāli jātur vaļā, brīvi funkcionējot.

Vienlaikus mēģinot puslīdz savaldīt vīrusa plosīšanās sekas šādā brīvā režīmā. Viņi sasauktu veselības nozares vadību un ekspertus un pateiktu – klau, draugi, mēs jums maksāsim dubultalgu, bet jums ir jākļūst par pēdējo neieņemamo aizsardzības līniju pret vīrusu.

Kraujiet gultas slimnīcās kaut vai trīs stāvos un elpiniet divus ar vienu balonu, bet mēs neslēgsim ciet sabiedrību! Jūs, mediķi, tiksiet galā ar pandēmijas sekām jebkādiem līdzekļiem, bet mēs – valdība – savukārt ļausim sabiedrībai turpināt darboties ar pilnu jaudu!

Reklāma
Reklāma

Jo valdībā sēdošie “spešalisti” savos inženieru prātos izskaitļotu, ka vīruss līdz pavasarim reāli skars tikai dažus tūkstošus vakcinācijas skeptiķu, kam nepalaimēsies, un viņi smagā stāvoklī nonāks slimnīcās.

Mirušo būtu droši vien vairāki simti. Tā – zaudējumu aile piefiksēta. Un kas mums, lūdzu, ir ieguvumos? “Neizpļekarēts” pusmiljards, skolas, veikali un kultūras dzīve vaļā. Vēl alkoholisma un psiholoģisko problēmu dēļ nesagrautas ģimenes. Nu, ko – viss forši, vai ne, draugi? Sitam sev uz pleca!

Nu, kā jums patīk abi šie varianti?

Kariņa gadījumā sabiedrība nepamet likteņa varā slīkstošos, visa sabiedrība metas tos glābt, kaut arī valstij jāsamazina temps un bargi jāmaksā par to. Inženierministru un kapteiņdirektoru valdība spiež gāzi grīdā un ar pilnu jaudu vālē sabiedrību un ekonomiku uz priekšu, atstājot dumjos un lēnos pašiem risināt savas problēmas.

Pirmais – Kariņa valdības variants – nodrošina ilgtermiņa sabiedrības izdzīvošanu uz īstermiņa zaudējumu rēķina. Otrais – politgangsteru stilā vālējošo tehnokrātu valdības variants – nozīmē īstermiņa ekonomiskos ieguvumus, bet nes ilgtermiņa morālos zaudējumus. Līdzīgi kā vecīšu vilkšana ragavās uz mežu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.