Tiesu nama vizualizācija.

Jaunajā tiesu ekspertīžu laboratorijas kompleksā darbi apstājušies. TM uzraudzībā esošā objekta strādnieki nav saņēmuši algu un streiko 114

Autore: Inese Supe

Rīgā, Invalīdu ielā 1, Tieslietu ministrijas vadībā tiek realizēts vērienīgs projekts. Tiek celts vienots tiesu ekspertīžu laboratorijas komplekss, kurā plecu pie pleca strādās Valsts tiesu ekspertīžu birojs un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu birojs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts?
TV24
“Viss ir slikti!” Krievijas karavīrs raudot dalās ar notiekošo frontē
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Lasīt citas ziņas

Tā tiks nodrošināta tiesu ekspertīžu sistēmas politikas vienota un plānveidīga attīstība, operatīvāka un efektīvāka informācijas apmaiņa starp dažādu jomu tiesu ekspertiem. Tas sekmēs ātrāku tiesu ekspertīžu norisi, kā arī ekspertīžu objektu izpētes secību, tādējādi samazinot veikto ekspertīžu termiņus, tā norādīts Tieslietu ministrijas ziņojumā.

1. jūnijā, piedaloties augstām valsts amatpersonām, objektā tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, teikti cildinoši vārdi par ieceres realizāciju, taču patlaban darbi objektā nenotiek. Strādnieki streiko. Iemesls – par spīti oficiāli noslēgtajiem līgumiem, stingru darba uzskaites sistēmu un ieguldītajiem spēkiem – 20 cilvēki nav saņēmuši pelnīto algu par jūniju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Portālā LA.LV vērsās kāda strādnieka sieva Kristīne. Viņa redakcijai pastāstīja, ka dzīves biedrs šajā objektā strādā kā betonētājs. Cilvēks noslēdzis oficiālu darba līgumu ar SIA “Browex” šī gada maijā.

No līguma:
Līguma 6.1.punktā noteikts, ka Darbiniekam tiek noteikta stundas tarifu neto darba algas likme EUR 9.00 (deviņi), savukārt līguma 6.2.punktā norādīts, ka darba alga tiek izmaksāta vienu reizi mēnesī – ne vēlāk kā līdz nākamā mēneša 15.datumam par nostrādāto mēnesi, pārskaitot darba samaksu uz Darbinieka norādīto bankas kontu. Kā arī, no savas puses esmu godprātīgi izpildījis visus Līguma 3.punkta pienākumus.

Kristīne portālam sašutusi stāsta, ka vīrs godprātīgi strādājis. No plkst.7.00 rītā, līdz pat 20:00, sešas dienas nedēļā. Lai arī līgumā ir paredzēts, ka cilvēkam objektā būtu jāuzturas 40 stundas, kas nozīmē 8 stundu darbu, piecas dienas nedēļā.

“Viņi jau no pirmajiem mēnešiem kavēja algas. Tagad vispār nebija izmaksājuši. Ko arī es pārbaudīju, nebija tās sociālās iemaksas veiktas vispār. Uzrakstījām uzņēmumam iesniegumu, pēc tā vīram izmaksāja 700 eiro, bet palika vēl parādā vismaz 1300 eiro. Un vēl tās sociālās iemaksas.“

Par būvniecības projekta īstenošanu atbildīga ir SIA “Tiesu namu aģentūra”. Tajā par strādnieku streiku uzzin no portāla LA.LV.

Tiesu namu aģentūras pārstāvis Māris Meņģelsons skaidro, ka aģentūrai ir līguma attiecības ar projektētāju un autoruzraugu “SARMA & NORDE Arhitekti”, kā arī būvdarbu veicēju SIA “Woltec”. Par objektā strādājošajiem apakšuzņēmējiem darbu pasūtītājam nav nekādas informācijas.

Lai noskaidrotu, kāpēc strādnieki nav saņēmuši atalgojumu, ir jāatšķetina “puzle”. Tātad galvenais darbu veicējs, ar kuru SIA “Tiesu namu aģentūra” ir noslēgusi līgumu, ir SIA “Woltec” Valmierā. Šis tātad objektā ir ģenerāluzņēmējs. Tālāk “Woltec” ir noslēdzis līgumu ar SIA “Kaims” Jaunpilī. Šis uzņēmums savukārt noslēdzis līgumu ar SIA “Browex”. Tieši šī uzņēmuma darbinieki objektā reāli strādā un nav saņēmuši attalgojumu.

SIA “Browex” pārstāvis Dzintars Broks portālam skaidro, ka alga tiešām aizkavējusies un vēl joprojām nav izmaksāta līdz galam, jo sadarbības partneris SIA “Kaims” nav norēķinājies. Nav naudas, nav algas.

“Diemžēl mums ģenerāluzņēmējs nav samaksājis pilnā apmērā, līdz ar to mēs nespējam samaksāt darbiniekiem. Mēs esam tikai daļēji algas izmaksājuši. Mums līdz galam nesanāk tā naudiņa ko samaksāt. Cik mums tajā bankas kontā bija tā naudiņa, tik arī izmaksājām. Neko sev neesam atstājuši. 20 000 eiro mums ienāca, un tik mēs tiem 20 cilvēkiem arī samaksājām. Tagad risinām jautājumu, kur vēl dabūt papildus finansējumu, lai līdz galam varētu norēķināties ar darbiniekiem par jūnija mēnesi.”

Reklāma
Reklāma

Broks portālam norāda, ka patlaban strādnieki saņēmuši apmēram 70% no tā, ko viņi ir nopelnījuši. “Mums ir algu nodokļu parādi, aptuveni 25 000 eiro. Mums būs nepieciešami kādi 15 000 eiro, lai varētu samaksāt šiem 20 cilvēkiem.”

“Protams, ka situācija būvniecībā nav normāla. Tie naudas resursi ir nepietiekami. Tāmes ir ļoti mazas, un naudas līdzekļi tajās ir novirzīti vairāk uz objekta beigām. Objektu sākumos tās naudas ir ļoti maz. Knapi var galus savilkt.

SIA “Kaims” pa visu ir tāds kā starpnieks. Zem tā SIA “Woltec” jau vēl ir citi apakšuzņēmēji, kuri veic kanalizācijas darbus un kaut kādus elektrības darbus. Tāda ir tā starpnieku ķēde un tam nabagam, kas mēs esam, tie paši beidzamie apakšuzņēmēji, tiem tās pabiras paliek. Gan termiņos, gan arī naudās paliek tās pabiras. Ja mēs būtu slēguši līgumu ar ģenerāluzņēmēju, varbūt tie termiņi būt daudzreiz īsāki algu nomaksas situācijā un tās naudiņas būtu vairāk, ja nebūtu vēl kāds starpnieks. Paši neko nedara, tikai gudros tēlo, mēs kā darba lopi, kuriem tikai pabiras paliek,“ dusmojas Dzintars Broks.

Portāls sazinājās ar SIA “Kaims” valdes locekli Kasparu Leimani, kurš norādīja: “Tas, ka SIA “Browex” vadība netiek ar saviem strādniekiem galā, tas jums ir jājautā viņiem. Viņi saviem strādniekiem, ko es esmu dzirdējis, ir solījuši izmaksāt algas piektdien (14.07. – red.) no savām rezervēm un to neizdarīja, turklāt SIA “Kaims” viņi piestāda rēķinu sestdienā, svētdienā un tad pirmdienā neviens nav darbā, jo piektdienā nav izmaksātas algas!

Parastie strādnieki ir baigie gudrinieki, aizskriet, pasūdzēties, bet viņi ir galīgi aizmirsuši to, ka jau trīs mēnešus viņi man kavēja darba grafiku aptuveni par mēnesi.

To tie, kas sūdzās, varētu paskatīties. Ieiet objektā, paskatīties grafiku, kas viņam uz to brīdi bija jābūt jau izdarītam. Tur bija jābūt sabetonētiem jau trīs stāviem, viņi knapi pagrabstāvu beiguši betonēt. Lai viņi paskatās spogulī, cik raženi viņi strādā un cik ir apzinīgi, pirms vēršās ar sūdzībām un vaino visu pasauli savās neizdarībās!”

SIA “Browex” pārstāvis Dzintars Broks argumentē: “Šeit bija arī tehniskas problēmas. Apakšuzņēmēji mums aizkavēja tās darba frontes nodošanu – zemes racēji un kanalizācijas darbu veicēji. Aizvakar un vakar ar aizkavēšanos no ģenerāluzņēmuma puses tikai pārseguma paneļi un materiāli ienāca. Tā viennozīmīgi nevar to traktēt, ka mēs esam aizkavējuši. Mēs strādājam saskaņā ar materiālu piegādes termiņiem.“

Kad 20 strādnieki saņems nopelnīto algu un atgriezīsies objektā, pagaidām nav zināms. Jāpiebilst, ka projekta realizācija paredzēta trīs posmos, kuru kopējās izmaksas ir 19 503 484,98 (EUR bez PVN). 2022.gada nogalē tika uzsākts projekta trešais posms – laboratorijas korpusa būvniecība, kuru plānots pabeigt 2024.gada pirmajā ceturksnī. Bet visa kompleksa būvniecību, kas ietver arī esošās ēkas pārbūvi un teritorijas labiekārtošanu, plānots pabeigt līdz 2025.gada nogalei.

PAPILDINĀTA INFORMĀCIJA: 21.jūlijā SIA “BROWEX” pārstāvis Dzintars Broks sazinājās ar portālu LA.LV un norādīja:”Uz šo brīdi darba algas ir izmaksātas cilvēkiem pilnā apmērā, atbilstoši paveiktajam darba apjomam un kvalitātei. Papildinot rakstā minēto, manis sniegto informāciju, vēlos papildus norādīt, ka attiecīgā situācija ir radusies, jo darbinieki kavē attiecīgos termiņus un apjomu izpildi par ko puses ir vienojušās.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.