Pasaulē
Citur

Jaunatne ceļ trauksmi: “Mūsu māja ir liesmās!”2


16 gadus vecās zviedru skolnieces un vides aktīvistes Grētas Tūnbergas iedvesmoti, Ņujorkā un citviet pasaulē miljoniem cilvēku izgāja ielās, pieprasot politiķiem tūlītēju rīcību klimata izmaiņu novēršanā.
16 gadus vecās zviedru skolnieces un vides aktīvistes Grētas Tūnbergas iedvesmoti, Ņujorkā un citviet pasaulē miljoniem cilvēku izgāja ielās, pieprasot politiķiem tūlītēju rīcību klimata izmaiņu novēršanā.
Foto: Ryan Rahman/ZUMAPRESS/SCANPIX

Nedēļas nogalē miljoniem cilvēku daudzās pasaules valstīs, 16 gadus vecās zviedru klimata aktīvistes Grētas Tūnbergas iedvesmoti, piedalījās demonstrācijās, pieprasot politiķu tūlītēju un aktīvāku rīcību klimata pārmaiņu novēršanā.

Ārkārtas situācijā nedrīkst stāvēt malā

“Cilvēki ir izgājuši ielās vairāk nekā 150 valstīs,” teica Tūnberga, uzrunājot desmitiem tūkstošu cilvēku Jaunatnes klimata samitā Ņujorkā. “Kāpēc? Jo šī ir ārkārtas situācija. Mūsu māja ir liesmās, un mēs nestāvēsim malā, tikai noskatoties,” teica apņēmīgā vides aizstāve, kura pirms gada dzimtajā Zviedrijā aizsāka kustību, kam pievienojušies miljoniem cilvēku visā pasaulē.

“Mēs, jaunie, esam neapturami, un mūsu protesta akcijas būs izšķirošais grūdiens sabiedrības ietekmēšanā,” teica Tūnberga, kura uzrunāja klātesošos līdz ar ANO ģenerālsekretāru Antonio Gutērešu.

“Mūsu pārliecību stiprina zinātnieku atzinumi, un mēs paveiksim visu, kas ir mūsu spēkos, lai nepieļautu krīzes tālāku pasliktināšanos, pat ja tas prasītu izlaist mācības vai darbu, jo šī lieta ir svarīgāka.

Kāpēc mums būtu jāmācās nākotnei, kas mums tiek atņemta?” Tūnbergu, kura šodien uzrunās arī ANO Klimata rīcības samitu ANO galvenajā mītnē, citē aģentūra “Reuters”.

ANO Jauniešu klimata samita mērķis ir vienot jauniešus un pilsoniskās sabiedrības aktīvistus, lai veicinātu paaudžu dialogu un rastu konkrētas iniciatīvas turpmākai rīcībai ar mērķi veidot sadarbību nākotnē. Ņujorkas mērija atļāva aptuveni miljonam skolēnu no 1700 pilsētas skolām mītiņa dienā neapmeklēt skolu.

Skolēni pulcējās saietā ar plakātiem “Mums nav planētas B” un “Padarīsim Zemi atkal diženu”, pārfrāzējot ASV prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu saukli “Padarīsim Ameriku atkal diženu”.

Jauniešu delegātu programma ir ANO iniciatīva, lai veicinātu jauniešu līdzdalību savas valsts pārvaldē. Demonstrācijā Austrālijas pilsētā Sidnejā bija pulcējušies aptuveni 100 000 cilvēku, pieprasot aktīvāku politiķu cīņu pret klimata pārmaiņām.

Kāds dinozaura kostīmā ģērbies skolēns rokās turēja plakātu “Arī mēs domājām, ka mums ir laiks!”. Ieraksti sociālās saziņas vietnēs liecina, ka skolēni ielās izgājuši visā Austrālijā, gan štatu galvaspilsētās, gan nomaļās pilsētiņās.

Pasaules līderiem jāuzņemas atbildība un jārīkojas

Piektdien notikušajā jauniešu vispasaules streikā, pieprasot pasaules līderu aktīvāku rīcību cīņai ar klimata problēmām, piedalījušies aptuveni četri miljoni cilvēku, paziņojuši kustības organizatori. Pēc viņu teiktā, tas bijis jebkad lielākais protests pret draudiem, kurus planētai rada temperatūras celšanās, atzīmē aģentūra AFP.

Tūnberga pauda cerību, ka milzīgais vides aizstāvju skaits Jauniešu klimata saietā mudinās pasaules līderus uz aktīvāku rīcību.

“Tagad viņiem jāuzņemas atbildība un jārīkojas. Mēs esam pierādījuši, ko spējam, tagad viņiem jāpierāda, ko viņi var paveikt,” viņa teica intervijā aģentūrai “AFP”. Zviedru skolniece pagājušajā nedēļā uzrunāja ASV Kongresu, pievēršot likumdevēju uzmanību ANO veidotas zinātnieku grupas secinājumiem par klimata izmaiņām pasaulē, un tikās ar bijušo prezidentu Baraku Obamu.

Jautāta par tikšanos ar pašreizējo prezidentu Donaldu Trampu, klimata izmaiņu skeptiķi, kurš nepiedalās šodienas ANO klimata samitā, viņa teica, ka tā viņai nav prioritāte. “Šaubos, vai viņš gribētu tikties ar padsmitnieci, klimata aktīvisti… ja viņš neuzklausa zinātnieku atzinumus,” atzina Tūnberga.

Vides aktīvistu protesti sākās Austrālijā un Klusā okeāna reģionā, turpinājās Āfrikā, Eiropā un Latīņ­amerikā un beidzās ASV, kur Ņujorkā protestā piedalījās šīs kustības aizsācēja zviedru skolniece Grēta Tūnberga.

“Pārmaiņas tuvojas, patīk jums tas vai ne,” aptuveni 250 000 protestētāju Ņujorkā pavēstīja Tūnberga, piebilstot, ka šis ir tikai sākums cīņai pret vides katastrofu. Streika rīkotāji paziņoja, ka piektdienas demonstrācijas bija sākums 5800 protestu 163 valstīs nedēļas laikā.

Saistītie raksti

Kā ziņo aģentūra LETA, Rīgā piektdienas protestā piedalījās aptuveni 300 jauniešu. Latvijas delegāte Kristiāna Plāte pārstāvēs valsti ANO Jauniešu klimata samitā un piedalīsies arī ANO Ģenerālās asamblejas 74. sesijā, kas norisināsies līdz 30. septembrim Ņujorkā.

Valsts prezidents Egils Levits devies darba vizītē uz ASV, lai piedalītos debatēs ANO Ģenerālajā asamblejā, ANO Klimata samitā un Pasaules ekonomikas forumā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.