Laukos
Dārzeņi un augļi

Jaunumi kāpostu šķirņu piedāvājumā0


‘Adelco’ F1.
‘Adelco’ F1.
Publicitātes foto.

Kāposti vēl joprojām ir visvairāk audzētie dārzeņi – pēc Lauku atbalsta dienesta (LAD) datiem, 2019. gadā tos audzēja 628 ha platībā. Apmēram 20% no kopražas veido agrie kāposti, savukārt 50% kopražas ir skābēšanai paredzētie, 30% ir ilgstoši uzglabājamie kāposti svaigam patēriņam. Liels skābējamo kāpostu īpatsvars ir redzams arī pēc šķirņu piedāvājuma.

Svarīgi piebilst, ka Latvijā kāpostus paši skābē un citādi pārstrādā desmitiem lielāku un mazāku audzētāju, tāpēc katrs no viņiem piešķir ļoti lielu nozīmi gala produkta garšai. Citās Eiropas valstīs kāpostu pārstrādātāji reti audzē izejvielas paši, bet parasti iepērk tās no audzētājiem.

‘Adelco’ F1 (Syngenta) ir leģendārā hibrīda ‘Ramco’ jaunā versija. Tāpat kā vecākais brālis ‘Adelco’ ir paredzēts skābēšanai un izaug 125–130 dienās. Satur daudz cukura, kas skābējot dod iespēju iegūt ļoti kvalitatīvus un garšīgus skābos kāpostus. Hibrīdam ‘Adelco’ ir liels ražas potenciāls (galviņas 6–8 kg), tam piemīt augsta izturība pret fuzariālo lapu dzeltēšanu. Galviņas mazāk nekā citus hibrīdus bojā tripši.

Svarīgi, ka galviņas ir uz augsta kacena, tāpēc tās piemērotas novākšanai ar kombainu. Tāpat svarīgi, ka izaugušas galviņas var pastāvēt uz lauka, gaidot novākšanu un nezaudējot kvalitāti. Ieteicamā augu biezība – 25–30 tūkst. augu/ha.

‘Gunma’ F1 (Bejo). Latvijā jau pazīstams hibrīds ar plakanām galviņām, kura lapas ir piemērotas tīteņu gatavošanai vai kā alternatīva salātu lapām sviestmaizēs. Galviņas 1–3 kg smagas, piemērotas arī uzglabāšanai. Veģetācijas periods ap 75 dienām. Ieteicamā augu biezība – 35–45 tūkst. augu/ha.

‘Kaluga’ F1 (Bejo). Hibrīds svaigam patēriņam un ilgstošai uzglabāšanai. Veido 2–3 kg smagas apaļas galviņas, kuras saglabā zaļo krāsu arī pēc uzglabāšanas. Veģetācijas periods 120–125 dienas. Piemērots stādīšanai lielākā sabiezinājumā. Ieteicamā augu biezība 35–50 tūkst. augu/ha. Hibrīds ir izturīgs pret tripšiem un fuzariālo lapu dzeltēšanu (Fusarium oxysporum, Foc).

‘Monalisa’ F1 (Sakata). Vidēji agrīns hibrīds svaigam patēriņam. Veģetācijas periods 70–75 dienas. Galviņas apaļas, izlīdzinātas, vidēji 1–1,5 kg smagas (tipiska lielveikalu prece), var gaidīt novākšanu, nezaudējot kvalitāti. Hibrīds labi pacieš karsto laiku, jo ir izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu.

‘Nozomi’ F1 (Sakata). Agrīns hibrīds svaigam patēriņam un pārstrādei salātos, veģetācijas periods 60–65 dienas. Veido apaļas 1–1,5 kg smagas galviņas, kas ilgi neplīst.

‘Professor’ F1 (Syngenta). Universāls hibrīds. Audzējot retāk (stādot 27 tūkst. augu/ha), veidojas nedaudz saplacinātas 8–9 kg smagas galviņas, kas paredzētas pārstrādei. Audzējot lielākā blīvumā, veidojas 3–4 kg smagas galviņas, kas piemērotas uzglabāšanai. Veģetācijas perioda garums – 130–140 dienas. Augi spēcīgi, ļoti veselīgi, pārklāti ar biezu vaska kārtiņu, kas nodrošina augstu izturību pret tripšiem un fuzariālo lapu dzeltēšanu (Fusarium oxysporum, Foc).

‘Toreador’ F1 (Syngenta). Šis hibrīds ir paredzēts svaigam patēriņam un novākšanai rudens sākumā, tā veģetācijas periods – 105–110 dienas. Galviņas izlīdzinātas, 2,5–3 kg smagas, labi piemērotas lielveikaliem. Tās ir pārklātas ar biezu vaska kārtu, tāpēc mazāk cieš no tripšu bojājumiem. Šo hibrīdu var stādīt sabiezināti – līdz 45 tūkst. augu/ha.

Svarīgi, ka izaugušās galviņas var ilgāku laiku pastāvēt uz lauka, gaidot novākšanu un nezaudējot kvalitāti. Šī īpašība palīdz saskaņot ražas vākšanu ar tirgus pieprasījumu.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Tā šķietami nekaitīgs vienas nakts lietus var atstāt iespaidu uz veselu gadu,” zemnieks Elvis par graudkopību un “knifiem” ražas novākšanā
2 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Latvijā attīsta unikālu kaņepju šķirni, pētnieki un zemnieki cer uz nozares attīstību pie mums 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Mežacūku līķos ilgstoši saglabājas Āfrikas cūku mēra vīruss, kas var inficēt
4 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Vecmāte Agnese ievieš skaidrību par mājdzemdībās mirušajām sievietēm; soctīklotāji apšauba datus
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Pēc sprādziena Beirūtā atklāj, ka Latvijā ir seši bīstami objekti
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Murjāņu sporta ģimnāzijā audzēkņiem apstiprināta inficēšanās ar Covid-19
38 minūtes
LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 3
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtā eksplodējusi krava, kas iepriekš bija atradusies uz Krievijas pilsonim piederoša kuģa
Tiešraide 4 stundas