Laukos
Dārzeņi un augļi

Jaunumi kāpostu šķirņu piedāvājumā0


‘Adelco’ F1.
‘Adelco’ F1.
Publicitātes foto.

Kāposti vēl joprojām ir visvairāk audzētie dārzeņi – pēc Lauku atbalsta dienesta (LAD) datiem, 2019. gadā tos audzēja 628 ha platībā. Apmēram 20% no kopražas veido agrie kāposti, savukārt 50% kopražas ir skābēšanai paredzētie, 30% ir ilgstoši uzglabājamie kāposti svaigam patēriņam. Liels skābējamo kāpostu īpatsvars ir redzams arī pēc šķirņu piedāvājuma.

Svarīgi piebilst, ka Latvijā kāpostus paši skābē un citādi pārstrādā desmitiem lielāku un mazāku audzētāju, tāpēc katrs no viņiem piešķir ļoti lielu nozīmi gala produkta garšai. Citās Eiropas valstīs kāpostu pārstrādātāji reti audzē izejvielas paši, bet parasti iepērk tās no audzētājiem.

‘Adelco’ F1 (Syngenta) ir leģendārā hibrīda ‘Ramco’ jaunā versija. Tāpat kā vecākais brālis ‘Adelco’ ir paredzēts skābēšanai un izaug 125–130 dienās. Satur daudz cukura, kas skābējot dod iespēju iegūt ļoti kvalitatīvus un garšīgus skābos kāpostus. Hibrīdam ‘Adelco’ ir liels ražas potenciāls (galviņas 6–8 kg), tam piemīt augsta izturība pret fuzariālo lapu dzeltēšanu. Galviņas mazāk nekā citus hibrīdus bojā tripši.

Svarīgi, ka galviņas ir uz augsta kacena, tāpēc tās piemērotas novākšanai ar kombainu. Tāpat svarīgi, ka izaugušas galviņas var pastāvēt uz lauka, gaidot novākšanu un nezaudējot kvalitāti. Ieteicamā augu biezība – 25–30 tūkst. augu/ha.

‘Gunma’ F1 (Bejo). Latvijā jau pazīstams hibrīds ar plakanām galviņām, kura lapas ir piemērotas tīteņu gatavošanai vai kā alternatīva salātu lapām sviestmaizēs. Galviņas 1–3 kg smagas, piemērotas arī uzglabāšanai. Veģetācijas periods ap 75 dienām. Ieteicamā augu biezība – 35–45 tūkst. augu/ha.

‘Kaluga’ F1 (Bejo). Hibrīds svaigam patēriņam un ilgstošai uzglabāšanai. Veido 2–3 kg smagas apaļas galviņas, kuras saglabā zaļo krāsu arī pēc uzglabāšanas. Veģetācijas periods 120–125 dienas. Piemērots stādīšanai lielākā sabiezinājumā. Ieteicamā augu biezība 35–50 tūkst. augu/ha. Hibrīds ir izturīgs pret tripšiem un fuzariālo lapu dzeltēšanu (Fusarium oxysporum, Foc).

‘Monalisa’ F1 (Sakata). Vidēji agrīns hibrīds svaigam patēriņam. Veģetācijas periods 70–75 dienas. Galviņas apaļas, izlīdzinātas, vidēji 1–1,5 kg smagas (tipiska lielveikalu prece), var gaidīt novākšanu, nezaudējot kvalitāti. Hibrīds labi pacieš karsto laiku, jo ir izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu.

‘Nozomi’ F1 (Sakata). Agrīns hibrīds svaigam patēriņam un pārstrādei salātos, veģetācijas periods 60–65 dienas. Veido apaļas 1–1,5 kg smagas galviņas, kas ilgi neplīst.

‘Professor’ F1 (Syngenta). Universāls hibrīds. Audzējot retāk (stādot 27 tūkst. augu/ha), veidojas nedaudz saplacinātas 8–9 kg smagas galviņas, kas paredzētas pārstrādei. Audzējot lielākā blīvumā, veidojas 3–4 kg smagas galviņas, kas piemērotas uzglabāšanai. Veģetācijas perioda garums – 130–140 dienas. Augi spēcīgi, ļoti veselīgi, pārklāti ar biezu vaska kārtiņu, kas nodrošina augstu izturību pret tripšiem un fuzariālo lapu dzeltēšanu (Fusarium oxysporum, Foc).

‘Toreador’ F1 (Syngenta). Šis hibrīds ir paredzēts svaigam patēriņam un novākšanai rudens sākumā, tā veģetācijas periods – 105–110 dienas. Galviņas izlīdzinātas, 2,5–3 kg smagas, labi piemērotas lielveikaliem. Tās ir pārklātas ar biezu vaska kārtu, tāpēc mazāk cieš no tripšu bojājumiem. Šo hibrīdu var stādīt sabiezināti – līdz 45 tūkst. augu/ha.

Svarīgi, ka izaugušās galviņas var ilgāku laiku pastāvēt uz lauka, gaidot novākšanu un nezaudējot kvalitāti. Šī īpašība palīdz saskaņot ražas vākšanu ar tirgus pieprasījumu.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Man trīsreiz ir piedāvājuši startēt vēlēšanās, sakot – mums vajadzīga tikai “seja”.” Saruna ar Normundu Laizānu
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Drīkst iet uz skolu? Kā rīkoties, ja ir iesnas, klepus. Izstrādāts rīcības plāns vecākiem
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā reģistrēti 22 jauni Covid-19 gadījumi. Teju visiem zināmi infekcijas avoti
18 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lukašenko slepenā inaugurācija: pret protestētājiem laiž darbā asaru gāzi un ūdensmetējus, simtiem aizturēto
2 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Beigu beigās viss ir caur jūtūbi.” Kāpēc un kā aitkopis Emīls Balvu pusē mācījās cirpt aitas
1 stunda