Kultūra
Literatūra

Jēkabpilietim Andrim Grīnbergam – otrā grāmata0


Aktieris Zigurds Neimanis (no kreisās) un grāmatas “Katru dienu ar piesitienu” autors Andris Grīnbergs viens otru iztaujāja asprātīgos dialogos.
Aktieris Zigurds Neimanis (no kreisās) un grāmatas “Katru dienu ar piesitienu” autors Andris Grīnbergs viens otru iztaujāja asprātīgos dialogos.
Foto: Spodra Purviņa

Vita Krauja, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jēkabpils Tautas namā pagājšnedēļ notika “trīs vienā” – atvēra grāmatu, spēlēja teātri un koncertēja. Andris Grīnbergs bija saaicinājis uz savas apgādā “Latvijas Mediji” klajā laistās jaunās grāmatas “Katru dienu ar piesitienu” atvēršanu.

Šī, par piecdesmit lappusēm biezākā grāmata, ir pērn iznākušās “Kustinu dzīvi” turpinājums. Kā var būt, ka žurnālistam Grīnbergam atkal grāmata? Ej nu zini, varbūt savi nopelni te spalvas māsai rakstniecei Lūcijai Ķuzānei, kura teikusi, ka vajadzēšot vismaz trīs gadus, lai vienu grāmatu izdotu.

Vienu gadu vākšot materiālus, otru rakstīšot un trešajā mocīšoties ar izdošanu, bet tā nu ir, ka ilggadējam “Latvijas Avīzes” žurnālistam Andrim Grīnbergam nepilna gada laikā iznākušas divas grāmatas.

Atvēršanas pasākumā Latvijas visu laiku mūžīgākais Ābrama lomas tēlotājs Nacionālā teātra aktieris Zigurds Neimanis un grāmatas autors žurnālists, dzejnieks, publicists un titula “Gada jēkabpilietis” īpašnieks Andris Grīnbergs viens otru iztaustīja asprātīgi dzirkstošos, rūgteni smeldzīgos un arī smieklīgos dialogos, mēģinot atklāt arī līdz šim nezināmo.

Piemēram, kādēļ savulaik Grīnbergs atteicies no kandidēšanas uz Augstāko Padomi? Tautfrontietim neesot bijis pieņemams piedāvājums, ka viņu atbalstītu arī toreizējā Latvijas Neatkarīgā komunistiskā partija.

Neimaņa un Grīnberga dialogā tika iesaistīti arī zālē sēdošie, kuriem pateicoties iznākusi grāmata un varēja noritēt arī šis krīzes laika kultūrvēsturiskais pasākums.

Atbalstītāju vidū ne tikai Sēlijas novadi, bet arī Ventspils novada dome, jo tajā pusē autors skolojies un grāmatā nav skopojies ar tās puses un arī pašu ventiņu aprakstiem. Bet visu nodaļu par Jāni Stradiņu Zinātņu akadēmijas prezidents mākslas zinātnieks Ojārs Spārītis lūdza atļauju izmantot akadēmijas izdevumos.

Grāmatas atbalstītāju vidū savulaik bijušais Saeimas priekšsēdētājs Alfrēds Čepānis un slavenās Kalvju dzimtas pārstāvis zemnieks Gundars Kalve, leģionāru piemiņas pasākumu rīkotājs un grāmatas autora audzēknis publicista vadītajā jauno autoru apvienībā “Literāts”. Grāmatas iznākšanu atbalstījuši arī vairāki citi Latvijā zināmi zemnieki.

Viņu vidū Andris Felss no Krustpils novada, kurš bija ieradies kopā ar vokālo ansambli “Krustpilieši” un veltīja Andrim Grīnbergam savu jauno dziesmu “Atmiņu Daugava”, kurai pats sarakstījis vārdus un sakomponējis mūziku. Spēlē tika iesaistīts arī grāmatas atbalstītājs un grāmatas autora neskaitāmas reizes “Latvijas Avīzē” aprakstītais, allaž atklātu valodu runājošais zemnieks Jānis Dzenis no Kokneses.

Saistītie raksti

Kā jau Andris Grīnbergs raksta savā grāmatā, nekad mūžā nevienam komponistam nav lūdzis uzrakstīt dziesmu ar viņa vārdiem, bet skaņraži vienmēr paši uzmeklējuši. Tā rīkojies arī dzejnieka Guntara Godiņa dvīņubrālis komponists Aigars Godiņš, Jēkabpils Tautas nama direktors.

Tagad savai dziesmai izmantojis Grīnberga dzejoli “Manā tumsā vistālāk ienākt tikai tu drīksti” no latviešu mīlestības dzejoļu izlases “Tūkstoš rindas par mīlestību”. Saprotams, arī šī Godiņa jaunā dziesma paša autora izpildījumā un paša ģitāras pavadījumā piektdien noskanēja.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.