Foto: Inita Šteinberga

Kā vislabāk aprēķināt starta brīdi sējas darbiem? 0

Lai noteiktu īsto sējas laiku, no prognozējamā stādīšanas laika atrēķina stāda augšanas periodu. Tomātiem tie ir divarpus mēnešu, gurķiem aptuveni mēnesis no sējas laika.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Lasīt citas ziņas

Kad ir labākais stādīšanas laiks, pēc kura rēķināt sēju? Stādīt drīkst tikai tad, kad iesilusi arī augsne siltumnīcā, nevis tikai saule jauki uzsildījusi gaisu pašā būdiņā.

Ja ir vēlme eksperimentēt, visus dārzeņus var sēt agrāk vai vēlāk par tradicionāli ieteicamo laiku. Taču jārēķinās, ka tas ir eksperiments un rezultāti var būt atšķirīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, vēlāk sētie dārzeņi pēdējo gadu garajos rudeņos paguva ienākties, taču vēlo pavasaru un salu dēļ agri sētie un izstādītie siltummīļi cieta.

Lai agrāk tiktu pie tomātu, piparu un gurķu ražas, daļu stādu ieteicams iegādāties no profesionāliem audzētājiem, kas jau agri siltumnīcās tos izaudzējuši veselīgus. Šos augus var stādīt pat neapkurināmā siltumnīcā agri un paredzēt papildu piesegšanas iespējas.

Svaigam patēriņam pietiks ar ražu, ko varēs ievākt no dažiem augiem. Konservu gatavošanai varēs izmantot to ražu, kas izaugs no pašu vēlāk sētajiem un stādītajiem augiem.

Pat ja uznāks sals un pirmie stādi apsals, nebūs tik liela bēda, kā tad, ja pārāk agri piestādīta visa siltumnīca.

Ja tomēr vēlas agri audzēt stādus, piemēram, tomātus sēt jau februārī, ieteicams pirmo porciju sēt nelielu – tikai dažas sēklas. Mazam daudzumam var iegādāties speciālās augu lampas, tās līdzinās galda lampām un nopērkamas saimniecības preču veikalos.

Tām var pagatavot folijas kupolu, lai paplašinātu apgaismoto laukumu. Dažus stādiņus arī vēlāk varēs labāk izgrozīt un izvietot pie loga stikla, jau agri nest pa dienu uz siltumnīcu apsauļot un norūdīt.

Stādus agrajai ražai labāk pirkt, jo agri sētie pašaudzētie uz palodzes parasti ir gari un vārgi. Tiem vajadzēs daudz laika, lai saņemtos un sāktu augt (sevišķi, slīpi augsnē iedziļinot, stādītie).

Tomāti ir izturīgi un izdzīvos, bet izstīdzējuši gurķi var arī nonīkt, tos mēdz skart tīklērces u.c. Augus agrākai ražai pirkt izdevīgāk arī finansiāli, ja sarēķina kaut vai tikai elektrības izmaksas, kas vajadzīgas veselīga stāda izaudzēšanai.

IZMĒĢINI!

Pastiprina gaismu

Viena no lielākajām problēmām stādu audzēšanā ir gaismas trūkums. Parasti dzīvoklī tiem jāiztiek bez papildapgaismojuma. Gaismas pavairošanai var pagatavot folijas vairogus vai izmantot spoguļus.

Reklāma
Reklāma

Tos novieto palodzes iekšējā malā, lai tajā atspīd saules gaisma. Šāds vairogs arī pasargās no parasti pārāk siltās telpas, un tie mazāk stīdzēs. Dīgšanas laikā augi vēlas siltumu, taču pēc tam nedrīkst būt pārāk silts (15–16 °C).

Tas sevišķi svarīgi naktīs. Tad augus no istabas un radiatoru siltuma noteikti vajadzētu nodalīt. Tā var izvairīties no daudziem amatieriem zināmās kļūdas, kad pēkšņi vienā naktī mazie tomātu asniņi kļūst līdzīgi gariem, bāliem makaroniem.

Konsultējusi tomātu kolekcionāre Elga Bražūne, ģimenes saimniecība Neslinko

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.