Praktiski
Dārzs

Skaistums uz balkona, terases. Kā audzēt tūjas podos?0

Foto: Arturs Budkevics

Izdomāju, ka vajadzētu smukumam podos iestādīt tūjas pie parādes durvīm. Kā tās kopt? Jautā lasītāja Rita no Olaines.

Stādaudzētavas “Ozoli” īpašnieks Indulis Branaburgs iesaka audzēšanai podos kā vertikālo akcentu izmantot rietumu tūjas šķirni ‘Smaragd’, kurai jau kokaudzētavā izveidots liels un plats vainags.

Tas nozīmē, ka apsakņotam spraudenim nokniebj galotnīti, lai stāds aug ar vairākiem stumbriem – kā plata, stabila piramīda.

Savukārt, ja tūju no mazotnes audzē uz viena stumbra, tā veidojas kā slaika kolonna.

Šīs šķirnes skujkoki ir skaisti, izturīgi pilsētas apstākļos, svaigi zaļo krāsu nezaudē arī ziemā.

Piemērotākie trauki un substrāts

Ieteicams stādīt ap 1,5 m garus kociņus vismaz 50 l tilpuma cementa vai keramikas podos (mazāka izmēra trauki var izgāzties vējā, un augiem tajos būs par šauru).

Traukos iepilda smilšainu melnzemi, kas sajaukta ar bagātinātu kūdras substrātu (1:1).

Nav piemērota mālaina melnzeme, jo podā tā sablīvējas, tāpat neder tikai kūdras substrāts, jo augi tajā ātri vien izkaltīs.

Pēc iestādīšanas augus kārtīgi salaista, augsni apber ar priežu mizas mulču vai nosedz ar olīšiem.

Kopšanas darbi

Galvenie kopšanas darbi ir laistīšana un mēslošana. Piebaro reizi nedēļā, pirms laistīšanas apkārt augam uzberot kompleksos minerālmēslus.

Mēslo no pavasara līdz pat jūlija beigām, jo pie mums rudeņi ir gari, ziemas iestājas vēlu. Augi regulāri jālaista, neļaujot augsnei kļūt pārāk sausai.

Saistītie raksti

Podos skujkokus bez pārstādīšanas var audzēt ļoti ilgi – vismaz 20 gadus. Ziemā tie nav jānes telpā, jo saknes neizsalst.

Horizontālam akcentam

Efektīgs horizontālais akcents, audzējot podos, ir Ficera kadiķis ‘Old Gold’ (skujas zeltainā krāsā) un ‘Gold Star’ (ar dzeltenām skujām) – 20 gadu vecumā krūmiem zari skaisti noliecas pāri malām, ja tie iestādīti aptuveni metru augstos traukos.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.