‘Leslie Woodriff’
‘Leslie Woodriff’
Foto: Guntis Grants

Neparasti lielas un skaistas. Tādas ir koku lilijas 1

Kas ir koku lilijas? Jautā lasītāja Līga no Skrundas novada

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Selekcionārs Guntis Grants skaidro: “Tree Lilies jeb kokveida lilijas ir tirdzniecības zīme OT grupas lilijām (starpgrupu krustojumi starp austrumu un trompetlilijām), ko Rietumeiropas tirgotāji ieviesuši, lai veiksmīgāk pārdotu savu preci.

Labos apstākļos – siltā, saulainā vietā, trūdvielām bagātā, neitrālā līdz viegli skābā augsnē – šīs sīpolpuķes jau pirmajā gadā izaug diezgan brangas (ap 1 m garas), bet otrajā trešajā gadā – līdz pleciem vai pat pāri cilvēka augumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs lilijas izceļas ne tikai ar vareno augumu, bet arī milzu ziediem zupas šķīvja lielumā.”

Skaistākās šķirnes dārzam

Ir izveidots bezgala daudz šķirņu, kas piemērotas audzēšanai dārzos.

No ASV radītajām klasiska vērtība ir ‘Leslie Woodriff’ (zieda centrs aveņsārtā krāsā, ziedlapu gali balti, salda smarža; šķirne ir izturīga un ilgmūžīga, kas OT lilijām ir netipiski, jo lielākā daļa šķirņu ar gadiem dārzā iznīkst no uzkrātās vīrusu slimību nastas), ‘Anastasia’ (zieda centrs koši rozā, kas pāriet uz gaiši rozā toni ziedlapu galos), ‘Scheherazade’ (nokareni ziedi ar ķiršsarkanu centru un krēmdzelteniem ziedlapu galiņiem), ‘Scarlet Delight’ (nokareni, koši aveņsārti ziedi ar baltiem ziedlapu galiņiem), savukārt no Holandē selekcionētajām pie mums pazīstamākās ir ‘Tabledance’ (rozā ziedi ar izteiktu baltu trijstūrveida plankumu centrā), ‘Timezone’ (ziedi violeti rozā ar pāreju uz baltu centru, vērsti augšup), ‘Zambesi’ (baltiem milzumlieliem ziediem).

Audzēšana un kopšana

Lai lilijas agrāk uzziedētu, ieteicams stādīt sīpolus ar 16–18 cm apkārtmēru (pavasarī un vasaras otrajā pusē OT liliju stādmateriālu pie Gunta Granta var iegādāties par 3–3,50 eiro).

Nav pareizi visu šķirņu kolekciju salikt vienā dobē, jo tad tās var viegli masveidā saslimt.

Apstādījumos ieteicams augus izvietot grupās pa 3–10 sīpoliem. Lilijas mēslo reizi sezonā – ar granulēto komplekso mēslojumu pavasarī, kamēr asniem nav atvērušās lapiņas (granulas nedrīkst sabirt lapu padusītēs).

Reklāma
Reklāma

Regulāri jānolasa liliju vabolītes, svarīgi to izdarīt, kamēr lilijas sprīdi garas, jo tad kaitēkļi vēl nav sapārojušies un sadējuši oliņas lapu apakšpusēs. Lielā sausuma periodā, īpaši audzējot lilijas smilšainā augsnē, tās vajag laistīt – reti, bet pamatīgi. Labāk to darīt no rīta, lai lapas pagūtu nožūt.

Koku lilijas – neparasti lielas un skaistas
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.