Foto: PANTHERMEDIA/ SCANPIX/ LETA

Kā izveidot glītas dobes dārzā: ainavu arhitektes padomi 0

Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Viens jūrā pazudušais ūdensmotociklists atrasts dzīvs. Otra meklēšana turpinās 45
Lasīt citas ziņas

“Vai puķu dobēm noteikti apakšā vajag klāt tekstilu, ja plāno bērt mulču? Vai mizu mulču starp augiem pavasarī vajag uzrušināt?” Jautā Astrīda no Cēsīm.

“Ir vietas, kur tekstila klāšana noder, taču itin labi var iztikt bez tās,” skaidro ainavu arhitekte Dace Lukševica no Tukuma. Tekstila klājums ir piemērots, ja jānosedz plašs laukums, piemēram, jauns kokaugu stādījums parkā. Melnā tekstila klājums arī derēs augu kolekciju izvietošanai, piemēram, tagad populāro peoniju stādu izvietošanai garās dobēs pļavā. Arī augststumbra ogulāji, koki un krūmi, kuriem no zemes neveidojas kupls zarojums, būs vieglāk kopjami, ja augsne tiks pārklāta ar melno ģeotekstilu. Vieglāk būs kopt arī lielo rožu dobi.

Tekstils nav rota

CITI ŠOBRĪD LASA

Saimnieciskajā dārziņā ģeotekstilu var atstāt redzamu, taču košumdārzā to nedrīkst redzēt, tāpēc nomaskē ar mulčas kārtiņu.

Taču, ja veido jaukta tipa stādījumus (krūmi, ziemcietes, sīpolpuķes), ģeotekstils būs traucēklis.

Ģeotekstils kādus pirmos trīs gadus būs palīgs, ja atstatu citu no cita stāda mazus stādiņus, kuriem plānots augt lieliem. Piemēram, jasmīnam, spirejām, kas strauji kuplo, pēc dažiem gadiem segums būs jāņem nost. Apklāšanai paredzētajam laukumam jābūt pilnīgi gludam, lai neveidotos kalni, no kuriem noskalojas mulča.

Krūmu atvašu augšanu spēj aizturēt tikai profesionālie ģeotekstili, kas maksā dārgi un pasūtāmi specializētās dārzu ierīkošanas firmās.

Parastais ģeotekstils nepasargās no ceriņu atvasēm, gluži otrādi – apgrūtinās kopšanu.

Iztiek bez klājuma

Ja dobes stāda tā, lai augu lapas sakļautos, tad nezāles nevarēs augt un augsnē tiks saglabāts mitrums arī bez ģeotekstila.
Foto: Inita Šteinberga

Savā dārzā Dace cenšas iztikt bez mākslīgā seguma un dobes mulčēt ar kūdras vai priežu mizas slāni. Dobēs ar sīkākiem augiem labi izskatās kūdra vai smalkākās frakcijas mizas. Tās uzber plānā slānī, lai nenosmacētu ziemciešu saknes. Slāni plānā kārtiņā uzber vairākas reizes sezonā tur, kur noskalojusies augsne.

Arī ar plānu mulčas slāni pietiek, lai mazinātu nezāļu iesēšanos.

Lielāka auguma ziemcietēm, krūmiem labi izskatās vidēji rupja mulča. To ber biezākā slānī (ap 5 cm). Kārtu var neatjaunot divus trīs gadus. Pavasarī zem krūmiem mulčas kārtiņu mazliet uzrušina ar roku vai grābeklīti, lai aizietu bojā iesējušos nezāļu saknes. Kad augi salapos, tie paši noklās laukumu, neļaujot nezālēm tikt pie gaismas. Lai dobes izskatītos svaigākas, mulču uzber tikai mazliet krāsas atjaunošanai.

Bez seguma apakšā mulčas kārta lēnām sajauksies ar augsni un sadalīsies, bagātinot to, padarot auglīgu un irdenu.

Reklāma
Reklāma

Jārēķinās, ka ziemciešu ceros tomēr ar laiku sasēsies nezāles. Sevišķi nejaukas ir pienenes astilbēs vai gārsas hostās. No pilnībā neizravēto puķu ceriem nezāles kā partizāni dosies uzbrukumā. Visiedarbīgākā metode ir ceru izrakt, iztīrīt no nezālēm, sadalīt un pēc tam iestādīt atpakaļ.

Pilienlaistīšanas iekārtas augiem var ierīkot gan tad, ja ir tekstils, gan bez tā.

Kad augiem dod papildmēslojumu, mulčas slāni ieteicams atkasīt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.