FOTO: Sandra Ruska/Latvijas mediji

Kā kopt rudens vēlziedes? Ļoti bieži pie mums tās izsalst… 4

Pirms trim gadiem dārzā iestādīju vēlziedes. Sīpoli saauga cits pie cita. Izrokot konstatēju, ka no katriem trim sapuvuši divi. Kāpēc tā notika? Kāda augsne vajadzīga vēlziedēm? Jautā Iveta iiecavā.

Reklāma
Reklāma
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 85
Veselam
saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Aminata Savadogo iestūrējusi laulības ostā
Lasīt citas ziņas

Pēc Nacionālā botāniskā dārza eksperta Arņa Seisuma domām, vēlziežu ceri bija saauguši par blīvu, tie neizvējojās, sīpolaugi pietiekami nenobrieda, tādēļ inficējās ar pelēko puvi.

Ļoti bieži, sevišķi bezsniega ziemās, pie mums izsalst krāšņā vēlziede (Colchicum speciosum), arī tās šķirne ‘Waterlily’ (ar purpurvioletiem, bagātīgi pildītiem 12–15 cm diametra ziediem, kuri, saulainā laikā atveroties, atgādina ūdensrozes), kā arī baltziedu formas, tāpēc tās noteikti jāpiesedz ar bagātīgu kūdras mulčas slāni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik vēlziedes pārstādīt par vēlu. Tas jādara miera periodā, pēc pilnīgas lapu nokalšanas – jūlijā, līdz augusta beigām, kad vecās saknītes atmirušas, bet jaunās vēl nav izveidojušās.

Lapas nedrīkst aizvākt pirms to nodzeltēšanas, jo tad krietni samazināsies ziedu skaits nākamajā gadā.

Turklāt, nepietiekami nobriestot bumbuļsīpoliem, izplatīsies dažādas sēņu slimības.

Bumbuļsīpolus parasti stāda 15×15 cm attālumā citu no cita, līdz 20 cm dziļi, t.i., lai stādīšanas bedrītē 1/3 aizpilda bumbuļsīpols un 2/3 augsne virs tā. Stādījums pirms ziemas jāmulčē ar neitralizētu kūdru 5–7 cm biezā slānī.

Nav ieteicams sīpolaugus nosegt ar koku lapām, jo tās iznēsā vējš, turklāt zem lapām pārziemo gliemeži. Mīkstmieši labprāt barojas ar sīpolpuķu lapām un ziediem pavasarī un vasaras sākumā, un tos vajag laikus nolasīt.

Vēlziedes audzē saulainā vai daļēji noēnotā, vēlams no vēja aizsargātā vietā, trūdvielām bagātā, neitrālā līdz viegli sārmainā augsnē. Zeme var būt arī mitra, bet tai noteikti jābūt ar labu drenāžu.

Audzējot vēlziedes vienuviet vairākus gadus, tās ik gadu rudenī un pavasarī jāmēslo ar sezonai piemērotu komplekso minerālmēslojumu. Vienā vietā nepārstādītas tās var augt pat 5–8 gadus, tomēr bagātīgāk ziedēs, pārstādītas ne retāk kā reizi divos vai piecos gados (holandiešu piedāvātās šķirnes parasti veģetatīvi vairojas intensīvi, tāpēc biežāk jādala ceri).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.