Vēlziedes – košs rudens akcents

FOTO. Kas ir tie krokusi, kas tik skaisti zied tieši tagad – rudenī? 15

Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Bundesvēra ģenerālinspektors brīdina par draudiem: “Krievijas armija orientējas Rietumu virzienā”
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 29
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Lasīt citas ziņas

“Kas ir tie krokusi, kas tik skaisti zied tieši tagad – rudenī?” – jautā Dace Valmierā.

Pavasarī lapas, rudenī – ziedi

Septembrī savus ziedus raisa rudens vēlziedes (Colchicum autumnale). Tās ir košs akcents stādījumos, interesantas un ne tik daudz izplatītas sīpolpuķes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavasarī vēlziedēm parādās platas, tumši zaļas, spīdīgas lapas. Vēlāk tās atmirst. Kaut dzeltējošās lapas stādījumus īpaši neizdaiļo, tās nevajadzētu novākt pirms laika, jo tas ietekmē auga ziedēšanu nākamajā sezonā, proti, ziedu var būt mazāk.

Pārstāda vasarā

Pēc lapu atmiršanas jūnijā tās var aizvākt. Iestājas auga miera periods. Vienā vietā vēlziedes var augt 5–6 gadus, tomēr krāšņāk tās ziedēs, ja reizi 3–4 gados tiks pārstādītas. Pārstādīšana jāveic miera periodā vasarā – no jūnija līdz augustam.

Baltas, zilganas, rožainas…

Stādīšanai dārzā jāizvēlas saulaina, no vēja pasargāta vieta. Augsnei vajadzētu būt trūdvielām bagātai un labi drenētai, vēlams neitrālai vai viegli sārmainai. Vēlziežu sīpolus var iegādāties dārza preču un interneta veikalos. Vēlziedes ir ne vien ar violetiem, bet arī baltiem, zilganiem un rožainiem ziediem. Īpaši skaistas ir pildīto ziedu šķirnes ‘Waterlily’, ‘Alboplenum’, ‘Pleniflorum’.

Stādīšanas dziļums atkarīgs no sīpola izmēra, bet pamatā jābalstās uz visu sīpolpuķu stādīšanas principu – 3 sīpolu dziļumā. Tas nozīmē, ka mazāka izmēra sīpoli jāstāda seklāk, bet lielāka dziļāk. Ieteicamais stādīšanas attālums starp sīpoliem – 10–15 cm.

Ziemā piesedz

Vēlziežu audzēšana nav sarežģīta, tomēr jāņem vērā, ka ziemā tās var ciest no kailsala. Īpaši smalkāku šķirņu augus uz ziemu vēlams piesegt ar mulčas vai kūdras kārtiņu. Nav ieteicams piesegšanai izmantot koku lapas, jo tajās var savairoties gliemeži, kas var kaitēt augiem – grauzt lapas un ziedus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.