Foto: Jens Liebchen Messe Frankfurt GmbH

Kas iziet no modes? Jaunākās tekstila tendences 0

Šogad vadošā tekstilizstrādājumu izstāde “Haimtextil 2019” Frankfurtē ar 3025 izstādes dalībniekiem no 65 valstīm kļuva par vis­ietekmīgāko savu 15 gadu pastāvēšanas laikā. Lai iepazītos ar jaunākajām tekstila tendencēm, izstādē pabija apmēram 67 500 apmeklētāju.

Reklāma
Reklāma

Kas modē un kas vairs ne

TV24
“Situācija mainās pa stundām!” Saņemti divi pilnīgi pretēji ziņojumi no frontes. Kurš melo?
Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo! 13
Kokteilis
Nosaukti 8 vārdu īpašnieki, kuriem gribot vai negribot sanāk iekulties nepatikšanās
Lasīt citas ziņas

Kas iziet no modes? Vairs nav aktuāli etnikas elementi – tuvība dabai paliek tikai dabiskajos materiālos un faktūrās.

Kas paliek? Joprojām aktuāls stilu sajaukums (kičs), neitrālas toņu gammas, dabiskas faktūras un roku darbs. Saglabājas arī zīda un samta ietekme. Vēl vairāk nostiprinās art deko stila elementi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kas atnāk? Pieaug interese par jauno tehnoloģiju audumiem – praktiskiem, ērtiem lietošanā, kā arī ar izteikti mākslīgām un spīdīgām faktūrām.

Daudz plašāk attīstās iepriekšējo gadu tendence – sienu apdare ar audumu, veidojot pat savdabīgas lielformāta gleznas. Savukārt pilnīgs jaunums šogad ir tendencēs ienākušais spēles elements.

Pasaules mēroga dizaineri un trendu eksperti, prezentējot šīs sezonas vadošās tekstila jomas tendences, izstādes galveno vadmotīvu nosaukuši par “tiekšanos pēc utopijas” (pēc kaut kā labāka, cēlāka, klusāka, norobežotāka utt.), kas attiecināms gan uz interjeru, gan uz mēbeļu un interjera priekšmetu dizainu.

Kāpēc šāda izvēle? Pēc ekspertu domām, tāpēc, ka apkārt esošo problēmu un kataklizmu laikmetā mājoklis un tā noskaņa kļūst par savdabīgu patvērumu, bet cilvēks – par harmonijas un miera meklētāju izdomātā un sev piemērotā komforta utopijā. Šajā kontekstā dizaineri piedāvā piecus nākotnes scenārijus jeb tendences, kas šajā gadā būs aktuāli mājas tekstilā.

1. scenārijs: spēles elements

Spēles elements – “Pursue play”. Košās toņu kombinācijas rada garšīgu vizuālo atmosfēru.
Foto: Thomas Fedra/HEIMTEXTIL

Haoss un nenoteiktība nav iemesls atlikt optimisma un dzīves jēgas meklējumus. Dizaineri to piedāvā darīt ar spēli un pašironiju un šajā scenārijā drosmīgi eksperimentē ar krāsām un taktilajām sajūtām. Jebkurš izaicinošs produkts tiek apspēlēts ar ironiju un krietnu humora devu. Formas un krāsu paletes dizaineru spēlēs ar tekstilu iegūst pat sirreālistisku noti.

Reklāma
Reklāma

Dizains. Iedvesma no postmodernisma un 80. gadu stiliem. Grafiski raksti, apļi, svītras, zigzagi un ziedi. Primitīvu formu, kontrastainu tekstūru savienojums – matētas un glancētas virsmas.

Krāsas. Tīro pamatkrāsu drosmīgi salikumi plus zaļais. Rozā un violetās noskaņas uz melna fona. Negaidītās toņu kombinācijas rada garšīgu vizuālo atmosfēru.

2. scenārijs: patvēruma meklēšana

Patvēruma meklēšana – “Seek sanctury”. Komforta un siltuma atmosfēru rada mierīgi toņi, kvalitatīvas, vienkāršas, bet funkcionālas lietas.
Foto: Thomas Fedra/HEIMTEXTIL

Intensīvās, trokšņainās un komunikācijām pārpilnās ikdienas vidū cilvēki arvien vairāk meklē veidus, kā “izslēgt” visus savienojumus un atrast patvērumu, kur pabūt klusumā un mierā, lai atjaunotos. Rodas sapratne, ka lietu daudzums nedara mūs laimīgākus. Pirmajā plānā izvirzās tādas vērtības kā ģimene, draugi, iespēja pabūt vie­natnē. Šajā scenārijā svarīga ir mērķtiecīga mierīgu, minimālistisku krāsu kombinēšana un tādu lietu meklēšana, kas vienlaikus ir vienkāršas, skaistas, funkcionālas un ar augstu kvalitāti.

Dizains. Mierīgas, plūstošas līnijas, noapaļoti mēbeļu stūri, minimālisms. Mīkstas, patīkamas taustes sajūtas, vienkāršas formas, atturīga elegance.

Minimālisma krāsu palete kopā ar rūpīgi izvēlētām konstrukcijas detaļām, izliektām formām un apdari rada komfortu un siltuma atmosfēru.

Krāsas. Neitrāla palete – bēšais, pelēkais, baltā nokrāsas, maigi zilais.

3. scenārijs: izlaušanās no tīkliem vai ieiešana sevī

Izlaušanās no tīkliem – “Go off-grid”. Aktuāli jauno tehnoloģiju audumi.
Foto: Pietro Sutera/HEIMTEXTIL

Tiekšanās dzīvot maksimālā harmonijā ar dabu. Tomēr runa šoreiz nav par pārvākšanos uz laukiem, bet gan par telpu, kas pēc iespējas vairāk atgādina dabisku vidi, vienlaikus šim nolūkam izmantojot augstākās tehnoloģijas. Dizaina projekti akcentē ārtelpas produktus, kas, izmantojot jaunas tehnoloģijas, veidoti funkcionāli un ilgmūžīgi. Aktuāla sienu apdare, kas atgādina dabiskas augu sienas, pieprasīti audumi, kas ir maksimāli izturīgi pret laika apstākļiem.

Dizains. Ļoti izturīgi, ekoloģiski audumi, kas piesūcināti ar īpašām vielām, lai dabiskos materiālus padarītu nenonēsājamus un funkcionālus, bet vienlaikus estētiskus. Iedvesmojoties no sporta apģērbiem, aktuāli gumijoti, teksturēti audumi. Futūristisks dizains. Galvenie aspekti – funkcionalitāte, praktiskums un inovācija. Ornamenti uzsver dabas formu nepilnības. Aktuāls arī militārais stils, kamuflāža.

Krāsas. Haki, koši oranžs kombinācijā ar pelēko un zemes toņiem.

4. scenārijs: bēgšana no realitātes

Bēgšana no realitātes – “Escape reality”. Rozā, sarkano toņu nokrāsas kombinācijā ar spilgti zilo.
Foto: Pietro Sutera/HEIMTEXTIL

Aizbēgšana virtuālajā realitātē kļūst par vienu no jaunās utopijas meklēšanas scenārijiem. Pētījumi rāda, ka ar katru gadu laiks, ko cilvēks pavada internetā, palielinās par 30 minūtēm. Virtuālās vides potenciāls un jaunās tehnoloģijas nojauc robežas starp fantāziju un realitāti.

Dizains. Perlamutrs, vizuļojošas faktūras. Metāliskas virsmas. Atspulgi un spīdums, kas, šķiet, vizuāli varētu cieto formu izšķīdināt jebkurā laikā. Ēteriskas pasteļu gaismu kombinācijas žalūzijās. Veidojas nereāla noskaņa.

Krāsas. Nedabiskas krāsas un to kombinācijas. Rozā, violetie, ēteriski pas­teļu toņi kombinācijā ar spilgti zilo, metālisko un perlamutru.

5. scenārijs: nostalģija vai deja vu

Nostalģija – “Embrace indulgence”. Košas, piesātinātas krāsas, greznuma noskaņa.
Foto: Pietro Sutera/HEIMTEXTIL

Tieksme uz pagātni skatīties caur rozā brillēm, atceroties seno dienu komfortu, nesteidzīgo ritējumu un cenšoties sev apkārt radīt tai līdzīgu vidi, lai iegūtu drošību un zaudēto izpratni par skaisto. Dominē tieksme pārvērtēt pagātni (novērtējam senās lietas, ģimenes relikvijas utt.), nostiprinās art deko, iemiesojot nesteidzību, tieksmi pēc greznības un juteklības. Svarīgas taustes sajūtas.

Dizains. Prasmīgi izmantoti dabiskie materiāli, grezni audumi un radošas idejas, kas kombinē atšķirīgas faktūras, veido jaunu izpratni par komfortu. Dominēs tekstūru kontrasts, piemēram, neapstrādāta koka virsma un samts. Joprojām cieņā roku darbs, adītas, austas, pītas faktūras.

Krāsas. Zeltīti toņi, okera nokrāsas, burgundiešu sarkanais, piesātināti toņi, kas izstaro greznību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.