“Kā to var nodarīt neaizsargātiem sirmgalvjiem!” 0

Vakar Kurzemes rajona tiesā Talsos sākās tiesvedība slepkavības lietā, par kuru ziņas pirms gada pāršalca visu Latviju: 2019. gada 22. martā savās mājās Talsu novada Vandzenes pagasta “Ceļiniekos” nežēlīgi noslepkavoja Latvijas brīvības cīnītāja, PSRS disidenta Gunāra Astras vecāko brāli Hariju Astru (dzimis 1925. gadā) un viņa sievu Martu Niedru (dzimusi 1936. gadā). Vainīgos – Jāni Rēviču un Aigaru Ginteru – policija atrada ātri.

Tiesa vakar sākās ar prokurores Dinas Reķes apsūdzību, cietušās un liecinieku pratināšanu.

Kā tas notika

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 153
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Par to, kā noziegums notika, “LA” jau rakstīja 13. februārī, kad uzzinājām notikušā apstākļus. Izmeklētāji noskaidrojuši, ka Rēvičs bijis iedzēris un aiz virsjakas paslēpis nazi, ko bija paņēmis kaimiņu mājā, kad bija ieradies pie Gintera pirms septiņiem vakarā. Iestūmis Ginteru pa priekšu mājā, tajā iegājis arī Rēvičs. Koridorā pretim nākusi sirmgalve Marta, rokās turot kāstuvi.

Rēvičs izvilcis nazi un pieprasījis Martai naudu. Saņēmis atbildi, ka naudas nav, Rēvičs prasījis atkārtoti un dūris ar nazi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Marta aizsargājusies, pagriezusies un skrējusi uz virtuvi. Rēvičs sirmgalvei sekojis, saķēris aiz apkakles un veicis 16 dūrienus galvā, kaklā un krūškurvī. Marta nomira…

Pēc slepkavības ­Rēvičs licis Ginteram no Martas istabas paņemt naudas maku, kurā atradušies 1120 eiro. Pēc tam Rēvičs iegājis istabā pie Harija, kurš sēdējis gultā. Uzbrucējs pieprasījis saimniekam naudu un ar nazi iedūris viņam kaklā. Pēc tam slepkava licis Harijam doties uz virtuvi, kur uz grīdas gulējusi noslepkavotā sieva. Tur Rēvičs iedūris Harijam ar nazi, kas palicis pensionāram galvā. Tad slepkava paņēmis citu nazi no skapīša un vēl 14 reizes iedūris Harijam galvā, kaklā, krūškurvī. Sirmgalvis nokritis no krēsla uz grīdas un nomiris…

 

Apsūdzētie

1991. gadā dzimušo Rēviču apsūdz par divu personu slepkavību laupīšanas laikā sevišķi pastiprinošos apstākļos ar sevišķu cietsirdību, apzinoties, ka personas ir bezpalīdzības stāvoklī (Krimināllikuma 118. panta 2. daļa, pēc kuras draud mūža ieslodzījums vai 15–20 gadu cietumsods). 1962. gadā dzimušo Aigaru Ginteru apsūdz par “iepriekš neapsolītu sevišķa smaga nozieguma pēdu slēpšanu” (Krimināllikuma 313. panta 2. daļa, pēc kuras var dabūt līdz diviem gadiem cietumā vai arī piespiedu darbu vai naudas sodu).

Rēviču Vandzenē atceras kā gaišu cilvēku, lai arī dzimis ne sevišķi sociāli labvēlīgā daudzbērnu ģimenē, kur vecākiem ierasta lieta bijusi alkohola lietošana.

Neviens no Rēvičiem Vandzenē vairs nedzīvojot, Jāņa tēvs ir miris. Rēvičs mācījies speciālajā skolā un ieguvis 7 klašu izglītību, jo bijuši garīgas attīstības traucējumi. Tad kādu laiku dzīvojis un strādājis ārzemēs. Kad atgriezies, piedalījies mežiz­strādes darbos. Piecas reizes sodīts, tajā skaitā ar īslaicīgu brīvības atņemšanu par seksuālām darbībām pret personu, kas nav sasniegusi 16 gadu vecumu. Ir precējies. Rēvičs atrodas apcietinājumā.

Savukārt Ginters pēc deviņiem mēnešiem pirmstiesas apcietinājuma ir uz brīvām kājām. Sākumā uzturējās un dzīvoja pašvaldībā, kur iepriekš, bet pēc draudu saņemšanas no vietējiem iedzīvotājiem pārcēlies uz dzīvi citā novadā un strādā gaterī. Pirms nozieguma Ginters vairāk dzīvojis pie Martas māsas Ausmas – mājā, kas ir līdzās “Ceļiniekiem”.

Kā viņš man šogad februārī stāstīja, pērn 22. marta rītā esot izmazgājis savu istabu un izklapējis paklāju, gatavojis pusdienas, kad ap pulksten 12 atnācis bijušais kaimiņš Rēvičs. Atnākusi arī Marta, atnesusi sautētus kāpostus. ­Rēvičs uzaicinājis aiziet uz veikalu pēc aliņa un teicis, ka gribot pa nakti palikt garāžā. Pa ceļam prasījis, vai Ausmai daudz naudas. Ginters atbildējis, ka nav, Ausma pati ejot aizņemties pie māsas Martas. Mežā ­Rēvičs esot piedraudējis Ginteru nosist. Nopirkuši aliņu, iedzēruši un gājuši atpakaļ. Kad atgriezušies, Rēvičs ierosinājis aiziet pie Martas aizņemties naudu. Licis Ginteram klauvēt pie ārdurvīm. Neviens nav nācis. Beigās izrādījies, ka durvis nav aizslēgtas. Rēvičs iegrūdis Ginteru koridorā un arī pats gājis iekšā.

“Es biju pārbijies un drebēju. Gribēju mukt, bet Rēvičs aizstājās man priekšā.

Rēvičs lika man iet uz otro stāvu meklēt naudu. Es pastāvēju koridorā, bet negāju. Tad uzgājām abi. Naudu Rēvičs neatrada, histēriski smējās,” stāstīja Ginters.

Pēc tam abi aizgājuši uz Rēviča dzīvesvietu, kur satīrījuši drēbes un ­Rēvičs izsaucis taksometru. Gribējuši braukt uz spēļu zāli Talsos. Pēc tam Ginters piezvanījis policijai.

Ko liecina taksists un paziņas spēļu zālē

Vakar tiesā taksometra šoferis Kaspars liecināja, ka abus vīriešus vedis un abu uzvedība neliecinājusi, ka viņi bēgtu. Bijuši alkohola reibumā, taču bez satraukuma un bailēm. Par braucienu abi pateikuši paldies, un jaunākais (Rēvičs) 15 eiro vietā iedevis 20 eiro. Naktī jaunākais zvanījis vēlreiz, un Kaspars vedis viņu ar citiem jauniešiem uz veikalu. Trīs eiro vietā samaksājis piecus. Zvanījis vēl pēc tam, bet Kaspars nav atbildējis. Zinot, ka esot vedis cits taksists.

Liecinieki – jaunieši Vija, Bruno un Samanta – liecināja, ka bijuši spēļu zālē, kad pie viņiem pienācis paziņa Rēvičs. Tur bijis arī otrs apsūdzētais, ko viņi nav pazinuši – bijis netīrās drēbēs. Visi spēlējuši automātus. Tad nepazīstamais ar Rēviču par kaut ko strīdējies un aizgājis. Jauniešu četrotne un vēl kāds Edgars palikuši. R

ēvičs ierosinājis braukt uz veikalu, kur nopirkuši vairākus šampaniešus un pienu, un pēc tam uz Zvirgzdu pansionātu, kur virtuvē kopā ar kādu sievieti dzēruši.

Tur arī Vija pamanījusi, ka Rēvičam sagriezta roka un bikšu kabata asinīs. Pēc tam devušies uz kādu nelielu viesnīcu Talsos, kur turpinājuši dzert, tad aizbraukuši uz degvielas uzpildes staciju pēc ēdamā. Tad arī Samantai piezvanījusi māte, ka pie viņiem policija meklējot Rēviču – Samantas māsas bijušo draugu, bet nezinot, kāpēc. Samantai bijušas sliktas priekšnojautas, un viņa devusies mājās, bet ­Rēvičs kopā ar Viju un Bruno – atpakaļ uz viesnīcu. Dzēruši un runājuši.

Tad arī trīcēdams Rēvičs atzinies, ka nodūris divus cilvēkus. Runājuši, kā nu viņam tagad sadzīvot ar savu sirdsapziņu. Rēvičs teicis, ka dūris naudas dēļ. Vija prasījusi, vai bija vērts, uz ko ­Rēvičs atbildējis, ka nē. Samanta un Bruno, kas Rēviču pazinuši dažus gadus, raksturo viņu kā ļoti agresīvu, kad iedzerot, bet normālu, kad skaidrā. Rēvičs gribējis uz nakti atrast kādu sievieti un aizbraucis, bet Vija un Bruno atkal devušies uz spēļu zāli.

Sitis arī māsu un audžutēvu…

Bet vispirms Rēvičs ar taksometru devies pie paziņas Jāņa, kuru vienos naktī izcēlis no gultas, kā tiesā liecināja Jānis. Rēvičs teicis, ka jābraucot pie onkuļa un ka sataisījis ziepes, taču nav teicis, kādas. Uz ceļa taksometru apturējusi policija. Jānis Rēviču pazīstot kā izpalīdzīgu, diemžēl kļūstot agresīvs, kad iedzerot. Savukārt Ginters esot miermīlīgs gan nedzēris, gan dzēris.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Esmu ar Rēviču kāvies,” vakar tiesā sacīja viņa māsas bērna tēvs Kaspars. “Viņš dzēris ir ļoti agresīvs, sitis arī savu māsu un audžutēvu. Rēvičs ar Ginteru ir labi strādnieki, bet, ka var būt tik slimi, es nespēju iedomāties…” Pirms tiesas sēdes Kaspars asi vērsās pret Ginteru (Rēvičs atrodas cietumā un tiesas sēdē piedalījās videokonferences režīmā), pārdzīvojot par nogalinātajiem, sakot, ka nesaprot, kā var tā aiztikt nabaga neaizsargātus sirmgalvjus.

Tiesā Ginters savu vainu atzina pilnībā, Rēvičs daļēji – sievieti esot nogalinājis, bet vīrieti tikai sadūris. No cietušajiem uz tiesu bija ieradusies tikai nogalinātās Martas Niedras māsasmeita, bet nogalinātā Harija Astras brālis un meita nebija. Nākamā tiesas sēde notiks 4. augustā, kad tiks pratināti atlikušie pieci liecinieki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 153
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 27
3 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 32
12 stundas
Lasīt citas ziņas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 20
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 19
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā
3 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
18:45
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 20
18:31
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 32
18:18
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 27
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 32
2 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 68
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 23
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 20
Ekskluzīvi 6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 15
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
9 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man pašai liekas, ka mūzika, ko rakstu, ir diezgan latviska.” Saruna ar Austrālijas latvieti Ellu Mačēnu
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sniegā līdz ceļiem? Jau novembra pēdējā dienā sola biezu sniega segu
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 87
9 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 32
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
12 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 153
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 106
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 48
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katram pa konfektei: par jauno valsts budžetu ir daudz jautājumu, uz kuriem nevienam nav skaidras atbildes 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Vai farmaceiti vakcinācijā saskata peļņas iespējas? Atbild Farmaceitu biedrības prezidente 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aldis Baumanis: Latvijā trūkst informācijas par balstvakcināciju 60
1 diena
VG
Visvaldis Gercāns
Ziņas
Visvaldis Gercāns: Kad Latvijā beigsies dekomunizācija? 46
1 diena