Spēlmaņu nakts 2022

FOTO. Daudzuprāt, nepatīkamākais pārsteigums “Spēlmaņu naktī” – labākās aktrises gods Čulpanai Hamatovai 70

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Liels upuru skaits saliedēs krievus!” Putins mobilizēs vēl 2 miljonus iedzīvotāju, tostarp 300 000 sieviešu 182
Lietuva valstij nevēlamo personu sarakstā iekļauj populāru Latvijā dzīvojošu dziedātāju 28
VIDEO. “Es tur jutos kā izsūtīts no sava Mežaparka” – Ēriks Stendzenieks stāsta, kā un kāpēc notika viņa pārcelšanās no Rīgas uz Kolku
Lasīt citas ziņas

 

Lai arī teātra svētki pēc pandēmijas bija atgriezušies satikšanās prieka pilnā klātienē, “Spēlmaņu nakts” kā vēl nekad uzjundīja jautājumu par politikas un mākslas attiecībām. 2021./2022. gada “Spēlmaņu nakts” balvu ceremonijā triumfēja Dailes teātris un izrāde “Rotkho”, tomēr publikā viļņošanos raisīja labākās aktrises gods Čulpanai Hamatovai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fakts, ka Dailes teātris jau otro gadu pēc kārtas ir starp “Spēlmaņu nakts” lielākajiem laureātiem, liecina, ka Viestura Kairiša un Jura Žagara uzņemtais pasaules raudzes teātra kurss ir veiksmīgs.

Dailes teātris šogad saņēma četras skatuves naglas:

par labāko lielās formas izrādi, labāko režiju (Lukašs Tvarkovskis) un labāko vizuālo tēlu (Fabjēns Ledē), labāko otrā plāna aktrisi (Vita Vārpiņa), kā arī balvu “Gada horeogrāfs vai kustību mākslinieks” (Elīna un Rūdolfs Gediņi).

Divas balvas – par gada mazās formas izrādi “Kalendārs mani sauc” un jaunās skatuves mākslinieces gods Ievai Esterei Barkānei – aizceļoja uz Valmieras teātri. Divas balvas Liepājas teātrim – par labāko vizuālo tēlu Reinim Suhanovam (izrāde “Grimmi”) un labākais otrā plāna aktiera gods Kasparam Godam (izrāde “Līnenas skaistumkaraliene”).

Tāpat divas skatuves naglas arī Jaunajam Rīgas teātrim (JRT) – labākās aktrises gods Čulpanai Hamatovai un gada jaunā mākslinieka tituls Ritvaram Loginam. Pa balvai saņēma arī Latvijas Nacionālais teātris (gada aktieris Kaspars Zvīgulis), Rīgas Krievu teātris (gada izrāde bērniem – “Dakteris Aikāsāp”), teātris “Dirty Deal Teatro” (gada jaunā dramaturģija – Kārlis Krūmiņš, “Frankenšteina komplekss”) un teātra trupa “Kvadrifrons” (Kārlis Tone, “Nēmiz pǟl”, gada jaundarbs mūzikā). Ar vētrainām ovācijām Lielajā zālē tika godināti balvas par mūža ieguldījumu saņēmēji – režisors Edmunds Freibergs un režisore, pedagoģe Aina Matīsa.

“Dailes teātris ir labākais teātris pasaulē. Bez variantiem!” sastapts raibā teātra ļaužu pulkā, pēc balvu pasniegšanas ceremonijas steidz apgalvot aktieris Gints Grāvelis, lepni piebilstot: “Dailes teātris ir attaisījis visas iespējamās acis un skatās milzīgos plašumos!”

“Liels prieks, ka Dailes teātris ir iegriezies citā virzienā un attīstās – ir daudz jaunu interesantu projektu, vērtīgu gan aktieriem, gan skatītājiem,” viņam piebalso kolēģe un dzīvesbiedre, gada izrādes “Rotkho” aktrise Ērika Eglija-Grāvele.

“Balvu sadalījums nekad nebūs objektīvs – tas vienmēr būs subjektīvs process,” atzina Jānis Siliņš, Latvijas Kultūras akadēmijas Skatuves mākslas katedras profesors un Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs.

“”Spēlmaņu nakts” ceremonija tā arī tika veidota – parādot, ka viss ir gadījums. Bija skaidrs, ka vinnēs “Rothko” – manā skatījumā tā ir viena no daudzu gadu izcilākajām izrādēm.”

“Pirmoreiz tāda vienprātība žūrijas darbā!” “Latvijas Avīzei” pēc ceremonijas atklāja “Spēlmaņu nakts” žūrijas pārstāve, teātra kritiķe un zinātniece Zane Radzobe. Lūgta komentēt žūrijas darbu, viņa teic, ka strādāts rekordātrumā un neparastā kārtā – gandrīz bez diskusijām.

“Izrāde “Rotkho” parāda Latvijas teātri vislabākajos iespējamajos griezumos – intelektuāla, izaicinoša… Varēja vēlēties vairāk līdzvērtīgu spēlētāju Latvijas teātros, jo vienmēr patīkamāk, ja favorītu būtu vairāk, bet šī sezona nebija tas gadījums,” norādīja kritiķe.

“Spēlmaņu nakts” ceremoniju kopā ar dzīvesbiedri Ilzi Paideri-Staķi vēroja arī Rīgas mērs Mārtiņš Staķis: “”Rotkho” tiešām bija ambicioza izrāde, un ļoti pelnīti, ka saņēma tik daudz balvu. Mans un sievas favorīts gan ir izrāde “Grimmi” Liepājas teātrī. Brīnišķīgs darbs!”

Ja būtu jāpasniedz balvas par stājas paušanu, “Grand Prix” neapšaubāmi nonāktu pie Gada režisora Lukaša Tvarkovska.

Viņa nesaudzīgais atgādinājums par to, ka teātra svētki un balvu dalīšana tomēr ir dzīres mēra laikā jeb, precīzāk, svinības, kamēr Krievija bombardē Ukrainu, bija skaudri trāpīgs.

Par vakara skatuves naglu kļuva viņa sauciens “Putin idji n*j! Slava Ukraini!”, kas burtiski uzrāva kājās ne tikai teātra saimi Dailes teātra zālē, bet arī ceremonijas tiešraides skatītājus pie dažādiem ekrāniem.

Tieši ģeopolitiskais fons kļuva par iemeslu arī, daudzuprāt, nepatīkamākajam pārsteigumam “Spēlmaņu naktī”, kad balvu kā Latvijas gada labākā aktrise saņēma kādreizējā Krievijas, tagad – JRT aktrise Čulpana Hamatova par izrādi “Post Scriptum”.

Par spīti tam, ka aktrise pateicības runu teica latviešu valodā, zāles reakcija bija vairāk nekā rezervēta – aplausi izskanēja pavisam vārgi un netrūka arī izbrīna skatienu publikā, kamēr paralēli sociālajos tīklos raisījās sašutuma vētra, uzdodot jautājumus par žūrijas izvēli, labākās Latvijas aktrises godu dodot kādreizējai Putina atbalstītājai.

Pēc ceremonijas Z. Radzobe skaidroja žūrijas izvēli: “Čulpana Hamatova ir patiešām izcila aktrise.

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par Hamatovas personību, pastāvēja bažas, ka priekšplānā varētu izvirzīties citi, ne mākslinieciski apsvērumi.

Tas, ka viņa šeit ir un spēlē, tomēr norāda, ka Latvijas teātra vide ir vesela, ar savu neapšaubāmu pašapziņu un arī spējīga novērtēt pareizās lietas, distancējoties no brīžiem padumjiem, ekstrēmiem viedokļiem, un novērtē būtību – mākslu. Man personīgi Hamatovas darbs ir intelektuāls baudījums, tomēr par emocionālu virsotni aizvadītajā sezonā uzskatu Kaspara Zvīguļa spēli izrādē “Mazā naudiņa”.

“Fona troksnis brīžiem ir stiprāks par pirmo plānu,” tā balvu pasniegšanas ceremonijas noskaņojumu Krievijas izraisītā kara fonā trāpīgi raksturoja Valmieras teātra aktrise Inese Ramute, kura spēlē gada mazās formas labākajā izrādē “Kalendārs mani sauc”.

“Ceru, ka mūsu materiālā dzīve cilvēkus šobrīd nenospiedīs uz ceļiem, ka beidzot uzcels Valmieras teātri un Jauno Rīgas teātri, jo šajā laikā ir vajadzīga garīga vertikāle. Esmu ar mieru pieciest daudz sadzīvisku nepatikšanu, ja zinu, ka viņi tur, Ukrainā, uzvarēs!” sacīja aktrise.

Turpat sastaptais mūziķis un nu jau arī komiķis Ralfs Eilands piebilst: “Mums ir jānovērtē, ka esam brīvā Latvijā, ka mums ir teātris – mums ir jāsvin teātra svētki.”

SAISTĪTIE RAKSTI

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Liels upuru skaits saliedēs krievus!” Putins mobilizēs vēl 2 miljonus iedzīvotāju, tostarp 300 000 sieviešu 182
Lietuva valstij nevēlamo personu sarakstā iekļauj populāru Latvijā dzīvojošu dziedātāju 28
VIDEO. “Es tur jutos kā izsūtīts no sava Mežaparka” – Ēriks Stendzenieks stāsta, kā un kāpēc notika viņa pārcelšanās no Rīgas uz Kolku
Ieklausies savā intuīcijā, jo tā šodien būs tavs ceļvedis! Horoskopi 26.novembrim
VIDEO. “Neviens mūsu karavīrs šādu ķiveri galvā neliks” – Gundars Kalve demonstrē no Ukrainas kara pārvestos “suvenīrus”
Lasīt citas ziņas
“Pēc amatiem nealkstu. Arī pēc prezidenta vietas ne!” Atklāta saruna ar Uldi Pīlēnu
Apšaudes draudu dēļ Ukraina sāk evakuēt iedzīvotājus no Hersonas
ES un Irāna – uz nesatikšanos? Irāna nav tikai iespējas, tie ir arī milzīgi riski
Dzeltenais brīdinājums! Valsts austrumu un centrālajā daļā ilgstoši snigs, ceļi sniegoti 1
Uz līnijas atkal Moskvičs – Krievija atjauno šā auto ražošanu
09:54
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta”
09:51
NEPLP locekle: Latvijā 20% iedzīvotāju ir tendence patērēt kaut ko nelegāli
09:49
Atjaunota satiksme uz Valmieras šosejas pie Murjāņiem 2
NEPLP locekle: Latvijā 20% iedzīvotāju ir tendence patērēt kaut ko nelegāli
“Cilvēki jau tā nespēs segt izmaksas! Nu, tiešām, cik var?” Iedzīvotāji sašutuši par plānu palielināt dabasgāzes tarifus 117
“Liels upuru skaits saliedēs krievus!” Putins mobilizēs vēl 2 miljonus iedzīvotāju, tostarp 300 000 sieviešu 182
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas
“Attīstībai/Par!” partijas turpmāk darbosies atsevišķi un vēlēs jaunu vadību 15
FOTO. Karalis Čārlzs III maina rindas kārtību britu monarhijā: sarakstā “nobīda” dēlu princi Hariju un brāli princi Endrjū. Kas nāks viņu vietā? 6
VIDEO. Mairis Briedis parāda, kā palīdzējis avarējušai automašīnai tikt ārā no grāvja 69
FOTO. Populāri mūziķi un radošas personības bauda vakaru īpašā jubilejas ballītē 8
Atklāts, kāpēc, iespējams, notikusi traģiskā avārija pie Murjāņiem 13
“Nevienu dokumentu neesmu viltojis!” Truksnis komentē mēra amata zaudēšanu 1
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 4
Ieklausies savā intuīcijā, jo tā šodien būs tavs ceļvedis! Horoskopi 26.novembrim
Līdz ar notiesājoša sprieduma stāšanos spēkā ilggadējais Jūrmalas mērs Truksnis zaudē amatu 40
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
VIDEO. Lai arī tuvojas ziema, Ukrainas civiliedzīvotāji turpina dzīvot pie frontes līnijas 8
VIDEO. “Es tur jutos kā izsūtīts no sava Mežaparka” – Ēriks Stendzenieks stāsta, kā un kāpēc notika viņa pārcelšanās no Rīgas uz Kolku
FOTO. Daudzuprāt, nepatīkamākais pārsteigums “Spēlmaņu naktī” – labākās aktrises gods Čulpanai Hamatovai 70
FOTO. LIDO atzīmē 35 gadu jubileju un dāvina viesiem plašu izklaides programmu
VIDEO. Anete Bendika dzimšanas dienas apsveikumā saņem publisku cepināšanu no skatuves kolēģes, vīra un Rūdolfa Kugrēna
Vācija Staļina izraisīto badu Ukrainā atzīs par genocīdu
Traģiskā avārija pie Murjāņiem: policija sniedz notikušā detaļas 11
Valsts prezidents: Eiropā ir krīzes, bet ideja par Eiropu nepiedzīvo krīzi
“Amazon” darbinieki “Melnajā piektdienā” streiko 1