Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

“Latvijas Avīze” atmasko: Kad galvā lido šķīvīši…19


Šoreiz “RenTV” vadītājs Igors Prokopenko pievērsies Baltijas valstu armijām, taču mīļāka viņam ir tēma par citplanētiešiem – par to pat tapusi grāmata.
Šoreiz “RenTV” vadītājs Igors Prokopenko pievērsies Baltijas valstu armijām, taču mīļāka viņam ir tēma par citplanētiešiem – par to pat tapusi grāmata.
Ekrānuzņēmums no “RENTV”

Jūnija vidū kāds paziņa atsūtīja e-pastu: “Paklau, paskaties šito. Izskatās, nu jau tā kā melo bišķi par daudz.” Tā bija “Youtube” saite uz Krievijas televīzijas “RenTV” 10. jūnija raidījums “Kara noslēpums ar Igoru Prokopenko”.

Raidījums sadalīts vairākās daļās, no kurām vienu sauc “Baltijas eirobrīnuma spožums un posts”, un stāsta pamatā ir par Baltijas valstu armijām. Lūk dažas “pērles”: “Ja paskatās uz šīm armijām, nāk smiekli un kļūst skumji… Latvijas armija konflikta gadījumā nenoturēsies pat dienu… Lietuva nespēj nokomplektēt armiju, jo 60% jaunu vīriešu vecumā no 19 līdz 27 gadiem jau pametuši valsti… Lietuvas armijas bruņojumā ir 60 mīnmetēju un tik vecas lidmašīnas, ka pacelties gaisā ar tām neviens neriskē… Kara gadījumā Latvijas armijai nāksies pārvietoties kājām, jo no Anglijas iepirkti vien daži veci bruņutransportieri…” Un vēl: “Nepārtrauktas militārās mācības kā stihiska nelaime pārņēmušas Baltijas valstis… Spāņi uz Ādažu bāzi atveduši vien sešus tankus, no kuriem tikai četri darbojas… Norvēģu tanki, kas brauc pa Lietuvas zemi, ir 40 gadus veci…”

 

Izcelsme un izplatība

“RenTV” raida bijušajās padomju republikās (izņemot Ukrainu un dažas Centrālāzijas valstis). Tas ir diezgan izplatīts Latvijas televīzijas kabeļa paketēs, un kanālam ir savi specifiskie skatītāji. Kā liecina tirgus pētījumi, Latvijā maijā “RenTV” aizņēma 2,9% no kopējā televīzijas skatīšanās laika, kas nav maz. Salīdzinājumam – LTV1 veltīti 10,6%, LNT – 7,5%, Krievijas kanālam “NTV Mir Baltic” – 6,7%, Krievijas kanālam RTR – 6,6%. Patiesībā “RenTV” ir vesela mediju industrija. Balstoties uz pieminēto Igora Prokopenko raidījumu, jau izdots vairāk nekā divdesmit grāmatu. Jāšaubās, vai viens cilvēks to visu paspēj saražot.

 

Atmaskojums

NATO valstij Islandei vispār nav armijas, taču tas nenozīmē, ka tā netiktu aizsargāta. Tieši otrādi – tā ir viena no drošākajām vietām pasaulē. Savukārt Baltijas valstu armijas gan ir nelielas, tomēr tieši tādas, lai iederētos alianses kolektīvajā drošības sistēmā. Runas par kaut kādiem “ieročiem – lūžņiem” un to, ka Latvijas armijai nebūtu ar ko pārvietoties, protams, ir pilnīgas muļķības. Aizsardzības ministrijas komentārs: “Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku kājnieku brigādes rīcībā esošā transporta (MB 240GD, SCANIA P93M, HMMWV, BV206 u. c.) klāsts un daudzums ir pietiekams, lai varētu pārvietot personālsastāvu jebkādos apstākļos. Bruņoto spēku transporta līdzekļu tehnisko gatavību pārvietot personālsastāvu apliecina tas, ka tie regulāri tiek izmantoti dažādās starptautiskajās militārajās mācībās. 2014. gada septembrī tika parakstīts starpvaldību pirkuma līgums, kas paredz 123 Lielbritānijas bruņoto spēku lietošanā esošo bruņutransportieru iegādi Latvijas Sauszemes spēku kājnieku brigādes vajadzībām. Bruņutehnikas piegāde turpināsies pakāpeniski līdz 2020. gadam. Šī kāpurķēžu bruņutehnika ir Latvijas apstākļiem piemērota kaujas tehnika ar augstu mobilitāti, kas neprasa attīstīt smagnēju inženiertehnisko bāzi kaujas mobilitātes nodrošināšanai. Tehnika var pārvietoties pa visiem Latvijas ceļiem, tiltiem, grāvju pārvadiem, kā arī ārpus ceļu tīkla – visur, kur nav purva.” Arī apgalvojumi par spāņu uz Ādažu bāzi atvestajiem vien sešiem tankiem, no kuriem tikai četri darbojas, ir nepatiesi. Spānija piedalās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā Latvijā ar vairāk nekā 300 karavīru lielu kontingentu un tehniku. Visi seši modernie “Leopardo 2E” tanki ir labā darba kārtībā, turklāt spāņi atveduši arī kājnieku kaujas mašīnas “Pizarro”, atbalsta tehniku, kā arī inženieru un loģistikas tehniku.

To labi zina Krievijas un citu valsti militārie un drošības eksperti. Taisnību sakot, viņiem Prokopenko raidījums arī nav domāts. Tad kam?

Ja sāk interesēties par “RenTV”, atklājas visai piezemēta dzeltenā žurnālistika. Televīzijas interneta lapā ņirb šādas ziņas: Arhangeļskas krematorija izmet miskastēs cilvēku pīšļus… Kolumbijā noslēgta laulība trīs vīriešu starpā… Amerikāņu modele Rouza beidzot atklāti parāda savu “trīsstūrīti”… un tā tālāk. Kopš 2011. gada “RenTV” gandrīz katru dienu raida pseidokumentālas filmas, kurās zinātnes drumslas sajauktas ar alternatīvo vēsturi, sazvērestības teorijām, “pilsētas leģendām”, paranormālām parādībām un ufoloģiju – “zinātni” par lidojošajiem šķīvīšiem un citplanētiešu apciemojumiem. To “novērtējušas” pat Krievijas amatpersonas – 2015. gadā Krievijas Izglītības un zinātnes ministrija piešķīra kanālam “RenTV” antiprēmiju “par viskaitīgāko projektu viltus zinātnē” (“aнтипремию за самый вредный лженаучный проект”).

Atliek vien konstatēt, ka mums ir darīšana ar visai specifisku žurnālistiku, ja to vispār tā drīkst dēvēt. Tās princips – “jo sliktāk, jo labāk”, “laba ziņa ir slikta ziņa”. Vai nu “RenTV” veidotājiem un pašam Prokopenko galvā lido šķīvīši, vai arī viņus ļoti interesē auditorija un reklāmas nauda. Bet visdrīzāk jau viss kopā…

Sadarbībā ar

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala atzīta par vienu no drošākajām pludmalēm Eiropā pēc koronavīrusa krīzes 1
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
58 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
SKDS noskaidrojusi cilvēku viedokli par administratīvi teritoriālo reformu. Nekā glaimojoša
14 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu
54 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
4 stundas