Foto – Imageforum/AFP/LETA

Kad medībās ierocis neizšauj… Kādēļ tas notiek? 1

Kad šaujamierocis neizšauj, kļūmes var būt dažādas. Tās var būt īslaicīgas un samērā drošas situācijas, piemēram, nenostrādā bises ežektors, neizšauj patrona. Principā šādi gadījumi nebojās ieroci, kā arī nenodarīs pašam nekādus miesas bojājumus. Toties nepareiza rīcība dažās situācijās var tiešām būt ļoti bīstama.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 33
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Piemēram, pirms daudziem gadiem piedzīvots, ka kāds mednieks šauj ar vecām patronām uz lidojošiem mērķiem. Vienā brīdī šāviens nenotiek, un mednieks nevis pilda Medību noteikumos noteikto nosacījumu – pagaidīt astoņas sekundes, bet paņem ieroci, apgriež to otrādi un sāk lūkoties stobrā… Lieki teikt, ka šāda rīcība var vārda vistiešākajā nozīmē maksāt dzīvību.

Vēl viens priekšnosacījums, lai pasargātu sevi un tos, kas stāv līdzās, ir vienmēr tīrīt un kopt savu ieroci. Tāpat – un šai darbībai jākļūst gluži vai automātiskai – vienmēr jāpārbauda, vai ieroča stobra kanāls ir brīvs. Tas it īpaši attiecas uz gludstobra ieroci.

Iespējamās kļūmes

CITI ŠOBRĪD LASA

Čaulīte paliek stobrā
Tas draud, šaujot tieši ar vecām gludstobra patronām, piemēram, tām, kuru čaulīte taisīta no kartona. Šāviena brīdī čaulīte atraujas no kapseles un iesprūst stobrā. Tas notiek tādēļ, ka čaulīte kļuvusi ļoti trausla un pati patrona sadalās divās daļās. Tādēļ, pirmkārt, nekad nedrīkst šaut ar vecām patronām un, otrkārt, pēc šāviena jāpārbauda stobra kanāls, vai tajā nav kaut kas iesprūdis.
Kad nenotiek šāviens
Aizkavēšanās var negaidīti notikt brīdī, kad tiek nospiesta sprūda mēlīte. Ir iespējamas situācijas, kad šāviens tajā brīdī nenotiek, bet var sprāgt pēc dažām sekundēm. Ik reizi, kad ierocis neizšauj, jārīkojas tā, it kā tas būtu aizkavējies šāviens.

Pareizi šādā situācijā ir turēt ieroci, vērstu uz leju. Medību noteikumos teikts – astoņas sekundes, bet literatūrā minēts, ka var arī ilgāk. Tad ieroci izlādē. Ja dzelksnis ir iesitis kapselē, bet nav noticis sprādziens, tas nozīmē, ka patrona nav lietojama un būtu jāutilizē. Ja dzelksnis nav iesitis pa kapseli, iespējams, tā ir ieroča vaina.

Iestrēdzis lādiņš
Šī ir ārkārtīgi bīstama situācija, kad lodei nav pietiekami liels spēks un tā iesprūst stobrā tā vietā, lai no tā izlidotu. It īpaši, ja tiek šauts ar pusautomātisko ieroci, tas var radīt sastrēgumu stobrā. Raidot nākamo šāvienu un lādiņam lidojot, kad stobrs ir sastrēdzis, rezultāts var būt katastrofāls, apdraudot gan pašu šāvēju, gan arī jebkuru, kas atrodas līdzās. Stobru nekad nedrīkst mēģināt iztīrīt ar nākamo šāvienu. Stobrs ir jāiztīra mehāniski.

Mehāniskas kļūmes
Tas notiek tad, ja patrona neielādējas, nenostrādā ežektors, nepārlādējas, piemēram, pusautomātiskie ieroči, kad lādiņš nav pietiekami spēcīgs, lai efektīvi nostrādātu pārlādēšanas mehānisms. Ir arī situācijas, kad var izšaut abi stobri vienlaicīgi, piemēram, divstobru bisei. Sliktākajos gadījumos pārāk liels lādiņš, sastrēdzis stobrs, kļūme dizainā vai kādi citi neparedzami apstākļi rada sprādzienu, kas var apdraudēt pašu šāvēju.

Kad ieķeras kapseles apmale
Tas var notikt tad, ja ekstraktorā ieķeras čaulītes kapseles apmale. Tas parasti notiek ar kalibriem, kuru patronām ir lielas kapseles apmales, piemēram, 7.62 x 54mm R.

Ierocis izšauj pats
Tas var notikt, piemēram, aizverot pielādētu bisi vai arī aizverot karabīnes aizslēgu. Var gadīties, ja ierocis ir ļoti nolietots vai arī kādas mehāniskas kļūmes dēļ. Šāds ierocis ir ļoti bīstams un nekavējoties jāved pie ieroču meistara.

Kļūme pielādējot

Tas novērojams tad, kad netiek ielādēta nākamā patrona. Tas var notikt šāvēja kļūmes dēļ, kad, piemēram, karabīnei, līdz galam netiek izlādēta izšautā čaulīte. Tas mēdz notikt tad, ja šāvējs medību apstākļos steidzas, līdz galam neatver aizslēgu un tā rada sastrēgumu patrontelpā. Parasti ir iespējams pašam šo situāciju atrisināt, bet būs gadījumi, kad jādodas pie ieroču meistara.

Nevar izlādēt

Tas notiek tad, kad pēc šāviena nav iespējams izlādēt čaulīti. Iemesli – patrontelpa ir ļoti netīra, salūzis ekstraktors, kļūme ar kapseles apmali, arī citas būtiskas problēmas.

Nolūst dzelksnis

Ir gadījumi, kad pēc šāviena, piemēram, nevar atvērt bisi, jo ir nolūzis dzelksnis. Šī ir ļoti bīstama situācija, ja ir izšāvis tikai viens stobrs, bet pielādēti abi. Tas nozīmē, ka stobrā ir pilns lādiņš, bet nav iespējams ieroci atvērt vai izlādēt. Šādā situācijā vienīgais, kurš var palīdzēt, ir profesionāls ieroču meistars.

Kā rīkoties? Lai gan ieroči tiek ražoti tā, lai izturētu lielus spiedienus un pēc iespējas pasargātu šāvēju no negadījumiem, tomēr kādreiz var notikt arī nelaime:

• tehnisku iemeslu dēļ, kad kāda no ieroča detaļām ir nolietojusies

• šāvēja neuzmanības dēļ, kad, piemēram, nepārbauda stobra kanālu

Lielākās neuzmanības kļūdas:

• Atstutē bises stobru uz zemes – stobra kanālā iekļūst zeme, sniegs, akmens.
• Bises stobrā iekļūst sniegs, automašīnā tas izkūst, bet ārā pēc tam sasalst, stobrā veidojot ledu.
• Nepiemērota lādiņa izvēle, piemēram, ar bisi, kas paredzēta 70 mm patronai, šauj ar 76 mm patronu.
• Nejauši, ejot, piemēram, lenkt, bises stobrā iekļūst ledus, netīrumi, sniegs, bet šāvējs nepārbauda stobra kanālu.
• Dubļu, sniega, ledus nokļūšana karabīnes stobrā.
• Nepiemērota lādiņa izmantošana arī karabīnei. Daudzi negadījumi pasaulē fiksēti, šaujot ar pašlādētām patronām, kurās ir lielāks šaujampulvera lādiņš, nekā to pieļauj ieroča specifikācija.’
• Ierocis netiek tīrīts, kopts.
• Ilglaicīgi tiek lietots ierocis ar tehniskām problēmām.Ielāgo! Ieroču aprites likumsLatvijā ir aizliegta šaujamieroču pārveidošana, kuras rezultātā tiek mainīta šaujamieroču kategorija vai šaujamieroču kategorijas apakšgrupa (izņemot šaujamieroču pārveidošanu par salūtieročiem (akustiskajiem ieročiem) un šaujamieroču dezaktivēšanu).

Medību noteikumi

• Ja šaujot šāviens nenotiek, ieroci atļauts atvērt ne ātrāk kā pēc astoņām sekundēm.
• Pielādējot ieroci, mednieks pārliecinās, vai stobra kanāls ir brīvs.
• Aizliegts lietot ieroci ar tehniskiem defektiem!

Ieteikumi

• Vienmēr ieroča pārvalkā turi stobra slauķi, lai nepieciešamības gadījumā stobru iztīrītu. Tas attiecas kā uz karabīni, tā arī uz bisi.
• Vienmēr rūpīgi kop ieroci – tīri stobru, patrontelpu.
• Ja nezini, ko dari, nejauc ārā ieroča mehānismu.
• Neizmanto ierocim nepiemērotas rezerves daļas.
• Problēmu gadījumā dodies pie ieroču meistara.
• Arī optisko tēmēkļu stiprināšanai izmanto piemērotus kronšteinus.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
Latvijas Avīze
Medības
Staltbriežu riests – brīdis, kad staltbriežu dzīvē dominē kaislības un cīņa
5 dienas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Ar spiningu uz ietves: ūdens pieejamība ir tik liela, ka katru dienu Rīgas centrā vajadzētu redzēt ap simts makšķernieku 3
6. augusts, 2021
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 54
26. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
19. jūlijs, 2021
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 143
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 173
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 33
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
17. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Spiningotājs vai pludiņa vērotājs? “Lielā Loma” redaktors par savu kulta zivi – zandartu 7
5. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 36
15. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
9. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 17
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem 2
47 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 6
44 minūtes
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 12
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas 1
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
17 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 46
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 62
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 8
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Izbrauc “Rail Baltica” maršrutu, pirms trase vēl gatava. Kas Rīgā ieradās ar “Eiropas savienošanas ekspreša” vilcienu?
14:54
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 6
14:26
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem 2
14:23