Foto: Valdis Semjonovs

Kad jāstāda agrie kartupeļi, lai uz Jāņiem būtu ēdami? 16

Kartupeļu sēklas diedzēšana

“Lai agrāk veidotos bumbuļi, sēklas kartupeļi jādiedzē martā. Ja vēlas jaunajā ražā izaudzēt lielus agro šķirņu kartupeļus, diedzēšana jāveic 60 dienas pirms stādīšanas.

Reklāma
Reklāma
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
“Gustavo ir bīstams narciss, bet Rutulis un Patrisha tērētas marionetes!” Ainārs Mielavs velta skarbus vārdus radošajiem kolēģiem 2
TV24
“Te gan cilvēks ir fantastisks! Nu ir pamodies no letarģiska miega!” Jaunups sašutis par Levita viedokli jautājumā par LTV priekšvēlēšanu debatēm krievu valodā 111
Lasīt citas ziņas

Savukārt, ja grib iegūt daudz, bet mazāka izmēra kartupeļus, sēklas bumbuļus var diedzēt 2–3 nedēļas,” skaidro Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece Ilze Skrabule.

Sēklas kartupeļus (Ø 25–50 mm) saliek speciālās kastītēs ar paaugstinātiem stūriem 1–2 kārtās un novieto gaismā (jāizvairās no tiešiem saules stariem, bet labi noder mākslīgais apgaismojums), sakraujot kastītes vairākos stāvos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Diedzēšanai nav vajadzīga silta telpa – lai asni veidotos spēcīgi, bumbuļus labāk modināt 6–10 ºC temperatūrā. Šim nolūkam der arī šķūnītis vai nojume, kur dienā gaisa temperatūra ir līdz 15 ºC, naktī ne zemāk par 5 ºC.

Pareizi diedzētiem kartupeļiem veidojas īsi, drukni, zaļi asni. Jo bumbulim vairāk asnu, jo cerā veidosies vairāk stublāju un jauno bumbuļu.

Ja bumbuļiem siltajā pagrabā izveidojušies gari balti asni, tos nolauž, jo no tiem nekāda labuma nebūs. Pēc tam sēklas bumbuļus liek diedzēties, lai veidotos drukni asni.

Diedzētus bumbuļus var stādīt vēsākā augsnē, parasti aprīlī, jo tos mazāk apdraud augsnes patogēni. Stāda ap 10 cm dziļi 15–30 cm attālu citu no cita. Ja gaidāmas salnas, sadīgušos asnus var nosegt ar agrotīklu. Pa dienu segmateriālu noņem.

Šķirne ‘Vineta’
Foto: Valdis Semjonovs

Kartupeļu stādu audzēšana

Cita agras kartupeļu ražas ieguves metode ir šāda – marta sākumā kartupeļu sēklu izņem no pagraba un pārvieto gaismā 5–15 ºC temperatūrā. Pēc pāris nedēļām sadiedzētos bumbuļus stāda kastītē, citu citam blakus mitrā kūdrā.

Foto: Valdis Semjonovs

Kūdru regulāri mitrina. Telpā gaisa temperatūrai jābūt virs 10 ºC. Aptuveni pēc nedēļas parādās lapas un saknes. Šādus dēstus var audzēt 2–3 nedēļas. Maijā, kad augsne jau iesilusi, dēstus (bumbuli ar saknēm un lapām) ļoti uzmanīgi izstāda laukā, stublājus ar lapām atstājot virs augsnes.

Stādīšanas attālums starp augiem 30 cm. Vēlāk augus aprauš ar zemi, arī vago vai rušina. Ražu var vākt augu ziedēšanas laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.