Anima Libra piedāvā praktiski jebkāda kalibra lodes, tikai jālādē pašam.
Anima Libra piedāvā praktiski jebkāda kalibra lodes, tikai jālādē pašam.
Foto: Linda Dombrovska

Būt vai nebūt svina munīcijai? Ko darīt medniekam, ja svinu aizliegs… 2

Kad runa ir par kaut ko jaunu un nepārbaudītu, mednieku kopienas reakcija parasti ir visai noraidoša. Tas attiecas ne tikai uz modernām tehnoloģijām, bet arī uz munīciju. Šābrīža aktualitāte – iespējams, drīzumā Eiropas Savienībā tiks ieviests totāls svina munīcijas aizliegums.

LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 175
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Protams, vēl nevar teikt hop, bet viss liecina par to, ka Eiropas Komisija lēni, bet noteikti dodas šajā virzienā. Tādēļ medniekiem jau vajadzētu izvērtēt dažādās iespējas un piedāvājumus, lai nepieciešamības gadījumā varētu pielāgoties. Jau tagad vairākās pasaules valstīs ir ieviests svina munīcijas aizliegums, runa ir gan par skrotīm, gan par vītņstobru lodēm.

Medniekus var iedalīt divās lielās daļās. Ir tādi, kas jau bezsvina munīciju lieto gadiem un nesūdzas, ir apmierināti ar rezultātiem. Bet ir arī tādi mednieki, kuri pret bezsvina munīciju izturas ļoti skeptiski un noraidoši, minot dažādus argumentus. Taisnība ir abām pusēm, jo arī šajā jomā nav nedz melns, nedz balts, galvenais, cik lielā mērā katrs ir gatavs pielāgoties un pieņemt jaunas lietas.

Bezsvina munīcija ir dārgāka

CITI ŠOBRĪD LASA

Jā, šis apgalvojums ir patiess. Vītņstobru bezsvina munīcija ir dārgāka par svina munīciju. Cenas atšķirība ir atkarīga no ražotāja, tirgotāja un munīcijas veida. Cenu atšķirība ir no dažiem desmitiem centu līdz pat vairākiem eiro. Kopumā, salīdzinot cenas Latvijas veikalos, jāatzīst, ka patiešām bezsvina munīcija ir dārgāka.

Piedāvājums nav liels

Bezsvina munīciju piedāvā praktiski jebkurš lielais munīcijas ražotājs. Jāsaka gan, ka izvēle nav liela. Tiek piedāvāti dažādi svina munīcijas ložu veidi, bet attiecībā uz bezsvina munīciju situācija ir daudz bēdīgāka. Tādēļ šis apgalvojums arī ir patiess tajā ziņā, ka svina munīcijas izvēle ir krietni vien lielāka gan attiecībā uz lodes veidu, gan arī lodes svaru un citiem aspektiem. Bezsvina munīcija ir tagad jau pieejama praktiski visiem kalibriem, lai gan ar mazkalibru varētu būt problēmas.

Norma piedāvā Ecostrike, Lapua ir pazīstams ar savu Naturalis, tāpat arī RWS piedāvā Evo Green, savukārt Geco nācis klajā ar savu Zero. Protams, tas nav viss, jo katram ražotājam ir savas opcijas un katru gadu nāk klāt citi risinājumi, bet pagaidām noteikti var teikt, ka piedāvājums ir ierobežots.

Ierobežojumi attiecībā uz kalibru

Jāsaka, ka ne visiem ražotājiem ir piedāvājums visiem kalibriem. Lai gan jāsaka, ka Lapua Naturalis ir viens no redzamākajiem vītņstobru bezsvina munīcijas ražotājiem, tomēr arī šī kompānija nepiedāvā visus kalibrus. Protams, populārākie kalibri būs pieejami, tomēr būs tādi, kuri vai nu jālādē pašam, vai arī jāmeklē citas iespējas.

Lielāko problēmu vispārējs svina munīcijas aizliegums radīs tieši mazkalibriem, it īpaši .22 LR. Lai gan ložu ziņā varētu atrast risinājums, tomēr lielākā problēma ir tieši paši ieroču stobri, kas radīti, lai šautu ar mīksta materiāla, t. i., svina, lodēm.

Bezsvina munīcijas priekšrocības

Lai gan viedoklis par bezsvina munīciju medībās ir ļoti pretrunīgs, tomēr tās izmantošanai ir vairākas priekšrocības. Pirmkārt un tas ir pats galvenais – bezsvina munīcija videi ir daudz draudzīgāka. Protams, mēs vispār varam runāt par to, cik tad daudz svina vītņstobru munīcijas nokļūst dabā un cik lielu kaitējumu tā nodara.

Bet tiek uzsvērts, ka, šaujot ar bezsvina munīciju, mazāk tiek apdraudēti aizsargājamie putni, kuri barojas ar mednieku atstātajām medījuma atliekām.

Kā vēl viens svarīgs pozitīvs nosacījums tiek minēts tas, ka bezsvina lode pēc kontakta ar dzīvnieka ķermeni var saglabāt līdz pat 98% sava svara, tas gan arī atkarīgs no lodes konstrukcijas un ražotāja. Parasti tiek lēsts, ka svina lode saglabā ap 65–75% sava svara. Lodei zaudējot svaru, tiek zaudēta spēja radīt bojājumus.

Lielākā daļa bezsvina munīcijas lodes atveroties palielina savu diametru par 2–2,5 reizēm. Tas ir līdzīgs rādītājs svina munīcijai. Tomēr tiek norādīts, ka ievainojuma kanāls bezsvina munīcijas lodei ir lielāks, jo lode saglabā savu svaru.

Tiek lēsts, ka bezsvina lode medījuma ķermeni šķērsos taisnā līnijā pretēji tam, kā uzvedas svina munīcija, nereti veidojot J veida ievainojuma kanālu. Tas, protams, atkal atkarīgs no kalibra un ražotāja. Tomēr pastāv arī viedoklis, ka saskarsmē ar kaulu bezsvina lode nedeformēsies un radīs bojājumus. Ir konstatēts, ka ir svina lodes, kuras nespēj radīt bojājumus lieliem kauliem. Tādēļ savā ziņā var teikt, ka mazākas bezsvina lodes var radīt lielākus bojājumus.

Kādēļ mednieki tomēr ar aizdomām skatās uz bezsvina munīciju ne tikai gludstobriem, bet arī vītņstobriem?

Lielākā daļa mednieku ir atraduši savu lodi, kas tiem strādā labi, atbilstoši visām prasībām. Laika gaitā ir radies viedoklis, ka bezsvina lode ir sava veida svina lodes aizstājēja, bet tā gluži nav.

Izvēloties sev bezsvina munīciju, var ielāgot dažus nosacījumus.
1. Piedāvājumā ir vieglākas bezsvina lodes
Piemeklējot sev bezsvina munīciju, būs grūti atrast tāda paša svara lodi, kāda bija svina munīcijai. Arī bezsvina lode, kas ir par 20% vieglāka nekā svina lode, dos lieliskus rezultātus.

2. Mērķē sirdī vai plecā
Bezsvina munīcija ir ļoti efektīva, iedarbojoties uz kaulu vai ar šķidrumu pildītiem orgāniem. Plaušas ir pildītas ar gaisu. Tēmē sirdī, un pat tad, ja būs neliela kļūda, lode radīs pietiekamus bojājumus, lai medījumu apturētu.

3. Piešauj tēmēkli
Katru reizi, izvēloties jaunu munīcija, tā ir jāpiešauj, jo dažādām lodēm būs atšķirīga trāpījuma vieta. Tādēļ labāk ir vispirms izmēģināt lodi uz papīra, nevis ar dzīvnieku.

Svins

• Svins ir toksisks. Tas iedarbojas uz gandrīz visiem cilvēka orgāniem. Visvairāk tas ietekmē bērnus: zūd reakcijas ātrums, rodas nespēks ekstremitātēs (pirkstos, plaukstas locītavās, potītēs), notiek izmaiņas asiņu sastāvā (anēmija), cieš arī nieres un reproduktīvā sistēma. Virkne pētījumu pierāda, ka svins intensīvi uzkrājas augos, stādījumos un kokos, kas aug tiešā autoceļu tuvumā.

• Svinu plaši izmanto akumulatoru, munīcijas, arī cauruļvadu un blīvju izgatavošanā, kā arī dažādās ierīcēs aizsardzībai pret radioaktīvo starojumu. Svina izmantošanas iespējas tehnikā ir novedušas pie tā, ka lieli šā materiāla daudzumi nokļūst apkārtējā vidē. Atmosfērā atrodas ap 180 000 tonnu svina. Taču autotransports ir uzskatāms par vienu no būtiskākajiem avotiem piesārņojumam ar svinu. Ņemot vērā, ka gaisa masas pārvietojas lielos attālumos, nav pārsteidzoši, ka pēdējā laikā pat no industriālajiem reģioniem vistālākajos apgabalos ir konstatētas pieaugošas svina koncentrācijas (Grenlandes ledū līdz 2 mg/kg, Barguzinas biosfēras rezervātā – 1,2 mg/kg, Abramova ledājā – 0,2 mg/kg).

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Medības
“Cepiens” par medību atļaušanu pilsētās 13
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Medības
Staltbriežu riests – brīdis, kad staltbriežu dzīvē dominē kaislības un cīņa
18. septembris, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Ar spiningu uz ietves: ūdens pieejamība ir tik liela, ka katru dienu Rīgas centrā vajadzētu redzēt ap simts makšķernieku 3
6. augusts, 2021
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 175
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
Lasīt citas ziņas
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 54
26. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
19. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
17. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Spiningotājs vai pludiņa vērotājs? “Lielā Loma” redaktors par savu kulta zivi – zandartu 7
5. jūnijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 175
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 34
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 10
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 7
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 34
23:26
LE
LETA
Ziņas
Valdība pagaidām nav spriedusi par iespēju “lokdaunu” atcelt pirms 15.novembra 2
23:16
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Pagaidām nav gaidāmi kādi būtiski ceļošanas ierobežojumi 11
23:13