Liepājas teātra aktieri Viktors Ellers (no kreisās), Sandis Pēcis un Agnese Jēkabsone Monikas Klimaites iestudējumā “Mēness neredzamā puse”.
Liepājas teātra aktieri Viktors Ellers (no kreisās), Sandis Pēcis un Agnese Jēkabsone Monikas Klimaites iestudējumā “Mēness neredzamā puse”.
Publicitātes (Justīnes Grinbergas) foto

Kara simulācija īstenības apjausmai. Vēsma Lēvalde vērtē izrādi “Mēness neredzamā puse” 0

Lietuviešu jaunās režisores Monikas Klimaites iestudējums “Mēness neredzamā puse” Liepājas teātrī atgādina datorspēli, kur valda trauksme, impulsivitāte un atsvešinātība, lai gan izdzīvošanai nepieciešams likt lietā saprātu. Stāstījuma paņēmieni un vizuālie izteiksmes līdzekļi ir tuvi datorspēļu estētikai. Tiek nojaukta robeža starp miesisko cilvēku un virtuālās pasaules mediatizētajiem tipāžiem, stāstījums tiek fragmentēts gan laikā, gan telpā, veidojot tādu kā stereovēstījumu, kas tomēr pauž vienu domu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 192
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 6
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 21 stundas
Lasīt citas ziņas
Lai gan iespaids ir spēcīgs, dziļāk par situācijas fiksāciju iestudējums tomēr netiecas.

Pārdomas un secinājumi paliek skatītāju ziņā. Arī par to, vai cilvēks kā justspējīga un saprātīga būtne jau nav pagātne. Trešais pasaules karš jau notiek, tikai mēs to negribam atzīt. Tātad negribam vai nespējam to apturēt.

Laiktelpas enerģija

CITI ŠOBRĪD LASA

Iestudējuma pamatā ir starptautisku atzinību guvusī igauņu jaunā autora Karla Kapelmā luga, kas savij kopā šodienu un nākotni – darbojošās personas ir tā sauktie mileniāļi – dzimuši 20. un 21. gs. mijā.

Lugas notikumi risinās gan šobrīd, gan 21. gs. 30. gados, kad it kā notiek Trešais pasaules karš, un ir arī atskats uz minēto karu un tā cēloņiem no 21. gs. 70. gadu skatpunkta.

Izrādes gaitā neatbildēts paliek jautājums – vai atskats ir reāls, vai arī tā ir mākslīgā intelekta veikta analīze par apstākļiem, kas izraisījuši cilvēces bojāeju.

Jāuzsver – tā nav katastrofu drāma, jo sajūta, ka, iespējams, nākotnes nemaz nav, ir tikai nereālajā izrādes noskaņā.

Ja telpas un laika vienība, kā uzskata modernā zinātne, ir enerģijas apmaiņa pat atomu līmenī, un mūsu domas, jūtas, emocijas ietekmē matēriju, tad nosacītā, simboliskā telpa, ko radījusi iestudējuma scenogrāfe un kostīmu māksliniece Giedre Brazīte, ir tiešām biedējoša – tās ir pelēkas drupas ar neskaitāmiem ekrāniem – gan veciem televizoriem, gan datoru monitoriem, kas visu laiku raida Madaras Viļčukas atveidotās Profesores runu, kurā viņa analizē mūsu gadsimta sabiedrību, ieskaitot notikumus, par kuriem vēsta izrāde.

Scenogrāfiju veido pelēku gruvešu kaudze, pustumsa, kuru tādos kā gaismas tuneļos sadala kvadrātveida starmeši (gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis). Staru kūlī savus stāstus izrunā vai izkliedz izrādes varoņi. Savstarpējā saskarsme ir tikai saasināta konflikta brīžos.

Būtisks izrādes rekvizīts ir metāla rati uz ritenīšiem – tādi, uz kuriem morgā preparē līķus.

Tie piešķir eksistenciālu, pat apokaliptisku noskaņu un metaforiski norāda uz to, ka cilvēce balansē uz iznīcības robežas vai arī kāda cilvēcības daļa jau ir mirusi. Scēniskā telpa, kas ietiecas arī publikā, ļoti atgādina datorspēļu vidi, kur spēlētājs viens pats impulsīvi traucas kaut kādos tuneļos, sagrautās pilsētās vai pamestās telpās, un savā izdzīvošanas cīņā satiek vai nu ienaidniekus, vai spēlē neiesaistītas personas, kuras būtiski norises neietekmē.

Rezultāts atkarīgs tikai no paša spēlētāja, ko arī ne reizi vien lugas autors uzsver tekstā. Šī nosacītā, drūmā vide vienlaikus ir gan bēgļu nometne Grieķijā, gan dažādas vietas Igaunijā, gan vārdā nenosaukta militārā slaktiņa vieta, gan klosteris. Laiktelpas konstruēšanā būtiska nozīme ir arī Antana un Ūdra Jasenku mūzikai, kas gan kontrastē, gan sasaucas ar tekstā apspēlēto “Pink Floyd” albumu “Dark Side of the Moon”.

Pazaudētas identitātes

Ikviens no tēliem kādā brīdī atzīstas, ka nevar pateikt – kas viņš ir.

Darbojošās personas faktiski ir pazaudētas cilvēciskās identitātes.

Lai gan ārēji viņi ir pat arhetipiski – afgāniete, kura izraujas no musulmaņu vides, krievs, kurš uzaudzis Igaunijā, sieviete, kura kādam ir īpaša, un to apliecina viņas apzīmējums – meitene ar zaļajiem matiem, Klauss, kurš ir mūžīgais “mazākais” – bailīgais maliņā stāvētājs, profesore – bārene, kura mēģina izprast pasauli, lai rastu atbildes, kas ir būtiskas viņai pašai.

Agneses Jēkabsones atveidotā Afgāniete mērķtiecīgi cenšas iegūt eiropeisku identitāti, taču rezultātā ir tikai Sebastjana mājas apkopēja. Viktora Ellera krievs uzsver savu nacionālo piederību, taču nespēj identificēties ne ar vienu vietu, kurā atrodas. Sanda Pēča Klauss savu dzīvi spēlē – bērnībā kā kariņu, vēlāk kā aktieris teātrī, un nojaušams, ka

tās ir maskas, zem kurām paslēpt savu vājumu, vēlmi palikt no visa malā.

Arī no sevis.

Signes Dancītes Sieviete ir līdzīga vīzijai, stāsts bez ķermeņa, jo to, kas palicis pāri pēc pārciestā, viņa nespēj pieņemt. Sievietes stāsts apraujas tad, kad viņa redz pati savu kapu.

Centrālais tēls ir Sebastjans, kuram vienīgajam ir apjaušama sarežģītā cilvēciskā būtība, apzināta, mērķtiecīga rīcība un emocionāla reakcija notikumos. Taču viņš ir tikai varonis citu stāstos, kurš realitātē neparādās. Vai viņš ir tā identitāte, uz kuru tiecas pārējie? Bet viņa stāsts beidzas mežā, ne ilgotajās mājās, dzīves jēgai izskanot tikai mirstošā vīzijās. I

kviens no stāstītājiem atklāj, kā Sebastjana klātbūtne kaut kādā brīdī ietekmējusi viņu dzīvi. Personāžs atgādina avataru galeriju, kur spēlētājs savu identitāti izvēlas, taču tā nekad nav īsta, un cilvēku, kurš reāli virza uz priekšu darbību, mēs varam tikai nojaust, iztēloties.

Šī raksturu nenoteiktība, atsvešinātība no pārējās pasaules ir īstenojusies ļoti konkrētos aktierdarbos, kas veido leļļu teātrim līdzīgu ansambļa izrādi, kur tēli ir būtiska stāsta daļa, taču tiem nav psiholoģisku nianšu.

Varbūt ne pārāk veiksmīgi izrādē risināts ir Profesores tēls,

ko atveido Liepājas Universitātes aktierkursa studente Madara Viļčuka. Pārliecinoši izskan viņas “dzīvais” monologs no skatītāju vidus, un bārenes dvēseles kliedzienā atklājas galvenais izrādes vēstījums. Taču teicamnieces izteiksmē norunātā Profesores teksta sinhronais skanējums daudzos ekrānos saplūst monotonā fona skaņainā, un vārdus, kuros dramaturgs tomēr ielicis dziļu jēgu, ir grūti uztvert.

Arī jaunietes ārējais izskats drīzāk atgādina diktori, kura nolasa svešu tekstu. Taču ne jau aktrisi te var vainot – iespējams, ekranizētajā tēlā ielikta kāda režijas doma, taču vismaz man to neizdevās nolasīt – ja vien tas nav jau pieminētais mākslīgais intelekts, bezkaislīga aizkadra balss.

Kopumā izrādē valda neapšaubāmi spēcīga vizualitāte un noskaņa, bet vēstījumu, pieņemu, publika uztver tikai daļēji. Tomēr iestudējumam ir vēl kāda vērtība – tas ir savdabīgs režijas rokraksts un Latvijā maz izmantots izteiksmes veids, tātad jauna pieredze Liepājas aktieriem, turklāt internacionālā komandā.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Karls Kopelmā “Mēness neredzamā puse“, pseidodokumentāla izrāde Liepājas teātra mazajā zālē koncertzālē “Lielais dzintars” (Luga 2018. gadā uzvarējusi Nirnbergas valsts teātra rīkotajā starptautiskajā lugu konkursā “Sarunas par robežām”)

Režisore: Monika Klimaite, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Giedre Brazīte, komponisti – Antans Jasenka, Ūdris Jasenka, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, no igauņu valodas tulkojusi Maima Grīnberga.

Lomās: Agnese Jēkabsone, Sandis Pēcis, Viktors Ellers, Signe Dancīte, Madara Viļčuka.

Nākamā izrāde: 26. janvārī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 192
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 6
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 171
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai tiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 17
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 37
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 145
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nākošās nedēļas pirmās prognozes: rudens klāt. Ne visiem tas patiks!
09:45
LE
LETA
Ziņas
Ornitologi satraukušies: Eiropā uz izmiršanas robežas vairākas putnu sugas – jūras un plēsīgie putni, pīles, bridējputni
09:41
LE
LETA
Uncategorized
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē
09:34
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Elektroauto par 6000 eiro? “Citroen” sola, ka tā būs realitāte
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Pašreizējā gāzes cena ir apmēram piecreiz lielāka nekā pirms gada”: Olafs Zvejnieks prognozē, kas notiks tuvākajā nākotnē
50 minūtes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 92
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 192
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 149
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
20 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 125
22 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 86
22 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 141
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš bija apbēdināts un pat aizkaitināts”: princis Viljams pastāsta, ka viņa dēls princis Džordžs skolā esot vācis atkritumus 4
21 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Ziņas
Aleksejs Grigorjevs: “Latvijā vajadzētu koordinēt savu politiku attiecībā uz “Ziemeļu straumi” ar Poliju”
20 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 158
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 171
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija 1
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 204
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 133
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim 1
22 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 12
2 dienas