Ukrainas karogu norāva pašā Embūtes pagasta pārvaldes un bibliotēkas priekšā. Tagad karogs atkal vietā.
Ukrainas karogu norāva pašā Embūtes pagasta pārvaldes un bibliotēkas priekšā. Tagad karogs atkal vietā.
Foto: Artis Drēziņš

Ukrainas karoga rāvējs Embūtē uzreiz pēc pastrādātā zaudē darbu 0

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 85
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
Veselam
saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes
Lasīt citas ziņas

No ukraiņiem Latvijā dzirdēts daudz pateicības vārdu par uzņemšanu mūsu valstī. Taču gadās nepatīkami izlēcieni. Saistībā ar atbalstu Kremļa režīma karam Ukrainā vai agresiju pret Ukrainas bēgļiem un Ukrainas simboliem kopš 24. februāra Valsts policijā un Valsts drošības dienestā kopumā ierosinātas vairāk nekā 100 resoriskās pārbaudes, administratīvo pārkāpumu procesi un kriminālprocesi.

Viens no noziegumiem noticis arī Kurzemē – Embūtē 28. martā no pagasta pārvaldes un bibliotēkas priekšas nozagts Ukrainas karogs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Notikumu pa logu redzējusi bibliotekāre Indra. Piebraucis pelēks automobilis ar vairākiem cilvēkiem un smaidošu vīrieti pie stūres. No aizmugurējām durvīm izkāpis jauns vīrietis treniņtērpā ar cigareti zobos, piegājis pie statīva, kas atrodas uz zemes un kurā iesprausts Ukrainas karogs.

Nevarējis to noraut, tāpēc nolauzis ar visu kātu un iesviedis automobiļa aizmugurē. Indra automobiļa numuru nepiefiksējusi, satraukumā nepaspējusi arī nofotografēt. Zvanījusi pagasta pārvaldes darbiniekiem un uz veikalu, vai nav manīti sveši cilvēki, jo bibliotekāre nepazinusi ne kompāniju, ne viņu braucamo. Policija vainīgos drīz vien aizturējusi pie veikala netālajā Vaiņodē.

“Es biju gan nobijusies, gan sašutusi, ka tā var rīkoties. Tas bija mans pilsones pienākums informēt par notikušo,” man saka Indra.

Karoga apgānītājs, vaiņodnieks Andrejs Piļugins, man stāsta, ka nožēlo notikušo, par ko esot ­kauns. Braukuši piecu cilvēku kompānijā, bijuši dzēruši. Embūtē kāds esot ieminējies, ka esot iespēja noraut karogu, ko viņš arī izdarījis. Kā tagad viņš saka, “melnie uznākuši”.

Nekas pret ukraiņiem neesot, pat daži darba kolēģi vietējā mēbeļu ražošanas uzņēmumā esot ukraiņi. Darbu gan uzreiz pēc notikušā pazaudējis: šefs esot bijis ļoti dusmīgs par karoga raušanu un atlaidis uzreiz, kad uzzinājis. Divas diennaktis nosēdējis izolatorā. Pārējie čomi esot liecinieku statusā. Gribot ar pašvaldību noslēgt izlīgumu, jo internetā pasūtījis jaunu Ukrainas karogu par 40 eiro un nolicis to nozagtā vietā.

Tiesa, kā uzzināju pašvaldībā, tā negribot būt mierā, tas nozīmē, ka gaidāmi tiesu darbi. Par notikušo ierosināts kriminālprocess par zādzību nelielā apmērā, par ko draud brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam, sabiedrisko darbs vai arī naudas sods.

Andrejs man teic, ka viņa drauģelis esot noņēmis Ukrainas karogu arī pie bijušās Vaiņodes internātpamatskolas ēkas, bet vēlāk atlicis to atpakaļ – par to informācija ir arī pašvaldībai un policijai, bet vismaz pagaidām nekādas darbības par šo gadījumu neesot uzsāktas.

Reklāma
Reklāma

Noziegumi un pārkāpumi

l Kopš februāra beigām Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) ir uzsācis 15 kriminālprocesus saistībā ar darbībām, ar kurām pausts atbalsts Krievijas agresijai pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem. Desmit personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, septiņām – personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss. Trīs personām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

Seši no šiem 15 kriminālprocesiem sākti pēc vienlaikus divu noziedzīgu nodarījumu pazīmēm: par Krievijas bruņoto spēku Ukrainā īstenoto kara noziegumu un noziegumu pret mieru attaisnošanu un slavināšanu (Krimināllikuma 74.1 pants), kā arī darbībām, kas vērstas uz nacionālā un etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu pret Ukrainas valstspiederīgajiem (78. pants).

Piecus kriminālprocesus VDD sācis pēc Krimināllikuma 78. panta, četrus – pēc 74.1 panta. Minētie kriminālprocesi galvenokārt uzsākti, dienestam reaģējot uz interneta vidē publicētu saturu. Vairāki gadījumi vēl tiekot vērtēti.

l Valsts policija (VP) saistībā ar Krievijas karu Ukrainā ir sākusi 30 kriminālprocesus, vairāk nekā 60 administratīvo pārkāpumu procesus un vairāk nekā 120 resoriskās pārbaudes. Šie skaitļi gan dinamiski mainoties. Kā uzsver VP sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte, šo notikumu skaitliskā ziņā neesot daudz, tomēr, ņemot vērā sabiedrības pievērsto īpaši pastiprināto uzmanību, tas varot radīt pretēju iespaidu.

Lielākā daļa no šiem nodarījumiem saistīti ar tīšu ukraiņiem piederošu automašīnu bojāšanu vai Ukrainas karogu zādzībām un to bojāšanu, kā arī Krievijas kara atbalstošo simbolu atainošanu vidē.

Fiksēti arī atsevišķi gadījumi, kad Ukrainas iedzīvotāji veikuši likumpārkāpumus, bet to esot maz.

VP uzsver, ka katrs gadījums vērtējams atsevišķi. Piemēram, “Z” burta lietojumu, karogu bojāšanu varot lūkot arī kā huligānismu vai mantas tīšu bojāšanu. Ukrainas atbalsta nopēluma un nolieguma darbības, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personu mieru un iestāžu darbību, var tikt vērtētas kā sīkais huligānisms. Tajā pašā laikā tiekot skatīts, vai aiz pirmsšķietamiem tīšiem mantas bojājumiem nav saskatāmas naida nozieguma pazīmes.

SAISTĪTIE RAKSTI