Pasaulē
Eiropa

Kas notiks pēc 31. oktobra? Saruna ar britu vēstnieku Latvijā Kītu Šenonu0


Britānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons..
Britānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons..
Foto: Valdis Semjonovs

Britānijas politiskajās aprindās turpinās asas diskusijas par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES, kas paredzēta 31. oktobrī. Šajā sakarā Britānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons sniedza ekspresinterviju “LA”.

Kāda ir Apvienotās Karalistes valdības nostāja breksita jautājumā?

Varu teikt, ka mūsu valdības nostāja, ko paudis premjerministrs Boriss Džonsons, ir tāda, ka Apvienotā Karaliste pametīs Eiropas Savienību 31. oktobrī. Valdības darbs ir orientēts uz šā mērķa īstenošanu. Valdība ir darījusi zināmu ES, ka Apvienotā Karaliste gribētu izstāties ar vienošanos, bet pašreizējā vienošanās, ko britu parlaments trīs reizes noraidījis, nav derīga.

Galvenais jautājums, kas apturēja breksita vienošanās apstiprināšanu britu parlamentā, bija tā sauktais Īrijas nodrošinājums (“back­stop”). Tas paredz Ziemeļ­īrijas palikšanu ES kopējā muitas zonā, ja netiktu panākta vienošanās starp Britāniju un ES. Džonsona valdība uzskata, ka šis noteikums ir jāsvītro no breksita vienošanās ar ES.

Taču vienošanās ir noteikumu kopums, kas ir savstarpēji saistīti. ES pamatoti ir prasījusi, kādas ir alternatīvas. Šobrīd detalizēts priekšlikums vēl nav izstrādāts, bet ir skaidrs, ka “back­stop” nestrādātu. Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES ar vienošanos būtu visu interesēs. Breksits bez vienošanās būtu apgrūtinošs gan Britānijai, gan ES–27 un īpaši jau Īrijas Republikai, tāpēc visas puses ir ieinteresētas vienošanās panākšanā. Es ceru, ka turpmākajās dažās nedēļās notiks dialogs, lai atrisinātu šo jautājumu.

Vai Latvijas pilsoņi Britānijā saglabās savas tiesības?

Ir paveikts liels darbs, lai aizsargātu ES pilsoņu tiesības Apvienotajā Karalistē un britu pilsoņu tiesības ES valstīs. Latvijas valdība šā gada martā pieņēma lēmumu par tiesību garantijām britu pilsoņiem, kas atradīsies Latvijā, kad Britānija izstāsies no ES.

Apvienotā Karaliste ir precizējusi likumus un procedūras, lai aizsargātu tur dzīvojošo Latvijas un citu ES valstu pilsoņu tiesības pēc breksita.

Mums ir ļoti laba sadarbība ar Latvijas valdību. Pirms dažām dienām Latvijas Ārlietu ministrija un Latvijas vēstniecība atkārtoti atgādināja Britānijā dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem reģistrēties pastāvīgajam statusam (“settled status”), lai nostiprinātu savas tiesības.

Nesen britu prese ziņoja, ka pieeja veselības pakalpojumiem tiks liegta, ja nebūs iegūts pastāvīgais statuss.

Tā nav tiesa – ES pilsoņi, kuri būs legāli dzīvojuši Britānijā līdz šī gada 31. oktobrim (ieskaitot), arī pēc Britānijas izstāšanās no ES varēs turpināt saņemt NHS bezmaksas veselības aprūpi.

Tie, kuriem jau būs piešķirts pastāvīgais statuss, varēs to izmantot, lai apliecinātu savas tiesības uz veselības aprūpi, taču to varēs saņemt arī bez šī statusa. Ikvienam, kurš vēlēsies saņemt bezmaksas veselības aprūpi no NHS, vajadzēs apliecināt savas tiesības uz šiem pakalpojumiem.

Pacientiem vajadzēs apliecināt savu iepriekšējo sešu mēnešu dzīvesvietu vai norādīt uz saņemto pastāvīgo statusu. Daudzos gadījumos ar to pietiks, lai saņemtu pakalpojumu bez maksas.

Saistītie raksti

Taču gadījumos, kad uzturēšanās valstī nebūs līdz galam skaidra, piemēram, būs norādīta adrese ārpus Britānijas vai arī nebūs NHS numura, vajadzēs sniegt papildu paskaidrojumus.

Gadījumos, kad pacientam būs nepieciešama tūlītēja palīdzība, tā tiks sniegta, un tiesības uz NHS apmaksātu pakalpojumu tiks noskaidrotas vēlāk.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps pamet “Atvērto debesu” līgumu un pasaule kļūst bīstamāka 1
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Līdzsvarā starp veselību un ekonomiku. Kāpēc Japāna atceļ ārkārtējo stāvokli?
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Čīles prezidents: Slimnīcu iespējas Covid-19 dēļ ir tuvu izsīkumam
1 diena

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Bailes ir viens no efektīvākajiem sabiedrību kontrolējošajiem mehānismiem.” Saruna ar mācītāju ­Jāni Bitānu 2
Intervija 8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Draudēja noslepkavot un gribēja spert manam bērnam!” Sieviete Bolderājā uzbrūk jaunajai māmiņai
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Strupišs nāk ar platu atvēzienu, jo dimbā esam ar to, ko tiesneši savā ķēķī ievārījuši 1
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Pēc gada mati celsies stāvus!” Lapsa uzskaita apšaubāmus darījumus, kas krīzē “izslīd cauri” nepamanīti 3
10 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Bīstamas mājas vizītes un riskam pakļauta visa ārsta prakse. Kā Covid-19 testus veiks pie ģimenes ārstiem?
5 stundas