Latvijā
Novados

Kas tumsas aizsegā notiek Siguldā?1


Siguldas novada dome plāno ielu un ceļu laternas izslēgt jau pusnaktī un atjaunot apgaismojumu pēc plkst. 5.30.
Siguldas novada dome plāno ielu un ceļu laternas izslēgt jau pusnaktī un atjaunot apgaismojumu pēc plkst. 5.30.
Foto: Jānis Gruzdiņš

Viena no skaistākajām Latvijas pilsētām Sigulda jau ilgstoši izpelnās iedzīvotāju kritiku par nedrošo pārvietošanos pārāk tumšajās ielās. Izsludinot virzībā uz zaļo dzīvesveidu balstītās šī gada ieceres, Siguldas novada pašvaldība pauda apņemšanos daļā pilsētas apgaismojumu pusnaktī izslēgt pilnībā, ko daudzi sociālajos tīklos uzņēma ar īpašu sašutumu.

 

Tumsā vairāk zogot

Nepietiekams apgaismojums diennakts tumšajā laikā, pēc daudzu siguldiešu domām, veicinās noziedzību un pasliktinās drošības situāciju gājējiem un autobraucējiem.

“Tieši pateicoties gaismai naktī ap 2.30 mēs pamodāmies un iztraucējām zagļiem darboties,” sociālajā tīklā “Facebook” raksta Urzula Grīnberga.

“Tagad jau ir tumšs, nedrīkst padarīt vēl tumšāku,” tādu viedokli pauž Laura Strautmane un viņu papildina Baiba Horelika: “Jau tagad, tumsā braucot, knapi var ieraudzīt gājējus. Bieži vien knapais apgaismojums iet rokrokā ar ietvju neesamību. Ļoti negribētos kādu gājēju paķert uz kapota.”

Siguldas novada domes pērn decembrī izplatītā informācija, skaidrojot ieceri detalizēti, liecina, ka ielu un ceļu laternas izslēgt jau pusnaktī un atjaunot apgaismojumu pēc plkst. 5.30 no rīta plānots darba dienu vakaros un svētdienās. Savukārt piektdienu un sestdienu vakaros ielu un ceļu apgaismojumu paredzēts izslēgt plkst. 1.00 naktī.

Dome solījusi diennakts tumšajā laikā saglabāt apgaismojumu pie gājēju pārejām un nozīmīgākajos krustojumos.

Savukārt ielās, kur tas iespējams un atļauj sistēmas iestatījumi, solīts atstāt ieslēgtu katru trešo laternu. Cik daudz ir šādu ielu, dome neatklāj, norādot vienīgi, ka ielu un ceļu apgaismojuma infrastruktūra regulāri tiek uzlabota. “2019. gadā Siguldas novada teritorijā ielu apgaismojuma novecojušās spuldzes nomainītas uz vairāk nekā 300 LED energoefektīvām spuldzēm,” informē Siguldas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Sindija Brikmane.

 

Citiem gaisma traucē gulēt

Nav skaidrs, vai zaļā ideja par apgaismojuma samazināšanu pilsētā tiešām tikusi realizēta visā savā ieceres krāšņumā, jo Siguldas pašvaldības speciālisti “Latvijas Avīzei” pauda uzskatu, ka apgaismojums Siguldā procentuāli pret iepriekšējo gadu šogad nav būtiski samazināts.

“Tas ir izlīdzināts: izmaiņas notikušas tajās vietās, kur apgaismojums iepriekš izslēdzās vēl agrāk, un tur, kur tas notika vēlāk nekā pusnaktī. Samazināts ir apgaismojums tikai brīvdienu naktīs,” vēsta Sindija Brikmane.

“Tas darīts ne tikai, lai taupītu resursus, bet arī tāpēc, ka tas vairākkārt ieteikts akcijas “Dāvini ideju domei” laikā. Iedzīvotāji norādījuši, ka apgaismojums traucē nakts laikā, jo tas spīd māju logos un traucē vecākai paaudzei vai bērniem naktsmieru,” skaidro Sindija Brikmane.

Viņa arī uzsver, ka īpašos svētkos, piemēram, Ziemassvētkos, Jaungada naktī, Līgo svētkos, pilsētas svētkos, pasaules un Eiropas čempionātu, Opermūzikas svētku un pilsdrupu koncertu laikā apgaismojums pilsētā tiks saglabāts visu nakti.

Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja skaidro, ka iedzīvotājiem ir visas iespējas nokļūt mājās pa apgaismotām Siguldas ielām arī pēc tam, kad pienācis pēdējais vilciens vai autobuss no Rīgas, tāpat – treniņi Siguldas bobsleja trasē sākas jau pēc tam, kad pilsētas gaismas ir ieslēgtas. Šādi viņa kliedē sociālajos tīklos paustās iedzīvotāju bažas un piebilst, ka Siguldas novada Pašvaldības policija nav novērojusi apgaismojuma samazināšanas korelāciju ar nedrošību uz ceļiem vai fiziskām personām.

 

Viedokļi dalās

Nav arī tā, ka visiem iedzīvotājiem būtu pretenzijas pret apgaismojuma samazināšanu pilsētā.

Piemēram, siguldiete Gunta Šķirpāne nav jutusi neērtības dēļ samazināta apgaismojuma diennakts tumšajā laikā. “Apgaismojums pilsētā ir pietiekams,” uzskata Gunta.

“Manuprāt, ir ļoti labi, ja pašvaldība šādi taupa līdzekļus. Nav taču jātērē nauda, spoži izgaismojot tās pilsētas daļas, kas patiesībā ir cilvēku guļamrajoni. Tomēr arī tur naktīs deg atsevišķas laternas, un cilvēki jūtas droši. Tāpat viņi nebaidās atstāt savas dzīvesvietas tuvumā, piemēram, velosipēdus. Nav dzirdēts, ka būtu notikušas zādzības.”

Savu rezumējumu par situāciju sniedz domes pārstāve Sindija Brikmane: “Siguldas novadā dzīvo dažādi iedzīvotāji. Vieni uzskata, ka apgaismojums nakts stundās nav nepieciešams, savukārt citi – ka arī nakts laikā nepieciešams tāds ielu apgaismojums kā dienā.

Saistītie raksti
Pašvaldībai ir jāpieņem saimnieciski lēmumi visu iedzīvotāju interesēs.

Lai arī nav sniega, kas paspilgtina apgaismojumu, arī šoziem, tāpat kā līdz šim, pašvaldībā regulāri nonāk iedzīvotāju sūdzības par esošu vai neesošu apgaismojumu, un mēs iespēju robežās cenšamies rast risinājumu, kas ir saskaņā ar budžeta iespējām.”

LA.lv