Krodziņš “Kūriņš” pazīstams ar to, ka iekārtots latviskās tradīcijās un piedāvā zvejniekciema garā ieturētu tradicionālo latviešu virtuvi.
Krodziņš “Kūriņš” pazīstams ar to, ka iekārtots latviskās tradīcijās un piedāvā zvejniekciema garā ieturētu tradicionālo latviešu virtuvi.
Publicitātes foto

9. maija svinētāji vērsās tiesā: Kauguru “Kūriņš”, kurā neapkalpoja ar Georga lentēm rotājušos klientus, nevienam neatvainosies 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

 

Rīgas rajona tiesas Jūrmalā tiesnese Ilze Freimane šonedēļ izskatīja civillietu, kurā no SIA “Kūriņš” tika pieprasīta publiska atvainošanās par to, ka 2020. gada 9. maijā šim uzņēmumam piederošā kafejnīcā, kas atrodas Kauguros, tika atteikta apkalpošana personām, kurām pie apģērba bija piespraustas Georga lentes. Pirmās instances tiesa lēmusi, ka šī prasība ir noraidāma.

CITI ŠOBRĪD LASA

2020. gada 9. maijā Latvijas iedzīvotāja Nadežda Petrova kopā ar ģimeni bija ieradusies latviskajās tradīcijās noformētajā Jūrmalas krodziņā “Kūriņš”, lai paēstu pusdienas. Petrovus, kas par godu “lielajai uzvaras dienai” bija izrotājušies ar Georga lentēm, “Kūriņā” sagaidīja pārsteigums – uzņēmuma īpašnieks Arnis Ābelītis paziņojis, ka šie klienti tiks apkalpoti tikai tad, ja noņems Krievijas agresiju slavinošos atribūtus.

 

Ar Georga lentēm neapkalpo

“Arnis Ābelītis pieprasīja, lai mēs noņemam Georga lentes vai lai vācoties ārā no viņa restorāna. Mēs, protams, lentes nost neņēmām, pagriezāmies un aizgājām. Pretīga sajūta bija, to nevar aprakstīt. Nekad mūžā mūsu kājas šajā fašistiskajā vietā vairs nebūs,” nākamajā dienā sociālajos tīklos žēlojās Nadežda Petrova.

Lai saviem sekotājiem radītu priekšstatu, ka šī vieta tiešām ir tāda, kādu Petrova iedomājusies, viņa vēl piebilda, ka krodziņa noformējumā starp maziem latviešu simboliem esot greznojusies arī “milzīga fašistiskā simbolika”.

Nav gan pārliecības, vai fašistiskās simbolikas “speciālistei” Petrovai ir zināma tāda seno latvju zīme kā Ugunskrusts, saukts arī par Pērkona krustu un Dieva krustu…

Petrovu ģimenes žēlabas sasniedza daudzas dzirdīgas ausis, starp kurām bija arī biedrība “Latvijas krievu pasaule” (“Русский Мир Латвии”), kas sevi pozicionē kā politisku organizāciju. Lai arī Petrovas vēstījumā nebija ne vārda par to, ka viņas ģimeni “Kūriņā” neapkalpoja tautības dēļ, biedrības vadītājs Ruslans Pankratovs faktiski kurināja nacionālo naidu, sociālajos tīklos uzsvērdams, ka Georga lenšu nēsātāji no krodziņa ar varu izraidīti tāpēc, ka ir krievi.

 

“Kūriņu” apsēduši provokatori

Vēl vairāk – Pankratovs kopā ar Alvi Pīlāgu, kurš plašāk esot zināms kā jurists, kurš specializējies konsultāciju sniegšanā Krievijas pilsoņiem Latvijā, tostarp sadarbojoties ar Krievijas Federācijas vēstniecību, drīz pēc tam “Kūriņu” apmeklēja jau izteikti provokatīvā nolūkā – ar lielām Georga lentēm apkārušies.

Abi provokatori pēc tam varēja lielīties, ka savu mērķi sasnieguši – Pankratovs neesot ticis apkalpots tikai tāpēc, ka ir krievs, bet Pīlāgam Georga lentes dēļ neesot izdevies iegādāties kafiju.

Šīs “speciālās operācijas” laikā abi “Kūriņa” apmeklētāji pārliecinājušies, ka uzņēmuma īpašniekam esot neonacistiski uzskati, kas pamatojoties viņa nacionālā pārākuma apziņā.

Jāpiebilst, ka Pankratovs un Pīlāgs nebūt nebija vienīgie provokatori, kuri pēc 2020. gada 9. maija ieradās “Kūriņā” ar Georga lenti pie apģērba. Kāds Deniss, kurš esot telefoniski veicis pasūtījumu, bet pēc tam ieradies krodziņā ar pie krekla ļoti stingri piešūtu Georga lenti, pēc tam varēja lielīties, ka esot labi apkalpots. Vienīgā neērtība – personāls ar viņu komunicējis latviešu valodā.

Nav informācijas par to, vai “Kūriņu” apmeklējis arī reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks, kurš publiski solījās pilnīgi noteikti turp doties “oranži melni svītrotā kostīmā”…

 

Pēc gada vēršas tiesā

Nadežda Petrova nespēja aizmirst “Kūriņā” piedzīvoto, tādēļ, kā var secināt no viņas ierakstiem, kas pāris nedēļas pēc 9. maija veikti sociālajā platformā “Facebook”, viņa taisnību meklēja, vēršoties ar iesniegumiem Valsts policijā, Ģenerālprokuratūrā un Tiesībsarga birojā.

Par to, ko Petrovai atbildēja šīs iestādes, viņa publiski nav izteikusies. Laikam jau šīs atbildes jūrmalnieci neapmierināja, ja reiz viņa iesniedza tiesā prasības pieteikumu pret uzņēmumu “Kūriņš”.

2021. gada 28. aprīlī Ruslans Pankratovs sociālajā platformā “Facebook” ziņoja, ka todien Rīgas rajona tiesa Jūrmalā saņēmusi prasības pieteikumu pret restorāna “Kūriņš” saimnieku Arni Ābelīti “par krievu Petrovu ģimenes vardarbīgu izdzīšanu pie apģērba piestiprināto Georga lenšu dēļ”.

Prasības pieteicēji savus zaudējumus esot novērtējuši viena eiro apmērā, bet viņu galvenā vēlēšanās esot saņemt publisku atvainošanos par goda un cieņas aizskārumu. Prasības pieteikumā neesot norādīta morālā kaitējuma kompensācijas summa, tā tikšot noteikta civillietas izskatīšanas gaitā.

 

“Pāridarījumam” nav pierādījumu

Tiesu kalendārā publicētais ieraksts liecināja, ka tiesā prasītāju ir veseli pieci – Romans Petrovs, Nadežda Petrova, Nataļja Molčanova, Ruslans Pankratovs, kā arī “Latvijas krievu pasaule”. Tiesnese Freimane izlēma šo lietu skatīt rakstveida procesā, ieplānojot to darīt 2021. gada 17. septembrī. Šis plāns gan mainījās – lieta tika izskatīta šonedēļ, 4. aprīlī.

Rīgas rajona tiesas priekšsēdētājas palīdze informēja, ka tiesā izskatīta trīs fizisku personu prasība pret uzņēmumu par publisku atvainošanos saistībā ar to, ka viņi kā patērētāji, kuriem pie apģērba piespraustas Georga lentes dēļ tika atteikta apkalpošana kafejnīcā, tikuši diskriminēti atšķirīgu vēstures notikumu interpretācijas un politisko uzskatu dēļ. Ar 4. aprīļa spriedumu šī prasība noraidīta.

Lietā neesot bijuši iesniegti pierādījumi, kas apliecinātu prasītāju norādītos apstākļus, ar kuriem pamatots prasījums.

“Arī šādu pierādījumu iesniegšana, visticamāk, nevarētu ietekmēt tiesas spriedumu, jo prasītāju norādītajās atbildētāja darbībās netika konstatēta prettiesiska rīcība, kas varētu būt par pamatu morālā kaitējuma nodarīšanas fakta konstatēšanai. Tāpat tiesa nekonstatēja arī prasītāju kā patērētāju diskriminācijas aizlieguma pārkāpumu atbilstoši Patērētāju tiesību aizsardzības likumā paredzētajam regulējumam,” norādīts tiesas atbildē.

Tā kā tiesnese Ilze Freimane izvēlējās atturēties no komentāriem par pieņemto nolēmumu, man neizdevās noskaidrot, kāpēc anonimizētajā sprieduma izrakstā norādīti tikai trīs prasītāji, nevis pieci, kā tas iepriekš bija tiesu kalendārā. Tāpēc atliek tikai minēt, ka Ruslana Pankratova un viņa “Latvijas krievu pasaules” prasības pieteikumi par 2020. gada 9. maija notikumu Kauguru krodziņā “Kūriņš”, kurā ne Pankratovs, ne viņa vadītā biedrība nepiedalījās, tika noraidīti.

Tiesa arī skaidro, ka spriedums šajā civillietā vēl nav stājies spēkā. Tas ir pārsūdzams Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijai. Vai prasītāji šīs tiesības izmantos, šobrīd vēl nav zināms.

 

Georga lente atzīta par agresoru simbolu

Šīs civillietas sakarā jāatgādina, ka pagājušā gada nogalē, ņemot vērā Krievijas ekspansiju Ukrainā un tās īstenoto totalitāro ideoloģiju attiecībā uz bijušajām PSRS republikām, Saeima izdarīja grozījumus divos likumos, nosakot, ka par Georga lenšu izmantošanu publiskos pasākumos tagad var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajām personām līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām – naudas sodu līdz 2900 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
Žēl, protams, ka mūsu likumdevēji toreiz vēl nesadūšojās šo agresorvalsts simbolu aizliegt ne tikai publiskos pasākumos, bet arī sabiedriskās vietās.

Šobrīd, kad Krievijas Federācija bez kara pieteikšanas uzbrukusi neatkarīgajai Ukrainas valstij, bet tās ar Georga lentēm izrotājušies karavīri tur ne tikai pastrādā kara noziegumus, bet faktiski īsteno genocīdu pret civiliedzīvotājiem, mūsu deputāti droši vien lemtu citādi.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Lasīt citas ziņas
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 49
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
“Šoreiz pie valdības tiksim ātri!” Saruna ar profesoru Klāvu Sedlenieku
Pirms 100 gadiem šajā dienā Latvijā notika 1. Saeimas vēlēšanas
21:02
Šī diena tevi var pārsteigt! Horoskopi 8.oktobrim 1
20:29
Iemīlējuši Latvijas skaņu: “Grammy” balvas ieguvēji atgriežas Rīgā ar jaunu projektu
20:22
Iemīlējuši Latvijas skaņu: “Grammy” balvas ieguvēji atgriežas Rīgā ar jaunu projektu
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas? 1
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 6
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas 73
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Kāda ir bibliotēku loma mūsdienu apstākļos?
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Jānis Grasis: Ņemsim piemēru no ebreju kopienas, kas prasa un beigās arī dabū.
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
Jelgavā aizturēts autobusa vadītājs 2,39 promiļu reibumā 4
Latvijā nogādāts trešais jaunā elektrovilciena sastāvs