Pasaulē
Eiropa

“Aeroflot” atlaidīs darbinieci, kura “Kaļiņingrada” vietā pateikusi “Kēnigsberga”14

Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA

Par to, cik ideoloģiski uzvilkta atmosfēra šobrīd valda Krievijā, liecina vadošās aviokompānijas “Aeroflot” lēmums atlaist no darba kādu darbinieci tikai tāpēc, ka reisā Maskava – Kaļiņingrada paziņojumā pasažieriem reisā angļu valodā izskanējis pilsētas vēsturiskais nosaukums – Kēnigsberga.

Par to sūdzību interneta sociālajā tīklā “Twitter” bija ierakstījis viens no pasažieriem – Maskavas Valsts universitātes profesors Vitālijs Tretjakovs, kurš pazīstams ar saviem impēriskajiem uzskatiem. Viņš apgalvoja, ka 25. aprīlī dzirdējis kā lidmašīnīnas skaļrunī krieviski tiek pieteikts lidojums uz Kaļiņgradu, savukārt angļu valodā tajā pašā paziņojumā kā galamērķis nosaukta Kēnigsberga. “Vai tad “Aeroflot” var dēvēt Krievijas pilsētas kā vien vēlas?” – jautā Tretjakovs.

Aviokompānijas reakcija, šķiet, pārsteidza pat pašu sūdzības rakstītāju. “Aeroflot” oficiālajā “Twitter” kontā drīz vien parādījās ieraksts: “Veicām pārbaudi, informācija apstiprinājās. Stjuarte tiks atlaista. Paldies jums par signālu.” Tretjakovs vēlāk gan iebildis, ka lidmašīnā dzirdēto paziņojumu esot nolasījis vīrieties, nevis sieviete, un tas drīzāk varētu būt lidmašīnas kapteinis, tomēr aviokompānija atkārtoti atbildēja, ka vainīga esot stjuarte, ko apstiprinājuši arī citi pasažieri.

Šis gadījums izsaucis plašas diskusijas sociālajā tīklā. Vairāki lietotāji izteikuši neizpratni par tik skarbu lēmumu, un jautā – vai tikpat barga būtu arī attieksme pret darbinieku, kurš, piemēram, Sanktpēterburgas vietā būtu nosaucis Ļeņingradu vai Volgogradas vietā – Staļingradu? Citi norāda, ka arī Kaļiņingradā varot nopirkt suvenīrus ar uzrakstu “Kēnigsberga”, bet boļševiks Mihails Kaļiņins, kura vārdā nosaukta pilsēta, tur nemaz neesot lielā cieņā. Sarunvalodā bieži tiekot lietots apzīmējums “Kēniga”.

Saistītie raksti

Senā prūšu pilsēta Kēnigsberga (lietuviešu un latviešu valodās lietots arī nosaukums Karalauči) tika pārdēvēta par Kaļiningradu pēc Otrā pasaules kara, kad tā kā “kara trofeja” nonāca Padomju Savienības īpašumā. Kara laikā pilsēta pamatīgi nopostīta un arī padomju saimniekošana tai nav nākusi par labu, tāpēc daudzas vēsturiskās vietas šobrīd ir nožēlojamā stāvoklī. Kā satriecošs nolaidības piemērs bieži tiek minēta slavenā filozofa Imanuela Kanta māja, kas pārvērtusies graustā un kļuvusi par klaidoņu mājvietu.

Kaļingradas apgabals ir anklāvs, kuram nav sauszemes robežas ar pārējo Krieviju. Maskavai tas ideoloģiksi ir ļoti jūtīgs jautājums, jo ik pa laikam parādās baumas par iespējamajām separātisma tendencēm. Lai gan visi vācieši pēc 1945. gada pameta teritoriju, un pašlaik to apdzīvo iebraucēju pēcteči, interese par pilsētas vēsturi un tās agrāko simboliku pēdējā laikā ir būtiski palielinājusies. Arī dzīves līmeņa atšķirības starp Kaļiņgradas apgabalu un Eiropas Savienību ir stimuls veicināt attiecības ar kaimiņos esošo Vāciju un Poliju. Vienlaikus jāatgādina, ka Kaļingrada ir viena no visvairāk militarizētajām teritorijām Krievijas Federācijā, un Kremļa propaganda bieži to izmanto, lai izteiktu draudus Rietumiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Uldis Šmits
Pasaulē
Eiropas ekonomiskajā atveseļošanā piemirsts par iedzīvotāju veselību
1 diena
IK
Iveta Korņejeva
Pasaulē
Itālija saņems lielāko daļu no Eiropas fonda līdzekļiem. Kā koronavīrusa vissmagāk skartā ES valsts tērēs miljardus?
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Pasaulē
Citādais dzīvesritms pie Lietuvas likteņupes, kuras tuvumā garā zālē un krūmos ieaugušas pamestas mājas
Speciālreportāža 1 diena

Lasītākie

AP
Anita Pirktiņa


Laukos
“Ideja padarīt teju visu lauksaimniecību par bioloģisko nav reāla.” Vai pesticīdu un minerālmēslojuma samazināšanas mērķi ir nesasniedzami? 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Jaunais koronavīruss varētu būt radies citur. PVO paziņo par vērienīgu pētījumu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Policija lūdz palīdzību: pazudusi sieviete ar mazu puisēnu
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Deputāts Kaimiņš, steidzoties uz vizīti pie ārstiem, pamet savu BMW džipu uz gājēju ietves
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lietuva pievieno vēl divas valstis “melnajam sarakstam”. Eiropai var nākties atgriezties pie robežu slēgšanas
4 stundas