Praktiski
Dārzs

Ķiploki – viss, kas tev jāzina par šķirnēm un stādīšanu0

Foto: Fotolia

Vai kāds zemnieks vēl audzē ķiploku šķirni “Kent”? Kur var iegādāties šīs un citu šķirņu stādmateriālu? Jautā Druvvaldis no Vecumniekiem.

Sava ķiploku šķirne

Balvu novada zemnieku saimniecība “Pīlādži” patlaban ir vienīgā, kas lielražošanā jau vairākus gadus audzē vietējo ziemas ķiploku šķirni “Ķente”.

Saimniece Regīna Kuļša teic, ka pēdējos divus gadus SIA Kurzemes sēklas firmas veikaliem stādmateriālu gan nav piegādājusi, jo pērn slapjajā vasarā lielākā daļa ķiploku tīrumā sapuvuši, bet šogad, kad audzēšanai bija piemēroti laika apstākļi, šķirni pašu vajadzībām atjaunojusi un pavairojusi no gaisa sīpoliņiem.

Ja nākamā vasara ķiploku audzētājiem būs veiksmīga, Regīna Kuļša sola rudenī piedāvāt stādāmos ķiplokus.

“Ķente” ir sena šķirne, kas veido ziednešus. Pavairo veģetatīvi vai ar gaisa sīpoliņiem (lai no gaisa sīpoliņiem iegūtu daivainus ķiploku sīpolus, tie jāaudzē divas sezonas). Zvīņlapu krāsa violeta, galviņā sešas, retāk četras lielas daivas.

Ar izteiktām, spēcīgām garšas īpašībām. Pēc audzētājas pieredzes, šīs šķirnes ķiplokus pēc novākšanas nav ieteicams žāvēt ne siltumnīcā, ne šķūnī, bet gan uz lauka zārdos, kur ir pietiekami daudz gaismas un gaisa.

Ķiplokus zārdos saliek citu pie cita ar galviņām uz augšu. Naktīs piesedz ar plēvi, lai lietū nesamirkst.

Vēl var pagūt iestādīt

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse atgādina: labu ražu var iegūt tikai tad, ja stādīšanai paredzētos ķiplokus pavairo no pilnībā attīstītām galviņām. Vizuāli jānovērtē stādāmais materiāls, vai tas ir vesels (nav invadēts ar puvēm, ērcēm).

Ja ķiploki vēl nav iestādīti, to var pagūt izdarīt, vēlams Vecā mēnesī (stādot Jaunā mēnesī, ķiploki ar visām saknītēm tiecas uz augšu). Galvenais, lai tie ziemā neciestu no pārmērīga mitruma.

Pētniece uzskata, ka ķiplokiem labākie priekšaugi ir kartupeļi un graudaugi (graudaugu salmus iestrādā augsnē). Jāievēro augu seka – atkārtoti tajā pašā vietā ķiplokus audzē ne agrāk kā pēc 2–3 gadiem.

Saimniecībā Pīlādži ķiplokiem augsni rudenī sastrādā tāpat kā kartupeļiem – vispirms uzar, tad nofrēzē, pamatmēslojumā iestrādā minerālmēslus ar NPK attiecību 5:15:20, ar vagotāju izdzen vagas. Nav ieteicams ķiplokus stādīt tīrā smiltī vai kūdrā.

Tiem piemērota ne pārāk viegla un ne pārāk smaga, trūdvielām bagāta augsne (melnzeme kopā ar mālu), kur neuzkrājas lieks mitrums. Ja rudenī augsne ir sausa, Pīlādžu saimniece iesaka daivas pusstundu mērcēt šķīdumā (10 litros silta ūdens iejauc divas saujas koku pelnu, nokāš, pēc tam šķidrumā izšķīdina kālija permanganātu, iekrāsojot ūdeni viegli rozā krāsā) – tad iestādītajiem ķiplokiem strauji veidojas sakņu aizmetņi, tie ātrāk apsakņojas.

Parasti ķiplokus stāda trīsrindu slejās, attālums starp rindām 45 cm (attālums starp sleju centriem ap 1,5 m), daiviņas rindā izvieto 10–15 cm citu no citas.

Kur nopirkt stādmateriālu

• SIA Golden Garlic Ropažu novadā piedāvā šķirnes ‘Ļubaša’ importa stādāmo materiālu – pirmo ataudzējumu (galviņu diametrs 3–5 cm) un otro ataudzējumu (4–6,5 cm); cena 4–4,50 eiro/kg.

Saistītie raksti

• SIA Api Agro Rīgā var iegādāties šķirņu ‘Messidor’ un ‘Ļubaša’ sertificētu ievesto stādmateriālu; galviņas 4–6 cm diametrā, cena 5 eiro/kg. Minimālais daudzums – 10 kilogramu.

• Ķiploku audzētājs Emīls Sebris Tukumā tirgo šķirnes ‘Ļubaša’ pirmo ataudzējumu (galviņu diametrs 4–5 cm). Sadaivoti ķiploki maksā 5 eiro/kg, nedaivoti – 4 eiro/kg.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā pasargāt augus un dārzu tveicē: dārznieces padomi
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sirsnīgs stāsts: visu dzīvi tika turēts īsā ķēdē un pusbadā – adoptēts dziesmas “Mans suns ir letiņš” varoņa Tabo “brālis”
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Gaileņu uznāciens: 7 gardas un interesantas receptes ar šīm meža veltēm
2 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
Patiesība par Valsts prezidenta ģimeni, pilsonību un izglītību. Egils Levits atbild uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem 21
Intervija 12 stundas
LE
LETA
Veselam
Perevoščikovs: Slimnieki kļūst jaunāki un katrs trešais Covid-19 gadījums ir saistīts ar saslimšanu ārzemēs
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Aptauja: Vai sācies Covid-19 otrais vilnis?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kāds būs B variants, ja Covid-19 dēļ mācības klātienē notikt nevarēs?
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Hosteļa apsaimniekotājs sūdzas par VID prasību atmaksāt dīkstāves pabalstu. Kuram taisnība?
8 minūtes