Kultūra
Mūzika un deja

Kliedējot mītu par “tumšajiem viduslaikiem”. Bauskā piekto jubileju svin festivāls “Vivat Curlandia!”0

Publicitātes foto

Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Seni mūzikas instrumenti, vēsturiski tērpi, izcilas ārvalstu viduslaiku mūzikas grupas un atzīti Latvijas senās mūzikas atskaņotāji – viens no krāšņākajiem šīs vasaras piedzīvojumiem mūzikā gaidāms Bauskā, kur 18. un 19. jūlijā piekto jubileju svinēs Kurzemes–Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls “Vivat Curlandia!”.

Divas dienas Bauskas pilī, Bauskas Kultūras centrā un Bauskas Sv. Gara baznīcā mūziķi no Latvijas, Lietuvas, Šveices, Austrijas, Itālijas un Vācijas piedāvās deviņus koncertus, akcentējot viduslaiku mūzikas bagātības, atspēkojot mītu par “tumšajiem viduslaikiem”.

Festivālu atklāja Šveices starptautiskais ansamblis “Alta Bellezza” un viņu programma “Triste Plaisir” jeb “Skumjais prieks” Bauskas pils pagalmā 18. jūlijā.

Mūsdienās uz ansambli attiecināmais apzīmējums “alta cappella” tiek lietots, apzīmējot trokšņainu viduslaiku vai renesanses pūšaminstrumentu ansambli, kurā dzirdami gan šalmeji un dabiskās trompetes, gan vēlāk arī dulčianas, kornetes un baroka tromboni jeb sakbuti.

Klausītājus Bauskas pilī 18. jūlijā priecēja arī viens no šā brīža labākajiem Eiropas jaunās paaudzes senās mūzikas ansambļiem “Caladrius”, “Starptautiskā Hendeļa konkursa 2019” galvenās balvas ieguvēji.

Viduslaiku bestiārijos, grāmatās, kurās atainoti dažādi fantastiski radījumi, kaladrijs (caladrius) ir sniegbalts putns ar dziednieciskām spējām.

Tuvāki kaimiņi, lietuviešu senās mūzikas ansamblis “Chiaroscuro”, 19. jūlijā piedāvās agrīnās neapoliešu villanellas koncertā “Moro per te e tu non lo sai” (“Tevis dēļ eju bojā, un tu to pat nenojaut”).

Koncerta ieceres autore lietuviešu dziedātāja Rūta Vosiļūte villanellas izvēlējusies, lai izceltu cilvēciskās cieņas tēmu.

Saistītie raksti

“Vivat Curlandia!” noslēguma koncertā mirdzēs latviešu soprāns, senās mūzikas izpildītāja Elīna Šimkus kopā ar baroka vijolniecēm Agnesi Kanniņu un Lauru Širovu, viņām pievienosies Marija Danneberga (viola da gamba, Austrija), Mauro Pinčaroli (teorba, Itālija) un festivāla dibinātājs Māris Kupčs (klavesīns).

Bauskas Sv. Gara baznīcā (19.07.) izskanēs arī “Jauno talantu koncerts”, kurā muzicēs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti. Skanēs arī skaistākās ārijas un dueti no itāļu agrīnā baroka sieviešu komponistu daiļrades (19.07.).

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Horoskopi un mistika
“No milzu ozoliem nāca tik jaudīga enerģija, ka elpa aizrāvās. Šie koki ir apmēram 400 gadu veci! ” Kā Miervaldis izveidoja dižozolu taku, kur gūt līdzsvaru un spēku 1
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ugunsgrēkā daudzdzīvokļu ēkā Čehijā gājuši bojā desmit cilvēki
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Kamēr Pūce slēpjas kā vēzis alā, Krišjānis pa ballēm laiž, bet zakatistovi devušies uz dzimto planētu!” Egila Līcītša feļetons
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 12
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Polija kļūst par “Trampa fortu”, papildinot ASV karavīru skaitu valstī. Krievija solās “turēt roku uz pulsa” 6
17 stundas