Praktiski
Dārzs

Ko varam pamācīties dārza veidošanā no lietuviešiem. Noderīgas idejas1

Foto – Inita Šteinberga

Dārzs bez vasaras puķēm nav dārzs, ir pārliecināti kaimiņvalstī Lietuvā. Puķes tur stāda, kur vien iespējams, un, jo vairāk, jo labāk. Ar tām var panākt lietuviešiem tik mīļo košumu un krāsu bagātību. Dažas idejas ir vērts nošpikot.

Lietuvieši dara tā

✓ Lielākoties izvēlas petūniju grupu Surfinia un pelargonijas ar nelieliem ziediem, jo šie augi ir daudz izturīgāki pret vēju un lietu, turklāt veido daudz vairāk ziedu ķekaru un vairāk izceļas apstādījumos.

✓ Lietuvā ierasts begonijas pārziemināt un pavasarī dalīt gumus, nevis katru gadu iegādāties jaunus stādus. Pelargonijas novieto gaišos pagrabos vai verandās un agri pavasarī pavairo ar spraudeņiem. Sortimentu dažādo, mainoties ar kaimiņienēm.

✓ Taupīgie lietuvieši pēc iespējas agrāk nopērk iepatikušos petūniju, sadala to spraudeņos un vasaras vidū iegūst 20–30 skaistus, ziedošus augus. Turklāt daudzi iemanījušies pārziemināt arī podos augošās petūnijas un jaunos augus pavairot no tām. Spraudeņiem izmantotais mātesaugs otrajā dzīves gadā ir vēl izcilāks nekā sākumā.

✓ Puķes podos nedrīkst iekaltēt, tāpēc tās stāda palielos traukos. Katru rītu aplaista, noņem vecos ziedus un, ja vajag, nokniebj izstīdzējušos dzinumus. Aptaujātie dārznieki augus piebaro reizi nedēļā. Ja puķe traukā pārzied, to var viegli nomainīt pret citu.

✓ Dārzos stāda daudz vasaras puķu, kuru lielākais skaistums ir sudrabainās lapas. Šis tonis dārza zaļumā labi izskatās, izceļ citu augu ziedu krāsu dažādās kompozīcijās. Sevišķi populāras ir pelēkās krustaines, jo tās dārzā ir glītas līdz pat pavasarim.

Puķu trakums Lietuvā

Audzē paši. Vasaras puķes saviem dārziem lietuvieši lielākoties audzē paši. Kaimiņu dārznieki stāstīja, ka vēl nav attapušies pēc eiro ieviešanas, kad pēkšņi divreiz dārgāki kļuvuši arī vasaras puķu dēsti. Puķes viņi sēj, pārziemina vai iegādājas jaunstādus, ko piedāvā vairākas firmas.

Koša mulča. Ziedu krāsu lieliski izceļ piemērota mulča. Skaista un gaumīga vienmēr izskatās akmeņu mulča, bet jo sevišķi koša ir krāsotā mizu mulča. Zem dekoratīvajām mulčām noteikti jāklāj ģeotekstils vai zemenēm paredzētā plēve. Parasto mizu mulču ber tieši uz augsnes.

Puķes zaļumos. Sarkanas puķes lieliski izceļas uz skujeņu un vasarzaļo lapaiņu fona, kas veido dārza pamatu. Augus podos var izvietot vēlamajā vietā un mainīt pēc patikas.

Skaistums siltumnīcai. Ar puķēm bagātajos dārzos parasti ir siltumnīcas, kur audzē stādus. Arī to ieejas tiek dekorētas. Lai skaistumu apvienotu ar praktiskām ēdamlietām, tomātus, gurķus, paprikas audzē toveros. Kamēr siltumnīca pilna puķu, tos saspiež kaut kur maliņā. Kad puķes izliek ārā, dārzeņu kultūras izretina. Šādi var ietaupīt gan augsni, gan mēslojumu, gan ūdeni. Piesakņoto podu saturu rudenī liek kompostā, un pavasarī cikls sākas no jauna.

Apdobes. Ja dārziņš mazs, arī koku apdobes var kļūt par miniatūrām dobītēm. Vienkāršākais variants – pavasarī tur iesēt samtenes, sarežģītākais – veidot īpašas kompozīcijas.

Puķes it visur. Neviena vieta lietuviešu dārzniekiem nav par šauru, lai tajā nevarētu ievietot kādu puķīti.

Gauras. Lietuvā arvien populārākas kļūst dažādas gauras. Tās veido klasiski skaistu stādījumu, turklāt iederas dažāda stila dārzos.

Puķu gulta. Ja vieta ļauj, vasaras puķēm var atvēlēt lielāku vietu, vairākas dobes un iesēt visu, ko sirds vēlas. Kad sāks ziedēt, izskatīsies brīnumaini. Kauņas botāniskā dārza darbinieki savas puķes papildinājuši ar atraktīvu elementu – gultu.

Saistītie raksti

Lejkannas. Ja ļoti gribas košuma, bet puķes vēl nezied, noder arī spilgti krāsotas lejkannas. Pa zedeņu žodziņu augšup vijas kreses. Aiz sētas – ipomeju vigvami, kas izskatās skaisti arī tad, kad augi nezied.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiskas mobilās lietotnes ērtākai ceļošanai
2 dienas
LA
LA.LV
Praktiski
Lai atvaļinājums izdotos, laikus jāparūpējas par ģimenes un mājokļa drošību
3 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
TOP 6 dzērienu receptes tveicīgām vasaras dienām: arī rožu limonādes recepte!
3 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Kopā ar Covid-19 slimnieku autobusā kopā braukuši 109 pasažieri
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Par ko saņem pamatalgu? Nezina… Stradiņa slimnīcā pārbaudīs, vai jaunais atalgojuma modelis ir dzīvotspējīgs
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Pārsteidzošs čekas dokumentu atradums. Atrastie materiāli atklāj informāciju par pēckara laika nacionālo partizānu kustību 2
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Konkursā uz Valsts policijas priekšnieka amatu pieteikušies vienīgie ģenerāļi policijā 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Izveseļojušies 88% sasirgušo; viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
2 stundas