SHUTTERSTOCK ilustrācija

Kompensēs līdz 142 290 eiro par vakcīnas nodarīto kaitējumu 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
Lasīt citas ziņas

 

“Esmu gandarīta, ka beidzot valdība ir pieņēmusi noteikumus, kas ļaus izmaksāt kompensāciju par kaitējumu, ko veselībai nodarījušas pretkovida vakcīnas. Man 28. maijā apritēs gads, kopš ārstēju “Pfizer-BioNTech” izraisītu polineiropātiju, tāpēc noteikti lūgšu savai ģimenes ārstei, lai sagatavo un iesniedz visus nepieciešamos dokumentus kompensācijas saņemšanai,” stāsta Karīna Miezāja – viena ko pacientēm, kurai ārsti konstatēja blaknes pēc vakcīnas, par ko “Latvijas Avīze” jau iepriekš rakstījusi (“Pacientes pieredze: blakne kā neslava potei”, “LA” 16.12.2021.; “Vilšanās ārstu konsīlijā”, “LA” 26.01.2022.)

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Uz kompensāciju labprāt pretendētu arī cita paciente Gunta, kurai aizritējuši astoņi mēneši, kopš viņa potējās ar “Pfizer-BioNTech”, un kura joprojām netiek vaļā no kāju un roku tirpšanas, muskuļu trīces. “Esmu bijusi pie vairākiem ārstiem, bet viņi nevar pierādīt, ka šīs man ļoti traucējošās parādības ir tieši no vakcīnas,” saka Gunta.

Vairāki pacienti pastāstīja, ka viņi gatavojas nolīgt juristus, kas palīdzētu sagatavot iesniegšanai nepieciešamo medicīnisko dokumentāciju, jo ģimenes ārsti laika trūkuma dēļ esot atteikušies to darīt.

Neirologa Jāņa Mednieka praksē pacienti ar vakcīnu blaknēm nav retums. “Viena daļa no viņiem ir ar vieglām neiroloģiskām izpausmēm, un to ārstēšanai nav nepieciešama specifiska terapija. Daļai pacientu nepārejošas izpausmes, piemēram, plaukstu un pēdu tirpšana, tādēļ viņiem ir vajadzīgas speciālas zāles. Bet bez šīm divām grupām ir arī tādi slimnieki, kuriem vakcīnu radītie simptomi tik būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, ka viņi nevar iztikt bez medikamentiem, kuri novērš ne tikai simptomus, bet ietekmē arī patoloģisko procesu. Šiem pacientiem individuālā kārtā valsts kompensē nepieciešamos medikamentus,” skaidro neirologs.

Ministru kabineta noteikumi, kurus valdība pieņēma otrdien un kuri stāsies spēkā tūdaļ pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”, ļaus Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) izmaksāt kompensāciju no 5000 līdz 142 290 eiro cietušajai personai par vidēji smagu vai smagu vakcīnas radītu kaitējumu veselībai, kas pacientam konstatēts pēc 2020. gada 28. decembra, kad valstī tika uzsākta vakcinācija pret Covid-19.

Lielākā naudas summa tiks izmaksāta, ja veselība ir cietusi ļoti smagi, proti, ilgstoši jāārstējas slimnīcā, ilgstoši ir nepieciešama rehabilitācija, personai ir noteikta pirmā invaliditātes grupa vai arī pēc vakcinēšanās cilvēks ir miris. Ja ir bijis letāls gadījums, tad kompensāciju varēs saņemt pacienta mantinieks proporcionāli mantojuma daļai, ja ir iesniegta apliecība par laulātā mantas daļu vai mantojuma apliecība.

ZVA līdz šim izvērtējusi 35 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus, kuros sniegta informācija par mirušiem cilvēkiem vairāku dienu vai mēnešu laikā pēc potēšanās. Tikai viena cilvēka nāve bija ticami saistāma ar vakcīnas “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) lietošanu, informēja ZVA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane. Mirušajam esot konstatēta minētās vakcīnas ļoti reti sastopama blakusparādība – trombozes un trombocitopēnijas sindroms.

Līdz šim ZVA saņēmusi 3442 ziņojumus par vakcīnu izraisītām blakusparādībām, no kuriem par būtiskiem tiek uzskatīti 786 jeb 23% (miokardīts, venozā trombembolija, anafilakse u. c.).

 

Ar ārsta slēdzienu

Pacientiem, iesniedzot kompensācijas prasījuma iesniegumu ZVA (kompensācijas iesnieguma veidlapa ir pieejama ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv), nepieciešams pievienot arī ārsta slēdzienu par iespējamo cēloņsakarību ar vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta kaitējumu veselībai un dzīvībai, kā arī medicīniskos dokumentus, kas to apliecina. Veselības ministrijas (VM) juristi, kuri izstrādāja noteikumu projektu, uzskata, ka tādējādi tikšot novērsti gadījumi, kad pats pacients nepamatoti vēršas ZVA, jo vakcīnas izraisītās blaknes bijušas vieglas un pārejošas.

Noteikumi neparedz kompensāciju, ja veselības traucējumi nav tieši saistīti ar vakcīnas blakusparādību. Piemēram, cilvēks apgalvo, ka viņa izraisītais ceļu satiksmes negadījums noticis tādēļ, ka viņš pie stūres noģībis un to izraisījusi Covid-19 vakcīnas blaknes. “Šādā gadījumā jāņem vērā, ka nav iespējams minēto situāciju pierādīt un tiešā veidā to nebūs iespējams saistīt ar iespējamo vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību,” norāda VM.

ZVA izvērtēs, vai ir iesniegta pilnīga dokumentācija kompensācijas prasījumam. Ja tā būs nepilnīga, tad iesniedzējam tiks pieprasīta papildu informācija. Savukārt, ja ar dokumentiem viss būs kārtībā, tad aģentūra to nodos universitāšu slimnīcu attiecīgās jomas speciālistam vai ārstu speciālistu komisijai, lai tā izvērtētu un konstatētu, vai veselībai nodarītais kaitējums ir vai nav cēloņsakarība ar pretkovida vakcīnu.

“Rodas jautājums, vai šajā izvērtēšanā jāiesaista vienīgi universitāšu slimnīcas, kāpēc to nevar darīt arī citu ārstniecības iestāžu augsti kvalificēti ārsti? Tādu gadījumu, kas jāizskata, visticamāk, būs diezgan daudz. Es strādāju AS “Veselības centru apvienība”, mēs šeit arī rīkojam ārstu konsīlijus, tādus rīko arī reģionālās slimnīcas, tad kāpēc šajā cēloņsakarību izvērtēšanas procesā neiesaistīt arī mūs?” vaicā neirologs Mednieks.

VM skaidro, ka klīniskās universitātes slimnīcas ir ārstniecības iestādes, kuras nodrošina augstākās sarežģītības ārstniecību valstī un kurās strādā vadošie speciālisti. Šo slimnīcu rīcībā esot plašākais dažādu specialitāšu ārstu un medicīnas tehnoloģiju nodrošinājums, arī klīniskā pieredze šajās slimnīcās esot vislielākā. Ministrija atgādināja, ka arī ārstu konsīlijus, kas izvērtēja, vai cilvēkam ir medicīniskas indikācijas, kādēļ nevar vakcinēties pret Covid-19, nodrošināja tieši šajās slimnīcās.

 

Jauna funkcija

Vakcīnu nodarītā kaitējuma vērtēšana būs pilnīgi jauna ZVA funkcija, un to veiks jaunizveidota nodaļa. Dita Okmane pastāstīja, ka šim nolūkam konkursa kārtībā aicinās darbā ārstus ekspertus. Viņa uzsvēra, ka zāļu drošuma uzraudzība, ko ZVA īsteno šobrīd, nav saistīta ar pacienta veselības stāvokļa novērtēšanu un nodarītā kaitējuma noteikšanu.

Savukārt VM to nav ņēmusi vērā un noteikusi aģentūru kā atbildīgo iestādi pacienta veselībai un dzīvībai radīto vakcīnu blakņu konstatēšanā, kompensācijas apmēra noteikšanā, piešķiršanā un izmaksāšanā, jo aģentūra uzraugot zāļu lietošanas drošumu, kas ietver arī saņemto blakusparādību ziņojumu zinātnisku izvērtēšanu, lai atklātu jaunus vakcīnu drošuma riskus.

Noteikumi paredz, ka aģentūras lēmumu var apstrīdēt VM, savukārt ministrijas lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā tiesā.

 

Kad ir tiesības iesniegt kompensācijas prasījumu

* Nodarīts smags vai vidēji smags kaitējums, kas tieši saistīts ar vakcīnu pret Covid-19

* Paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuri ilguši vismaz 26 nedēļas, skaitot no kaitējuma rašanās dienas jeb vakcinācijas dienas, vai iestājusies nāve

SAISTĪTIE RAKSTI

* Blakusparādībai ir jābūt norādītai vakcīnas pret Covid-19 blakņu aprakstā

* Jābūt vakcinētam Latvijā ar Eiropas Savienībā reģistrētām vakcīnām.

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
35% autovadītāju pie stūres runā pa telefonu, gandrīz tikpat daudzi dzer kafiju
21:31
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 12
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
Polija strādā pie koncepcijas, kas ļaus neizsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem 22
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. Asa sižeta notikumi Purvciemā: aizturēts piedzēries mopēda vadītājs bez tiesībām, braucot pa pretējo joslu un cenšoties bēgt no policijas
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Pirmās prognozes pirmdienai – svelme vēl neatkāpsies, taču ir arī kāda priecīga ziņa 8
VIDEO. Pirmajā lidojumā devies mazais ērglis Otto, kurš jau kļuvis par soctīklu slavenību 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs