Košs dārzs pie jūras. Ciemos pie dārzā Rusnes salā, Lietuvā 0

Jo vairāk spilgtu krāsu, jo labāk – šādu dārzu modi var vērot kaimiņu lietuviešu dārzos. Dzīvespriecīgu vietu dzīvošanai Lietuvas vienīgajā Rusnes salā izveidojusi NAUSEDU ĢIMENE.

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Lasīt citas ziņas

Skaistā dārza saimnieki Vaclavs un Laima saimnieko nepilnu hektāru lielā īpašumā “Skirvitele”, kas nosaukts netālās upītes vārdā. Vietu īpašu padara tas, ka no vienas puses ir upe Nemuna, no otras – Kuršu līcis, bet līdz Krievijas robežai – 300 metru. Mājas uzceltas pirms astoņiem gadiem senas etnogrāfiskas sētas vietā, ievērojot vietējās tradīcijas. Līdz tam ģimene dzīvojusi blokmājas standartdzīvoklī un kopusi mazdārziņu, bet, tiklīdz tikuši pie savas zemes, sākuši īstenot arī sapni par skaisto dārzu.

Par dārza plānojumu saimnieki lemj abi kopā, bet par puķēm zinošākā ir Laima. Viņas galvenais iedvesmas avots – daudzie dārzu žurnāli un grāmatas. Saimniece atzīst, ka, tos šķirstot, arī pati sāk domāt citādi, rodas īpašs redzējums, jaunas idejas augu kombinācijām, dārza dizaina elementiem. Kad visi galvenie būvniecības darbi paveikti, Vaclava galvenais pienākums ir pļaut zālienu. Siltā un mitrā laikā to dara reizi nedēļā, bet šī vasara bija īpaši sausa, tāpēc vajadzēja pļaut tikai reizi divās nedēļās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dārzā pie ēkām, zem kokiem nolikti soliņi, kur apsēsties un priecāties par veikumu. Tagad, kad ienākas āboli un bumbieri, saimnieki labprāt uzturas augļu dārzā. Par dienā darāmajiem darbiem viņi parasti spriež pie kopīgas rīta kafijas tases. Uz jaukajiem soliņiem sieva piesēž biežāk, jo viņai kafiju tīk baudīt vairākas reizes dienā.

Visbiežāk Laima un Vaclavs priecājas par aptuveni 100 rožu šķirnēm. Par labākajiem saimnieki atzīst Latvijā pirktos stādus, jo tie labi ieaug un pārziemo. Kolekcijā ir gan augsnes sedzējas, gan stīgotājrozes. Galvenais izvēles kritērijs – lai skaisti smaržo. Īpašā cieņā ir tās, kam piemīt maijrozītēm līdzīgā seno rožu smarža.

Arī Lietuvā šis rudens ir ļoti jauks, un patlaban rozes zied vēl košāk nekā vasarā. Citugad dārza karalienes bojājusi brūnplankumainība, tāpēc šogad Vaclavs meklējis palīdzību pie rožu lielaudzētājiem, jo ar veikalos nopērkamajiem augu aizsardzības preparātiem slimību neapturēt. Pēc speciālistu sniegtās palīdzības rozes ir koši zaļas vēl tagad.


Krāsas visur

Koši krāsotajam namam labi piedien dobes ar krāsainu mulču. Tā neiederas klasiskā lauku sētā, taču šeit ir īsti vietā. Zem krāsainās mulčas noteikti jāklāj kāds segums, piemēram, zemeņu stādīšanai paredzētais tekstils. Ja to nedara, mulča pēc pirmā lietus sajauksies ar zemi, kļūs netīra un zaudēs savu vērtību – krāsu.

Vietējās vērtības

Saimnieks ir sava miestiņa patriots, uzskata, ka jāsaglabā viss senais, un krāj dažādus zvejniecības rīkus. Lai akcentētu mājas īpašo atrašanās vietu, visur manāmi tīkli, arī tradicionālo kaltēto zivju virtenes kā krelles rotā šķūnīša sānus.

Oriģināla lapene

Lietuvā modē ir lapenes, kuru konstrukcijā izmantoti nestandarta koki, zari. Šo nojumi saimnieks gatavojis pats. Piemeklēto, līkumoto zaru raksts rada oriģinālu un neatkārtojamu efektu.

Viss stilā

Atbilstīgi noformēta arī ieeja namiņā, kuru apmeklē vienatnē. Šeit saimnieks izvēlējies atturīgākus pelēkzaļos toņus.

Laba mulča

Labi izkaltēti kastaņi vairs nedīgs, un no tiem var veidot dekoratīvu augsnes mulču.

Fons hortenzijām

Pie koši krāsotās ziemeļu puses sienas labi jūtas un skaisti izskatās hortenziju krūmi. Baltajiem ziediem piestāv gaišu akmentiņu mulča.

Trušu kalniņš

Virs pagraba uzbēruma ieklāts metāla siets, virs tā iesēts zāliens, bet lejā ierīkots metāla žogs. Aplokā mitinās trušu ģimene. Metāla pinums neļauj rakt alas, kā tas patiktu garaušiem. Slīpumā to rotaļas labi redzamas. Par šādu zoodārzu sevišķi sajūsminās bērni. Vaclavs lepojas, ka garaušus iedresējis kā sunīšus: kad viņš pieiet pie aploka un trīsreiz uzsauc – truši, truši, truši! –, pūkaiņi tūliņ ļepato klāt un ļauj glaudīt, jo zina, ka saimniekam vienmēr līdzi kāds gardums.

Putnu kopmītne

Virs trušu kalniņa sausā kokā iestiprināts lērums putnu būrīšu. Pavasaros tajos valda milzu rosība.

Saules mīluļi

Vissaulainākajā vietā, aizvējā pie mājas, lieliski jūtas tādi siltummīļi kā kampsis un jukas. Kampšus Lietuvā var redzēt daudzos dārzos, jo mazajās dārzniecībās tos ataudzē no pašu zemē aklimatizētiem izturīgākajiem mātesaugiem.

Vienā ritmā

Jo lielāka sēta, jo svarīgāk pārdomāt tās kompozīciju. Sīkas dobes un taciņas šādai teritorijai nav piemērotas. Saimnieki nolēmuši, ka gar celiņa malu labi izskatīsies cirptu tūju bumbulīši.

Dīķis izklaidei

Teritorijas galā izrakts liels dīķis, un tādu var vieglāk kopt, ir pārliecināts saimnieks. Mazu dīķi ātrāk okupē nevēlami ūdensaugi, tas sāk ziedēt. Ne vairs patīkama izskata, ne peldēšanās! Dīķī mitinās zivis, kas labi der gardām maltītēm. Strūklaciņa dīķa stūrī nav tikai dekorācija – tā bagātina ūdeni ar skābekli un līdz ar to nodrošina arī tīrību.

Pret mājas un sētas pusi veidots lēzens krasts, lai labi var redzēt ūdens spoguli un vieglāk iekāpt, ja grib peldēties. Slīpumā – betona kāpnes ar nelielu laukumiņu pie paša ūdens. No koka varbūt būtu glītāk, spriedis saimnieks, bet betons neslīd un izturēs daudz ilgāk. Tālākais krasts veidots stāvāks, ir grūtāk kopjams, jāappļauj ar trimmeri. Zāles velēna labi notur grunti, nav vajadzīgi speciāli stiprinājumi. No svešām acīm un jūras vējiem dīķi un sētu sargā skuju koku dzīvžogs. Tas ir diezgan jauns, galotnes vēl aug brīvi, bet sāni tiek regulāri apcirpti, lai nesamazina dārza teritoriju, nenoēno dīķi. Seklākajās vietās stādītas ūdensrozes, arī tās ierobežo, lai saglabātu plašāku ūdens virsmu.

Laba ēna

Saimnieki rūpējas, lai augļu koki būtu neliela auguma, rūpīgi tos kaļķo, veido baltu grafisku rakstu uz zaļā mauriņa fona. Var viegli novākt ražu, nav ābolu pārprodukcijas. Ap daudziem kokiem veidota dekoratīva apdobe, kurā lieliski jūtas hostu kolekcija.

Taciņa ar efektu

Vaclavam šķitis, ka bruģētie celiņu līkumi zaļajā mauriņā izskatās neiederīgi asi, tāpēc gar malām izlikti apaļi koka ripulīši. Kopjot zālienu, tos gan nākas appļaut ar trimmeri.

Citāda noskaņa

Tumšlapu bērzs un zilganie grīšļi veido neparastu krāsu kombināciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kārklu mode

Lietuviešu dārzos īsts modes kliedziens ir vītolu pīteņi. Tiem izvēlas augus, kam ir maz atzarojumu. Agri pavasarī griež spraudeņus un izvēlētajā vietā sprauž zemē, izveido vēlamo pinumu. Pīšanu var turpināt gadu no gada, veidojot dažādas formas. Zaļo cekulu regulāri apcērp. Šādus neparastus augu dekorus var veidot pats, taču kvalitatīvāki ir iegādājami vairākās stādaudzētavās, kas tos audzē podos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sēj garšaugus, laista siltumnīcas, vāc ārstniecības augus. Kas darāms dārzā no 5. līdz 11. jūlijam
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Aiz skapjiem veidojas pelējums. Vai ar ventilācijas atveri sienā vien par maz?
pareizi līmēt tapetes?
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Lasīt citas ziņas
Kas jādara, ja Latvijas pensiju grib saņemt ārzemēs?
Agronome – pret tārpiem ābolos sekmīgi var cīnīties ar… vīrusiem!
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
Cepeškrāsnī cepti dārzeņi ar biezpiena mērcīti
Visbīstamākie siltumnīcu kaitēkļi – baltblusiņas. Kā tās uzveikt?
FOTO. Valsts policijas dienestā pieņemti apburoši, jauni “kadeti”
Turpmāk, konstatējot pērtiķu bakas, noteiks arī kontaktpersonas
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
13:14
NATO sākusi ratifikācijas procesu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai
13:09
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
13:02