Ekonomika
Darbs un nauda

Krāt burkā vai ieguldīt?0

Publicitātes foto

Mēs visi pazīstam Martas tanti vai Jāņonkuli, kuri glabā savu grūti uzkrāto naudu zeķē, burkā vai matracī. Tu droši vien tā nedari, jo zini, ka zeķe var pazust, burku var nozagt un matracis var sadegt. Tomēr ļoti iespējams, ka tu pieļauj citu, tikpat bīstamu kļūdu tavai finanšu nākotnei – turi visu savu grūti sakrāto naudu bankas kontā!

INDEXO izpilddirektors Toms Kreicbergs iepazīstina ar 3 iemesliem, kādēļ naudu ieguldīt bieži ir ne tikai ienesīgāk, bet arī drošāk, nekā turēt to bankas kontā.

1.Iemesls – Inflācija

Ja saldējums šogad maksā 1 EUR un pēc gada maksā 1,03 EUR, mēs tam lielu vērību parasti nepievēršam. Un tomēr, ja visas cenas gadu pēc gada ceļas par 3% gadā, pēc dažiem gadu desmitiem mūsu nauda jau ir zaudējusi pusi savas vērtības. Tādēļ gudri un turīgi cilvēki iegulda savu naudu, lai to “neapēstu” inflācija.

2.Iemesls – Drošība

Viens aspekts, protams, ir bankas drošība. Tas mūsdienās ir samērā viegli pārvaldāms risks – galvenais vienā bankā neieguldīt vairāk par 100 000 EUR. Tad tavus noguldījumus aizsargā Noguldījumu garantiju fonds.

Otrs aspekts ir valūtas risks – nevis vienkārši inflācija, bet hiperinflācija un pat devalvācija, kas laiku pa laikam vēsturiski ir piemeklējusi arī dažādas diezgan lielas valūtas. Šādā situācijā konta atlikums strauji zaudē ekonomisko vērtību.

Tā vietā, ja tu ieguldi savus līdzekļus dažādos uzņēmumos, bet valūta zaudē vērtību, tavs uzkrājums ir reālā biznesā, kura klienti visticamāk maksās par pakalpojumiem valūtas vērtības izmaiņām proporcionāli augstāku cenu. Uzņēmumu un tādējādi arī tavu līdzekļu vērtība ir lielā mērā aizsargāta.

3. Iemesls – Ļoti labas peļņas izredzes

Īstermiņā ieguldījums akciju tirgū ir samērā riskants. Cenas kāpj, cenas krīt, to nevar paredzēt neviens. Tomēr ilgtermiņā, diezgan paredzami, akciju tirgus strādā ar peļņu. Tu ieguldi reālos uzņēmumos, kas rada reālu vērtību, un tu pelni kopā ar pasaules ekonomiku. Tā vienmēr ir bijis un, visticamāk, tā būs arī nākotnē. Tādēļ ilgtermiņā daudz izdevīgāk ir ieguldīt naudu akciju tirgū, nevis turēt to bankas kontā.

Tagad zini, kāpēc nevajag turēt savu naudu bankas kontā, bet ieguldīt to. Aizsargā to no inflācijas, bankas un valūtas riska, un pelni kopā ar pasaules ekonomiku.

Tieši to, starp citu, nodrošina arī INDEXO. 2.pensiju līmenī ik mēnesi krājas 6% tavas algas. Šos līdzekļus pārvaldītājs tur nevis bankas kontā, bet iegulda reālos uzņēmumos un citos dažādos vērtspapīros, lai tava nauda pelnītu, lai tā būtu aizsargāta no inflācijas un laika gaitā vairotos.

Ja gribi uzzināt vairāk par to, kā veiksmīgāk pārvaldīt savus finanšu līdzekļus, apmeklē “INDEXO Akadēmiju”. Tas ir bezmaksas video cikls, ko INDEXO ir izveidojis, lai palīdzētu tev labāk orientēties ieguldījumu pasaulē. Meklē to vietnē INDEXO.LV/AKADEMIJA.

INDEXO – par izdevīgiem pensiju plāniem un labāku finanšu vidi Latvijā!

LA.lv