Pasaulē
Citur

Kremlis novāc kritiķus Austrijā3


Vīnē dzīvojošie čečenu bēgļi apsūdz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu līdzatbildībā čečenu slepkavībās.
Vīnē dzīvojošie čečenu bēgļi apsūdz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu līdzatbildībā čečenu slepkavībās.
Foto: Alex Halada/AFP/SCANPIX/LETA

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Mamihans U. bēga no savas dzimtenes Čečenijas, kur jau 13 gadus ar dzelzs dūri un Kremļa atbalstu valda Ramzans Kadirovs, taču Kremļa atriebība, ko jūlija sākumā īstenoja Kadirova kaujinieki, viņu sasniedza arī Austrijā, kur viņš bija patvēries kopš 2005. gada.

 

Par upura galvu ­nosaka 20 miljonu eiro­ ­atlīdzību

Mamihans U. neslēpa savu naidu pret Kadirova režīmu, tāpēc ir pamats uzskatīt viņa nogalināšanu par pasūtījuma slepkavību, atzīmē vācu žurnāls “Der Spiegel”.

Viņš tika nošauts pagājušās nedēļas nogalē Vīnes piepilsētā Gerasdorfā, kad savā automobilī devās uz darbu.

Abus uzbrucējus, arī čečenus, aizturēja Austrijas policija. Kā liecina “Der Spiegel” un pētnieciskās žurnālistikas vietnes “Bellingcat” dati, uz Eiropu emigrējušo čečenu vidē bija izplatīta informācija, ka par Mamihana U. galvu esot noteikta atlīdzība līdz 20 miljoniem eiro – tik ļoti Ramzana Kadirova režīmam nepatika viņa paustā kritika pret Kremļa savulaik izvērsto karu Čečenijā un Ramzanu Kadirovu kā Kremļa politikas īstenotāju.

Februārī Mamihans U. intervijā Ukrainas televīzijas kanālam teica, ka pēc Kadirovam pietuvinātu cilvēku priekšlikuma būt par starpnieku slepkavām, kam būtu jānogalina viņa (Kadirova) kritiķi Eiropā, viņš esot izlicies, ka piekritis piedāvājumam.

Runa esot bijusi par kādu čečenu kaujinieku un viņa sievu, kas cīnījušies Ukrainas pusē, un ukraiņu nacionālistu politiķi Igoru Mosijčuku, kurš 2014. gadā, kad Kadirova kaujinieku grupa piedalījās Krievijas iebrukumā Ukrainā, televīzijas kameru priekšā kā mērķi izmantoja Kadirova portretu.

Kā apgalvojis Mamihans U., viņš visos gadījumos esot sadarbojies ar Ukrainas drošības dienestiem, kā arī kopš 2008. gada ar Austrijas drošības iestādēm. Kā atzīmē “Der Spiegel”, viņš esot bijis Austrijas drošības dienesta aizsardzībā un viņa dzīvoklis ticis novērots. No personiskas apsardzes viņš esot atteicies, paziņojis Austrijas prokuratūras pārstāvis.

Pēc Ukrainas prezidenta vēlēšanām 2019. gadā un valsts drošības dienestu reorganizācijas kontakti esot apsīkuši. Vēlāk viņš devis liecības Ukrainas vēstniecībā Vīnē un pat ticies ar Mosijčuku, kurš izdzīvoja pēc uzbrukuma, kurā gāja bojā viņa miesassargs.

 

Ar Kremļa atbalstu ­Kadirovs jūtas varens

Savos videovēstījumos Mamihans U. esot asi apsūdzējis Kadirovu un viņa sabiedrotos, taču šo kritiku ne vienmēr saprotoši uzņēmuši emigrācijā Eiropā dzīvojošie čečeni.

“Bija skaidrs, ka tas nevar ilgi turpināties, bet tas bija viņa (Mamihana U.) lēmums,” savā tīmekļa vietnē izteicies Tumso Abdurahmanovs, Kadirova režīma kritiķis, kurš dzīvo emigrācijā Zviedrijā un pirms dažiem mēnešiem izdzīvoja atentātā.

Šī gada janvārī viesnīcas numurā Lillē, Francijas ziemeļos, tika atrasts čečenu disidenta Imrana Alijeva līķis ar 135 cirstām brūcēm. Savā tīmekļa vietnē Mamihans U. dēvēja sevi par “Anzoru no Vīnes”, atzīmē Austrijas izdevums “Der Standard”. Mosijčuks un Abdurahmanovs uzskata, ka uzbrukums Mamihanam U. ir politiska pasūtījuma slepkavība.

Sākotnēji noteiktā atlīdzība par viņa galvu bija 10 miljoni eiro, bet pēc tam asinsnauda esot palielināta divkārt. 2009.gadā Vīnē tika nogalināts vēl kāds Kadirova pretinieks.

Viņš bija piekritis liecināt pret Kadirovu Eiropas cilvēktiesību tiesā, ka režīms izmantojis savu politisko pretinieku spīdzināšanu.

Vīnes prokuratūra secināja, ka upuris nolaupīts un nogalināts ar Kadirova rīkojumu. Pērn augustā Berlīnē dienas laikā tika nogalināts čečenu izcelsmes Gruzijas pilsonis Zelimhans Hangošvili.

Vācijas varas iestādes uzskata, ka slepkavības pasūtītājs jāmeklē Krievijas valdībā, atzīmē “Der Spiegel”.

Mamihana U. slepkavībā aizdomās turētais Sarali A. agrāk kādu laiku dzīvojis Ukrainā, 2004. gadā ieradies Austrijā, kur iesniedzis politiskā patvēruma lūgumu.

Kā liecina “Bellingcat” apkopotā informācija, 2014. gadā, kad notika Krievijas iebrukums Krimā un Donbasā, viņš daudz pārvietojies Krievijas teritorijā.

Saistītie raksti

Tas ir savādi, ņemot vērā, ka, pēc viņa paša vārdiem, viņš esot bijis spiests pamest Krieviju politiskas vajāšanas dēļ, atzīmē “Der Spiegel”.

Izrēķinoties ar saviem kritiķiem pašmājās un ārzemēs, Čečenijas vietvaldis Kadirovs, kurš bauda Kremļa atbalstu, grib apliecināt, ka viņa režīms spēj sodīt savus pretiniekus tālu aiz Čečenijas un arī Krievijas robežām, atzīmē Rietumu mediji.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievijai uzdāvinātā Abrene arī jāiekļauj Latvijai nodarīto zaudējumu aprēķinā. Ineta Ziemele par miera līgumu un nākamo paaudžu uzdevumu 3
Intervija 4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Maluzvejniecībā pieķer Valsts vides dienesta amatpersonu
11 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
CSDD vairs pati nenodrošinās auto tehnisko apskati. Būs jauna apskates sistēma
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
“Būšu cinisks, bet labāka diktatora Baltkrievijā pagaidām nav.” Jānis Jurkāns par situāciju Baltkrievijā 1
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Valdība pieņēmusi vēsturisku lēmumu Ķekavas apvedceļa būvniecībā. Bet kāpēc valsts neaizņemas un nerealizē to pati?
25 minūtes