Publicitātes foto

Kristaps Krauklis: Akcīzes nodokļa celšana bezdūmu produktiem – kam tas ir izdevīgi? 3

Autors: Kristaps Krauklis, ražotāja SIA “Pro Vape” pārstāvis

Bezdūmu tabakas produkti pasaulē kļūst par arvien populārāku alternatīvu tradicionālo cigarešu smēķēšanai. Vairākās valstīs bezdūmu nikotīna izstrādājumu lietošana ir atzīta metode smēķēšanas atmešanai.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 37
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 6
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Diemžēl Latvijā dēļ nepārdomātās akcīzes nodokļa celšanas bezdūmu produktiem daudziem šāda iespēja finansiālu apsvērumu dēļ būs liegta. Smēķēšanu tas neierobežos, toties palīdzēs pildīt cigarešu ražotāju makus.

Bezdūmu nikotīna produktu tirgus daļa Latvijā veido apmēram 10% no visa tabakas preču tirgus.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā to lietošanas laikā nav degšanas procesa, elektroniskās cigaretes nesatur darvu un citas cilvēkam kaitīgas kancerogēnās vielas, kuru parastajās cigaretēs netrūkst, šie produkti nodara ievērojami mazāku kaitējumu veselībai un var kalpot kā instruments smēķēšanas atmešanai.

Un tomēr tieši bezdūmu nikotīna produktu licencētie ražotāji un tirgotāji šobrīd tiek sodīti ar strauju akcīzes nodokļa lēcienu savai produkcijai.

Neapšaubāmi, tabakas tirgum ir nepieciešams skaidri noteikts regulējums un tiesiskais ietvars. Neviens legāls tabakas izstrādājumu ražotājs vai izplatītājs nav ieinteresēts “pelēkās zonas” tapšanā.

Diemžēl jaunu, inovatīvu un prastajām cigaretēm alternatīvu produktu ieviešanā vērojama ļoti liela pretestība un manipulācija ar sabiedrisko domu.

Viens no visbiežāk piesauktajiem un tanī pašā laikā nepatiesiem argumentiem ir bezdūmu nikotīna produktu lietošanas skaita pieaugums jauniešu vidū.

Tomēr kā liecina LU Sociālo zinātņu fakultātes profesores Aijas Zobenas pērn veiktā pētījuma par jauniešu tabakas lietošanas paradumiem dati, vairākums skolēnu un studentu 16 – 18 gadu vecumā smēķēt uzsāk tieši ar tradicionālo cigareti.

Pamatototu pierādījumu, ka bezdūmu produkti mudina pusaudžus sākt smēķēšanu, nav.

Ja parastās cigaretes jaunietim ir samērā viegli iegūstamas (ne jau pie katra kioska viņam prasīs pasi!), tad specializētajos bezdūmu nikotīna produkcijas veikalos kontroles iespējas ir ievērojami lielākas.

Turklāt, kā pētījumā atzinuši paši jaunieši, – parastās cigaretes lietošanā ir ērtākas – tās, atšķirībā no bezdūmu tehnoloģijām, nav ne jāuzlādē, ne jātīra. Taisnība, ka bezdūmu tehnoloģiju aksesuāri, šķidrumi, uzpildes tvertnes jauniešiem var šķist pievilcīgi, tikai specializētajos veikalos tos nepilngadīgajai personai neviens nepārdos.

Jāatzīmē, ka jauniešu smēķēšanas parudumi Eiropas Savienības valstīs ir visai līdzīgi, un, piemēram, Lielbritānijā pagājušajā gadā veiktais pētījums liecina, ka to jauniešu vidū, kuri agrāk nekad nav smēķējuši, e-cigaretes regulāri izmanto vien 0,2%.

Latvijā tabaku un nikotīnu saturošus izstrādājumus lieto 28% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem (pētījumu kompānija “Kantar”, 2019.gada dati). Cigaretes smēķē 91% , e-cigaretes un karsējamo tabaku lieto vien 3 – 6% no aptaujātajiem.

Un tomēr akcīzes nodoklis tuvāko trīs gadu laikā ārkārtīgi strauji kāps tieši šajā tirgus segmentā – karsējamai tabakai par 113%, bet cigarešu šķidrumiem līdz pat 1100% gadā.

Jaunie spēles noteikumi liek domāt, ka bezdūmu nikotīnu produktu spēja ļaut samērā viegli atmest smēķēšanu, varētu būt nozīmīgs faktors šīs nozares apzinātai novājināšanai. Jo, lai cik ļoti sabiedrībai cenšas iestāstīt, ka ar e-cigaretes palīdzību nav iespējams atteikties no tradicionālo cigarešu smēķēšanas, vairāku pasaules valstu pieredze liecina pretējo. Ieskatam daži piemēri.

Pasaules veselības organizācijas Pretvēža Rīcības Kodeksā teikts: “E-cigarešu lietošana nav saistīta ar tabakas sadedzināšanu un tabakas dūmu ieelpošanu, kā tas notiek, smēķējot cigaretes; tāpēc paredzams, ka ar e-cigarešu lietošanu saistās arī zemāks slimību attīstības un nāves risks nekā ar tabakas smēķēšanu.”

Zinātniskajā žurnālā “New England Journal of Medicine” publicētajā pētījumā teikts, lai arī elektroniskās cigaretes nav ideālais risinājums smēķēšanas atmešanai, tomēr tās nekaitē veselībai tik nopietni kā parastās cigaretes.

Lielbritānijas valdība atzinusi, ka e-cigaretes ir ievērojami mazāk kaitīgas veselībai nekā smēķējamā tabaka, un sadarbībā ar “Health England” izstrādājusi vadlīnijas darba devējiem un organizācijām, kas vēlas ieviest politiku attiecībā uz elektronisko cigarešu lietošanu.

Karaliskā Austrālijas Primārās aprūpes ārstu koledža atbalstījusi bezdūmu nikotīna izstrādājumu izmantošanu kā likumīgu metodi smēķēšanas atmešanai, bet Austrālijas veselības organizācijas iesaka veselības aprūpes speciālistiem rekomendēt bezdūmu nikotīna produktus tiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu.

Jaunzēlandes eksperti atzinuši, ka bezdūmu tabakas produkti nodara daudz mazāku kaitējumu nekā smēķējamā tabaka, taču tie nav pilnīgi nekaitīgi. Tajos konstatēta virkne toksisku vielu, tostarp dažas vielas, kas izraisa vēzi, bet kopumā to daudzums ir daudz zemāks nekā cigarešu dūmos un, visticamāk, nerada kaitējumu.

Pēc Jaunzēlandes ekspertu domām ir liela varbūtība, ka smēķētāji, kas sāk lietot bezdūmu tabakas produktus, samazina risku savai veselībai un apkārtējiem.

Veselības ministrijas 2019.gadā veiktajā pētījumā 43% respondentu ir norādījuši, ka vēlas ierobežot vai atmest smēķēšanu. Ņemot vērā iepriekš minēto citu valstu pieredzi, bezdūmu nikotīna produkcija šajā ziņā varētu būt labs palīgs.

Taču realitātē redzam, ka, aizsedzoties aiz tiešām cēla mērķa – no akcīzes nodokļa paaugstināšanas gūtos līdzekļus novirzīt onkoloģijas pacientu ārstēšanai, nozari “dzen stūrī”.

Kā vienmēr šādos gadījumos primārs ir jautājums: kam tas ir izdevīgi? Valsts budžeta ieņēmumu palielināšanai? Diezin vai.

Straujš akcīzes, un līdz ar to arī akcizētās preces cenas kāpums, galvenokārt veicina kontrabandas un nelegālā tirgus attīstību. Ēnu ekonomikas darboņiem? Pavisam noteikti!

Akcizēto preču kontrabandas apjomi vienmēr bijuši saistīti ar nodokļu politiku, un, ja reiz jau pašlaik nelegālos bezdūmu tabakas produktus iespējams iegādāties apmēram par eiro lētāk par vienību, varam iedomāties, kas notiks pēc šo izstrādājumu cenas celšanās!

Tomēr vislielāko labumu gūs tradicionālo cigarešu ražotāji, jo, ja bezdūmu produktu atsevišķām kategorijām tuvāko trīs gadu periodā gaidāms pat 1100% liels pieaugums, tad cigarešu ražotāji saņems 5% akcīzes palielinājumu.

To grūti saukt citādāk kā par negodīgas konkurences veicināšanu tirgū.

Uz cigarešu negodīga lobisma “āža kāju” norāda arī tas, ka valdības akceptētie grozījumi likumā par akcīzes nodokli lielā mērā sakrīt ar tabakas ražotāju “Japan Tobacco International” un “Brittish American Tobacco” Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājam Mārtiņam Bondaram iesniegtajiem priekšlikumiem akcīzes nodokļa palielināšanai.

Tanī pašā laikā ekspertu un sociālo partneru – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Darba devēju konfederācijas bažas par tik strauja nodokļa pieauguma negatīvajām sekām nav ņemtas vērā.

Tas ir bīstams signāls, kurš liecina par spēcīgu negodīga lobisma ietekmi uz politisko vidi.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 37
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 80
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 33
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Kariņš mudina “pārslēgt uzmanību” no ierobežojumiem uz vakcinēšanos pret Covid-19 18
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 2
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Gaiss iesils līdz +28 grādiem. Laika prognoze trešdienai
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 6
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Latvijas hokeja sistēma sakārtojas, attīstība notiek. Jāgaida savs Porziņģis.” Saruna ar Lauri Dārziņu
16:27
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts”
16:09
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 2
15:44
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 17
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts”
20 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 19
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Levits ir uzņēmies esošās valdības koalīcijas advokāta lomu!” Urbanovičs par situāciju valstī un valdībā 17
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 24
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Polijā spridzināšanas draudu dēļ evakuē cilvēkus no tiesas un valsts iestāžu ēkām 1
2 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 37
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 6
9 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 35
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 33
9 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas!” Madonā izteikta robežšķirtne starp diviem blokiem 16
6 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības?
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cietušais šo informāciju paturēja pie sevis!” Ģenerālprokurors komentē Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu 44
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 114
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 80
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 156
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 34
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 185
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 33
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 79
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds
2 stundas