Latvijā
Politika

Krīzē valdība strādā nepilnā sastāvā3


Kamēr “KPV LV” izvirzītais ekonomikas ministra kandidāts Jānis Vitenbergs (no kreisās) gaida Saeimas lēmumu, valdībā šos pienākumus veic iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kuram jau savā ministrijā esot milzīga slodze.
Kamēr “KPV LV” izvirzītais ekonomikas ministra kandidāts Jānis Vitenbergs (no kreisās) gaida Saeimas lēmumu, valdībā šos pienākumus veic iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kuram jau savā ministrijā esot milzīga slodze.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) iebildumu dēļ Saeima pagājušajā nedēļā vēl nevarēja ekonomikas ministra amatā apstiprināt Jāni Vitenbergu (“KPV LV”), jo JKP vēloties kandidātu iztaujāt. “Pat krīzes laikā ir svarīgi nepieļaut fundamentālas kļūdas, kas ilgtermiņā varētu radīt problēmas,” pēc sadarbības padomes sēdes šonedēļ sacīja JKP līderis Jānis Bordāns. Koalīcijas sēdē par ministra kandidātu neesot runāts un tas, viņaprāt, arī esot pareizi, jo valstī esot jārisina svarīgākas problēmas. To vidū J. Bordāns minēja arī ekonomiskās situācijas stabilizēšanu, bet tas neesot saistīts ar to, “vai ir konkrētais cilvēks apstiprināts par ministru”.

Ekonomikas ministra kandidāts J. Vitenbergs “Latvijas Avīzei” sacīja, ka krīzes apstākļos būtu svarīgi, lai amatā ir ministrs, kurš saņēmis Saeimas uzticību.

Pašlaik šos pienākumus veic iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”), kuram jau savā ministrijā esot milzīga slodze. J. Vitenbergu visvairāk uztrauc, ka liela neziņa ir arī uzņēmējiem, kuri nesaprot, vai “valdībā kāds par viņiem parūpēsies, bet Jaunā konservatīvā partija, velkot to garumā, šo neziņas sajūtu pastiprina”.

Apstiprinājums teiktajam ir arī Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektora Kristapa Klausa ieraksts tviterī: “Piedzīvojot lielāko ekonomisko krīzi kopš 2009. gada, mani aizvien vairāk mulsina fakts, ka nav iecelts jauns ekonomikas ministrs. Ja politiskās partijas nevar vienoties par kandidātu no savām rindām, uz krīzes laiku arī bezpartijisks speciālists ir variants.”

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdis Jānis Endziņš aģentūrai LETA ir sacījis, ka “Latvijā pēc iespējas drīzāk vajadzētu jaunu ekonomikas ministru, kas pašreizējos krīzes apstākļos ir sevišķi būtiski”. Līdzīgos uzskatos ir arī koalīcijas partneri. Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars preses konferencē sacīja, ka šīs nedēļas laikā JKP ir jāatrod laiks un jāsazinās ar J. Vitenbergu, lai nākamajā nedēļā, kad beigsies deputātu atrašanās paš­izolācijā, varētu apstiprināt ministru. “Var patikt vai nepatikt kāds partneris, bet ir straujiem soļiem jāiet uz priekšu, lai nākamajā nedēļā Ministru kabinets strādātu pilnā sastāvā,” teica R. Dzintars.

Partiju vienošanās nosaka, ka ekonomikas ministru deleģē “KPV LV”, kuras pārstāvis vada arī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju. J. Vitenbergs ir tās priekšsēdētājs un tas ir viens no iemesliem, kāpēc partija izraudzījās viņu ministra amatam, jo komisijā jau J. Vitenbergam ir izveidojusies sadarbības pieredze ar ministrijas darbiniekiem un arī nozares pārstāvjiem.

Jau ziņots, ka Ralfs Nemiro (“KPV LV”) zaudēja ekonomikas ministra amatu pēc tam, kad viņam anulēja pielaidi valsts noslēpumam. Pagājušajā nedēļā viņš atgriezās Saeimā un līdz ar to deputāta mandātu zaudēja Aivars Geidāns, kurš bija Saeimā uz ministra pilnvaru laiku. Taču koalīcija bija vienojusies tajā pašā dienā apstiprināt jauno ministru, kas dotu iespēju arī A. Geidānam nepārtraukt savu parlamentāro darbību. JKP šos plānus izjauca, jo bez J. Vitenberga iztaujāšanas nebija gatava par viņu balsot.

No J. Bordāna sacītā preses konferencē nekļuva skaidrs, ko tieši JKP vēlējās ministra kandidātam vaicāt.

JKP frakcijas priekšsēža vietnieks Krišjānis Feldmans “LA” paskaidroja, ka “runa ir par nacionālās drošības riskiem”. Ekonomikas ministrijā strādājot vairāki cilvēki ar apšaubāmu reputāciju, bet nosaukt tos K. Feldmans negribēja. Tāpat neesot skaidrs, kas būs Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs. Ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, kurš arī pats uzrakstīja atlūgumu, no amata tika atstādināts, tagad šos pienākumus pilda valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis.

Ministra kandidāts J. Vitenbergs sacīja, ka valsts sekretāra izvēle ir ministra kompetencē un “es negribētu, ka kāds cits politiskais spēks iejaucas mūsu partijas ministra kompetencē”. Ja J. Vitenbergu apstiprināšot amatā, tad veidošot savu komandu, lai “es justos drošs, partija man šādu mandātu ir devusi”. Šajos krīzes apstākļos esot svarīgi, lai ministra birojā būtu profesionāli cilvēki ar labu reputāciju, teica ministra kandidāts. Viņš kā Saeimas komisijas vadītājs esot iepazinis ministrijas darbiniekus un pieļāva, ka varētu būt arī iekšējā rotācija. “Man patīk, ka šajā laikā strādā Valantis,” piebilda J. Vitenbergs, kuram neesot skaidrs, kāpēc JKP bremzē ministra apstiprināšanu, ja vien tā nav vēlēšanās iegūt kādu politisko kapitālu.

Saistītie raksti

Šī šonedēļ nebija vienīgā abu partiju saķeršanās, kādas abu starpā bijušas arī agrāk. Jau pirms Zaļo un zemnieku savienības aicinājuma atstādināt no Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja amata Artusu Kaimiņu, kurš pēc saslimšanas ar Covid-19 nebija ievērojis pašizolācijas noteikumus, par to kuluāros esot runājuši arī «KPV LV» deputāti, atcerējās K. Feldmans, atbildot uz vaicāto, kāpēc JKP tik dedzīgi aizstāv A. Kaimiņu.

Preses konferencē pēc sadarbības padomes sēdes J. Bordāns sacīja: “Mēģinājums izslēgt Kaimiņu ir mēģinājums samazināt tos sasniegumus, kas ir izdarīti bez ekonomisko grupējumu un lobiju ietekmes. Mēs stāvam cieši par tiesiskumu. Kaimiņa kungu lūdzu nevajag aiztikt – pat nevajag mēģināt aiztikt.” Arī pārējie koalīcijas partneri uzskata, ka šajā laikā ir vajadzīga stabila valdība un koalīcija, tāpēc šādi personāliju jautājumi nebūtu jāskata.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Kā “Summersound” biļešu pārdošana beidzās cietumā
7 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai piekritāt saviem pacientiem veikt Covid-19 testu? 3
8 stundas
JU
Juris Ulmanis
Latvijā
“Izolācijas laiks man pierādīja, ka pasaule patiešām “kļuvusi mazāka”!” Ulmaņa atziņas par vīrusu, kas dzīvi sagrieza kājām gaisā
8 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Deg atkritumi un traktori! Liesmas aprij kādu plastmasas pārstrādes uzņēmumu Salaspilī
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: “Te nu mēs esam – vairāku mēnešu garumā saspiestā atspere atsprāga!”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Jauni karstuma rekordi, bet vietām gaidāms arī lietus! Laika prognoze svētdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kā rīdzinieki bauda sestdienu “Pastaigu tirgū” Vērmanes dārzā
1 stunda