2015. gadā Rīgas domes Īpašumu departaments bijušo “VEF Radiotehnikas RRR” rūpnīcas ēku atzina par graustu.
2015. gadā Rīgas domes Īpašumu departaments bijušo “VEF Radiotehnikas RRR” rūpnīcas ēku atzina par graustu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kur noslēpa “RRR” ēku? 1

Ar mājokli ir daudz problēmu, nav viegli to iegūt un nav viegli arī tikt vaļā. Nams, kas daudziem bija šķitis drošs patvērums, pēc tā nojaukšanas pārvēršas atkritumu kaudzē, no kuriem daļa, pēkšņi izrādās, ir pat bīstami. Toties cita daļa ir ļoti noderīga un otrreiz izmantojama.

Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami… 51
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Lasīt citas ziņas

“Radiotehnikas” administratīvais piemineklis

Katrs nojaukts nams ir ar savu likteni. Dažiem namiem tas ir īpaši spilgts un iezīmē veselu posmu Latvijas ekonomikas vēsturē.
CITI ŠOBRĪD LASA

Nenoliedzami – tāds ir “VEF Radiotehnikas RRR” iespaidīgais administratīvais korpuss, kas līdz 2018. gadam slējās Imantā, Kurzemes prospektā 3C.

Maza vēsturiska atkāpe. Uzskata, ka “Radiotehnikas” pirmsākums meklējams 1926. gadā, kad nodibinājās akciju sabiedrība “Ābrama Leibovica foto-radio centrāle”, kas nodarbināja ap 240 strādnieku. Uzņēmums nebija vienīgais. Radioaparātu ražošana bija pietiekami ienesīga nodarbošanās, jo 1938. gadā bija reģistrēti jau 29 radioaparātu ražotāji ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā. Pēc Latvijas okupācijas privātās kompānijas, kas ražoja radiouztvērējus, nacionalizēja.

Lielrūpnīcu “Radiotehnika” izveidoja vien 1971. gadā, apvienojot Rīgas radiorūpnīcu (“RRR”), Rīgas elektromehānisko rūpnīcu (REMR), Kandavas radiorūpnīcu un konstruktoru biroju “Orbīta”. Uzplaukuma gados ražošanas apvienībā strādāja ap 16 tūkstošu cilvēku.

Atjaunotajā brīvvalstī par “Radiotehnikas” pēcteci kļuva firma “VEF Radiotehnika RRR”, kas ražoja dažādas akustiskās sistēmas un mājas kinozāles. Staltais un arhitektoniski izteiksmīgais administratīvais korpuss ar 14 000 m2 ietilpību vairs nebija nepieciešams.

To pārbūvēt un piemērot jaunai izmantošanai, piemēram, dzīvokļiem, sliktā iekšējā plānojuma dēļ bija ekonomiski neizdevīgi.

2015. gada septembrī Rīgas domes Īpašumu departaments bijušo “VEF Radiotehnikas RRR” rūpnīcas ēku atzina par graustu un piemēroja tai paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli. Administratīvais korpuss tika pārdots veikalu ķēdes “Depo DYI” līdzīpašniekiem, kas plāno rūpnīcas ēkas vietā uzbūvēt vēl vienu ķēdes veikalu. Tomēr, pirms būvēt jaunu, jānojauc vecais. To uzticēja darīt būvfirmai “Velve”.

50 tūkstoši kubikmetru gružu

Pēc nojaukšanas no tā pāri palika 50 000 m3 drupinātu būvgružu.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Viss “RRR” administratīvās ēkas demontāžas process tika veikts ar demolatoru (speciāla māju nojaukšanai domāta motortehnika ar strēli), kura izlieces garums ir 40 m,” stāsta Ieva Šaripo, būvfirmas “Velve” mātesuzņēmuma AS “MN Holding” mārketinga un komunikāciju vadītāja.

“Esošā dzelzsbetona ēka tika demontēta pa vienai sekcijai, sākot no augšas. Tā kā ēkas augstums ir aptuveni 53 m un strēles garums – 40 m, pirms demontāžas darbu veikšanas augstceltnes daļai nācās demontēt vecās ēdnīcas ēku, lai no tās būvgružiem uztaisītu 15 m augstu rampu, kas ļāva ērtāk piekļūt ēkas augšējiem stāviem. Demontējamās ēkas pakājē darbojās pieci mazāki demulatori, kas sasmalcināja lielos dzelzsbetona gabalus mazākos, ko secīgi pārstrādāja ar drupinātāju, iegūstot dzelzsbetona šķembas.

Iegūtās betona šķembas un drupinātos būvgružus iespējams izmantot pagaidu ceļu būvniecībā vai pagaidu laukumu izbūvē.

Kopā pēc ēkas demontāžas tika radīts ap 50 000 m3 drupinātu būvgružu šķembu, kuras daļēji tika izmantotas esošās teritorijas pagaidu ceļu un dažādu aizbēršanas darbu vajadzībām, daļa tiek uzglabātas, lai tiktu izmantotas pagaidu ceļiem jau ēkas būvniecības laikā.

Atlikušie apjomi ir izvesti uz atbērtnēm ārpus būvlaukuma robežām. Veicot demontāžas darbus, tika veikta rūpīga būvgružu šķirošana. Atsevišķi tika šķiroti sadzīves atkritumi, iegūtais kokmateriāls tika sašķeldots, ruberoīds sašķirots un nodots “Getliņiem EKO”. Vecie elektromateriāli tika šķiroti (bīstamie atkritumi) un nodoti AS BAO,” atklāj “Velves” pārstāve.

Kā redzams, tikai daļa būvatkritumu tiek izmantota būvniecībā – lielākā daļa tiek noglabāta.

Kurš drīkst pieņemt būvatkritumus

Reģenerētus betona, ķieģeļu u. c. neorganiskus materiālus var izmantot tilpju aizbēršanai vai inženiertehniskām vajadzībām ainavu veidošanā, norāda Maruta Bukleviča, Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste.

“Tiem ir jābūt piemērotiem hidroģeoloģiskajiem apstākļiem, lai sasniegtu plānoto aizbērtās tilpes vai teritorijas kvalitāti un piemērotību tālākajam izmantošanas mērķim. Izmantojot reģenerētus materiālus no būvniecības un būvju nojaukšanas atkritumiem būvniecībā, ir jāievēro Vispārīgie būvnoteikumi. Atkarībā no plānotās darbības tai var būt nepieciešams veikt sākotnējo ietekmes uz vidi novērtējumu vai saņemt tehniskos noteikumus.”

“Tilpju aizbēršanai vai teritorijas labiekārtošanai kā procesam netiek izsniegtas ne piesārņojošās darbības, ne atkritumu apsaimniekošanas atļaujas.

Tilpju aizbēršana nav atkritumu reģenerācija, un tai var izmantot materiālus, kas reģenerēti no atkritumiem (tas ir, materiāli ir sašķiroti, sagatavoti atbilstošās frakcijās u. c.).

Atkritumu beigu statusu materiāliem var piemērot tikai tad, kad ir veikta to pārstrāde, proti, tiek ražots būvniecībā izmantojamu materiālu standartiem atbilstošs produkts, kuram ir noteikta kvalitāte. Materiālam, kas ir pārstrādāts un vairs netiek uzskatīts par atkritumu, ir brīva aprite un izmantošana, ja tas atbilst tehniskajiem projektiem, standartiem u. c.

Jāņem vērā, ka koksne no būvniecības atkritumiem var būt piesārņota ar bīstamām vielām (smagie metāli, halogēni u. c.).

No atkritumiem atgūtu koksni, ja tā nesatur bīstamas vielas, var šķeldot un sagatavot kā kurināmo. Ja koksne satur bīstamas vietas, to var sadedzināt tikai īpašā atkritumu dedzināšanas iekārtā. Latvijā šādu iekārtu pieejamība ir ierobežota, tāpēc šādai koksnei būtu jāmeklē sadedzināšanas iekārta ārpus mūsu valsts robežām, saņemot tam atļauju.”

“Ķieģeļu un betona šķembas ir piemērotas pagaidu ceļu izveidei, zemes gabalu pacelšanai un teritoriju piebēršanai. Betona šķembas ir cietākas un varētu būt izmantojams ceļu būvniecībā kā droša alternatīva dolomīta šķembām. Piedevām betona šķembas ir lētākas par granītu un dolomītu. Patīkami, ka Latvijā arvien paplašinās betona šķembu pielietojums. Lietuvā tas ir krietni plašāks, neskatoties uz to, ka tur šķembām ir arī divreiz lielāka cena,” atzīmē Mārtiņš Mālnieks, “demontaza.lv” valdes priekšsēdētājs.

UZZIŅA

Latvijā uz vides jautājumiem raugās nopietni, ievērojot četrus pamatprincipus

* Princips “piesārņotājs maksā” norāda, ka vainīgā persona sedz izdevumus, kas saistīti ar tās radītā piesārņojuma novērtēšanu, novēršanu un seku likvidēšanu.

* Piesardzības princips pieļauj ierobežot darbību, kas var potenciāli ietekmēt vidi vai cilvēku veselību.

* Novēršanas princips motivē personu novērst piesārņojuma rašanos, bet, ja tas nav iespējams, tā sekas.

* Izvērtēšanas princips mudina izsvērt savu darbību, kas var būtiski ietekmēt vidi vai cilvēku veselību pirms tās sākšanas.

* Būvniecības atkritumi ir jānodod tikai tam atkritumu apsaimniekotājam, kurš ir saņēmis atbilstošas atļaujas atkritumu savākšanai, pārvadāšanai un tām sekojošai reģenerācijai, norāda Maruta Bukleviča, Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste.

* To var pārbaudīt “Būvniecībā radušos atkritumu un to pārvadājumu uzskaites sistēmā”, kur katram būvniecības atkritumu pārvadājumam jābūt reģistrētiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Atbalsta:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami…
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
No 1. oktobra mainīta bezdarbnieka pabalsta aprēķināšanas kārtība atsevišķās situācijās
Lasīt citas ziņas
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
Naudas sods līdz 3,1 miljonam eiro…Atbalsta grozījumus Krimināllikumā par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola vai citu apreibinošu vielu iespaidā
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
23:02
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
22:41
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
22:15
Zirnekļu inde, kas izraisa mokošu erekciju, varētu būt nākamā Viagra
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Veselam
Padomi topošajām māmiņām. Kādas izmaiņas nepieciešams veikt ikdienas ritmā?
Turpina meklēt Krāslavas novadā pazudušo sievieti un viņas mazo meitiņu
Receptes
Gardas un vienkāršas! Laiks gatavot ķirbju sukādes
Tie, kas bēg no Putina režīma, saka – jums te pašiem ir Kremļa aģentūra. “Te pat spiegus noķer reti!” tā Viļums
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
“Bijām gājuši pāris minūtes, kad saklausīju, ka kāds mežā lauž zarus…” mednieks Jānis Lubānas pusē nomedī ārkārtīgi neparastu alni
Ivars Āboliņš par šodienas tiesas lēmumu atstāt spēkā 8500 eiro sodu TVNET: “Dezinformatoru mērķis nav nostrādājis, tiesiskums ir uzvarējis”
VIDEO. “Ukraiņu desants Krimā…” Atpūtniekus pludmalē pārsteidz no jūras ārā lecošā mežacūka!
Kokteilis
Šodien tu vari sajusties tā, it kā tu būtu vāvere, kas skrien ritenī! Horoskopi 4.oktobrim
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Mājas
Ko par tevi liecina mājas apģērbs
Trešdien gaidāms vējains un lietains laiks, iespējams pat pērkona negaiss
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
VK: Tikai divus no 11 biežāk sastopamajiem vēža veidiem Latvijā ārstē atbilstoši pasaules praksei. Pārējos?..
Veselam
SPKC sācis epidemioloģisko izmeklēšanu par saslimšanas gadījumu ar masalām bērnudārzā
Viedoklis
FOTO. Latviešu slavenākā rokgrupa “Dzelzs vilks” jubilejas koncertā Siguldā uzdāvina fantastiskas emocijas
“Šāds samazinājums var būt katastrofāls mūsu zvejniekiem. Mēs cīnīsimies ar Eiropas Komisiju!” Saruna ar zemkopības ministru Armandu Krauzi
Ukrainas labības kravu kontroli nolemts turpmāk veikt Klaipēdas ostā
Kokteilis
FOTO. Skaistākie dzīves mirkļi leģendāra aktiera Ulda Dumpja dzīvē: viņš svin 80.dzimšanas dienu
VIDEO. Apšaude Bangkokas tirdzniecības centrā: trīs nogalināti un arestēts 14 gadus vecs zēns