Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: pexels.com

Ja ir aizdomas, ka ir vecas, nenokārtotas saistības… Kur uzzināt savu parādvēsturi? 2

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
13 pazīmes, kas liecina – tavs partneris ir “toksisks” un zog tavu laimi 2
Krimināls
Jūrmalā pazudusi māte ar mazuli. Policija lūdz palīdzību 1
10 produkti, kas “svilina taukus” un paātrina vielmaiņu
Lasīt citas ziņas

Man ir vecas nenokārtotas parādsaistības, tikai nezinu, cik, kas un kā. Vai ir kāda vieta, kur uzzināt visu par saviem parādiem (ātrie kredīti, nevis kredīti bankās)? Vēlos visu nomaksāt. Ivars J.

Ir vairākas datubāzes

“Informācija par fizisko un juridisko personu kredītvēsturi ir brīvi pieejama. To uztur un veido kredītinformācijas biroji sadarbībā ar banku un nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem. Latvijā ir licencēti divi šādi biroji: AS Crefo birojs un Kredītinformācijas birojs. Tie reģistrē datus par klientu parādsaistībām: atmaksātajām, aktīvajām un kavētajām,” skaidro Fintech Latvija asociācijas vadītāja Tīna Lūse.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Sanita Gertmane norāda, ka patērētājs pats var noskaidrot par savām iespējamām parādsaistībām kredītvēstures datubāzēs. Diemžēl vienotas datubāzes, kur būtu saraksts ar visiem parādiem, nav. Informāciju par savām kredītsaistībām var iegūt šādos reģistros:

• Latvijas Bankas Kredītu reģistrs; https://manidati.kreg.lv/,

• Kredītinformācijas birojs; www.manakreditvesture.lv,

• Crefo birojs; https://www.crefobirojs.lv/.

Visdrošāk pārbaudīt datus visās norādītajās vietnēs. Tomēr iespējams, ka informācija norādītajos avotos var nebūt pilnīga. Informācijas nesakritības gadījumā jāsazinās ar attiecīgās datubāzes uzturētāju. Vēl var vērsties pie kreditētājiem, pie kuriem aizņēmumi noformēti, un noskaidrot, vai parādi vēl ir to pārziņā vai jau cedēti.

Ilgstoši nesegtas parādsaistības var būt par pamatu atteikumam nākotnē saņemt kādu pakalpojumu vai kredītu.

Informācija – bez maksas

Fintech Latvija asociācijas vadītāja klāsta, ka Latvijas Bankas Kredītu reģistrs apkopo banku un citu finanšu starpnieku ziņas par privātpersonu kredītiem: “Ja vēlaties noskaidrot, kāda informācija par jums apkopota Latvijas Bankas uzturētajā Kredītu reģistrā, kā arī ziņas par to, kurš reģistra dalībnieks un cik bieži pieprasījis informāciju par jums, jāvēršas Latvijas Bankā. Kredītu reģistrā ziņas parasti var saņemt tajā pašā dienā, bet to sagatavošana var aizņemt arī ilgāku laiku – reģistra noteikumos tam paredzētas piecas darbdienas pēc pieprasījuma saņemšanas. Šis pakalpojums ir bez maksas.”

Reklāma
Reklāma

Izmantojot Kredītinformācijas biroja rīku www.manakreditveture.lv, var pieprasīt un bez maksas saņemt savu kredītvēstures izziņu, kurā atspoguļoti dati par aktīvajām saistībām, kavētiem līgumiem un rēķiniem, kā arī saraksts ar uzņēmumiem, kuri pieprasījuši uzņēmuma vai privātpersonas kredītvēstures izziņu. Bez maksas var saņemt ziņas par savu kredītvēsturi arī www.crefobirojs.lv datubāzē, ja dati kādreiz būs nonākuši līdz šim birojam. Piekļuve saviem datiem pieejama, autentificējoties caur internetbanku.

UZZIŅA

• Datus par parādsaistībām iekļauj parādvēstures datubāzē, ja maksājumu saistību izpildes kavējums pārsniedz 60 dienas un ir iestājies iebildumu izteikšanas termiņš, un šajā termiņā nav segtas parādsaistības.

• Iespējams, noderēs informācija, padomi patērētājiem, kas vēlas nokārtot parādsaistības, PTAC mājaslapā: www.ptac.gov.lv, sadaļā Darbības jomas • Patērētājiem • Finanšu pakalpojumi • Padomi par ārpustiesas parāda atgūšanas procesu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.