Foto: Ieva Čīka/LETA

Bordāns turpina spēkoties ar Kalnmeieru, šodien jautājumu skatīs koalīcijā 5

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) un viņa partijas pārstāve Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja Juta Strīķe mērķtiecīgi cenšas panākt, lai amatu zaudētu ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas
Tieslietu ministrija ģenerālprokurora darbībā konstatējusi pazīmes, kas liecinot, ka Kalnmeiers neatbilst Prokuratūras likumā minētajai nevainojamas reputācijas prasībai.

Taču šo mērķi nebūs tik vienkārši sasniegt, jo Prokuratūras likums aizsargā prokurorus no politisko amatpersonu ietekmes. Rosināt parlamentam ģenerālprokurora atcelšanu no amata var tikai Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs vai trešā daļa Saeimas deputātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tieslietu ministram kopā ar Saeimas Juridiskās komisijas vadītāju ir iespēja pārliecināt deputātus to darīt, tāpēc šodien koalīcijas sadarbības padomē Bordāns informēs parlamentāriešus, kāpēc Kalnmeiers būtu atceļams.

Pat ja Bordānam izdosies pārliecināt vienu trešdaļu deputātu, nevienā likumā nav noteikts termiņš, cik ilgā laikā AT priekšsēdētājam ir jāpabeidz pārbaude par viņa darbu.

Kalnmeiera pilnvaru laiks beidzas 2020. gada jūlijā, bet Bičkovičam tā paša gada jūnijā. Likums liedz abām tieslietu sistēmas amatpersonām pretendēt vēl uz vienu termiņu. Pārbaude var ievilkties līdz pat termiņa beigām un Kalnmeiers un Bičkovičs atstāt savus posteņus bez skandāla.

Kalnmeiers vēlas piedalīties valdības sēdē

Jaunā konservatīvā partija (JKP), kura pasludinājusi “bezkompromisa tiesiskumu”, jau sarunās par valdības veidošanu sauca amatpersonas, kuru atbilstība amatam būtu izvērtējama, tostarp arī ģenerālprokuroru.

Lai pildītu vēlētājiem doto solījumu, Tieslietu ministrija ir sagatavojusi izskatīšanai valdības sēdē informatīvo ziņojumu par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera neatbilstību ieņemamajam amatam.

Piemēram, Kalnmeiers nespējot nodrošināt efektīvu prokuratūras darbu, kvalitatīvu kontroli un uzraudzību pār padoto prokuroru darbu, nespējot to organizēt un vadīt tā, lai prokuratūra iespējami ātri varētu pārņemt savā darbā starptautiski atzīto labo praksi.

Tieslietu ministrs uzskata, ka sadarbībai ar Ģenerālprokuratūru ir izšķiroša nozīme “Moneyval” ziņojumā ietverto rekomendāciju izpildei un esot pamats uzskatīt, ka ģenerālprokurora līdzšinējā attieksme un darbība to apdraudot un līdz ar to arī finansiālo un ekonomisko stabilitāti valstī, jo varot tikt pieņemts lēmums par Latvijas iekļaušanu tā sauktajā “Moneyval” “pelēkajā sarakstā”.

Tieslietu ministrija ziņojumā ir norādījusi uz nepieciešamību veikt revīziju, lai noskaidrotu iemeslus, kas ietekmē to kriminālprocesu izmeklēšanu un iztiesāšanu, kas skar ekonomikas un finanšu jomas.

“Kvalitatīva revīzija nav iespējama bez ciešas prokuratūras iesaistes. Diemžēl līdzšinējā pieredze attiecībā uz Ģenerālprokuratūras atsaucību liecina, ka prokuratūras pilnvērtīga iesaiste revīzijā var tikt apdraudēta,” teikts ziņojumā.

Ģenerālprokurors “Latvijas Avīzei” sacīja, ka no Tieslietu ministrijas neesot saņēmis nevienu oficiālu dokumentu, kurā šīs pretenzijas būtu uzskaitītas un ar kurām varētu iepazīties, lai sniegtu atbildes.

“Faktiski man ir jāvadās no tā, ko es uzzinu no medijiem. Ja jau Ministru kabinetā tiks skatīts Tieslietu ministrijas ziņojums par manu darbību, tad es ļoti ceru, ka arī mani uzaicinās uz šo sēdi, laikus paziņojot, lai varu sagatavoties. Politiskais spēks, kuru pārstāv Bordāna kungs, pirms parlamenta vēlēšanām uzskaitīja valsts amatpersonas, kuras ir jānomaina. Vēlme mani atbrīvot ir politiski motivēta rīcība. Nesen tika paziņots, ka tikšot nomainīta Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes vadītāja un gan jau tuvākajā laikā sekos vēl kāds. Tas ir partijas uzstādījums, kas tiek īstenots,” uzskata Kalnmeiers.

Augstākā tiesa pagaidām neiesaistās

Tieslietu ministrija ir pievērsusi uzmanību arī Valsts kontroles ziņojumam par prokuratūras finanšu pārskatu.

Tas liecinot par iespējamiem nepamatotiem valsts budžeta līdzekļu tēriņiem Ģenerālprokuratūras kabinetu remontos un savdabīgām pastāvošo tiesību normu interpretācijām, pieļaujot, ka prokuroriem par vienu un to pašu darbu tiek maksātas vairākas piemaksas, un tas novedis pie tā, ka viņi saņemot lielākas algas par Augstākās tiesas tiesnešiem.

Ē. Kalnmeiers: “Revīzijas ziņojumā nav norādīts, ka būtu pārkāpts likums. Tiesa, mums bija domstarpības ar revidentiem par likuma interpretāciju. Tāpēc Valsts kontrole ar iesniegumu vērsās gan Saeimas Juridiskajā birojā, gan Valsts kancelejā, lūdzot sniegt šo institūciju viedokli par Atlīdzības likuma piemērošanu. Abas institūcijas atzina, ka prokuratūra ir ievērojusi likumu. Par to ikviens var pārliecināties, izlasot Valsts kontroles ziņojumu. Pasniegtā informācija par piemaksām ir jāvērtē daudz detalizētāk. Atsevišķām personām piemaksas ir noteiktas par dažādiem papildu pienākumiem. Prokuratūra īsteno ERAF finansētu projektu “e-lieta”, un darba grupas vadītājam, Ģenerālprokuratūras virsprokuroram, kurš šo jomu ir apguvis, vada un pēta, un virza, tiek noteikta piemaksa. Ja šāds speciālists būtu jāņem ārpakalpojumā, tas izmaksātu vēl dārgāk. Cilvēks, kurš pārzina kriminālprocesu, šo darbu vada profesionālāk nekā tad, ja būtu paņemts IT speciālists. Pārmaksāts nav neviens cents, kurš neatbilst likuma prasībām. Esam izanalizējuši Valsts kontroles ziņojumu, un tur akcents ir likts uz to, ka jāsakārto Atlīdzības likums.”

Augstākās tiesas (AT) komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece informēja, ka AT priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs neuzskata, ka šobrīd pastāvētu Prokuratūras likumā paredzētie apstākļi, lai sāktu izvērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam.

Kā atlaist ģenerālprokuroru

SAISTĪTIE RAKSTI

* Saeima ģenerālprokuroru no amata var atlaist, ja Augstākās tiesas priekšsēdētāja īpaši pilnvarots Augstākās tiesas tiesnesis, veicot pārbaudi, konstatējis kādu no Prokuratūras likumā minētajiem atlaišanas pamatiem un par to atzinumu devis Augstākās tiesas plēnums.

* Ja Augstākās tiesas priekšsēdētājs, ierosinot pārbaudi, uzskata, ka ģenerālprokurora atrašanās amatā var traucēt jautājuma objektīvu izskatīšanu, viņš atstādina ģenerālprokuroru no amata līdz galīgā lēmuma pieņemšanai, nosakot, kurš no Ģenerālprokuratūras departamentu virsprokuroriem šajā laikā pildīs ģenerālprokurora pienākumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Kā efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
09:20
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
09:13
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli 5
20:57
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku 100
VDD: Uzvaras pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tāpēc gatavojamies kopā ar Valsts policiju
VIDEO. Pēc pašas izraisītas smagas autoavārijas mirusi Holivudas aktrise Anna Heša
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 70
Svētdien Latvijā tveice pastiprināsies. Līdz cik grādiem “uzkarsīs” gaiss?
VIDEO. Vai ar NATO ātrās reaģēšanas brigādi ir pietiekoši Baltijas valstu drošībai? Atbild Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs