Viedais skaitītājs sniedz klientam pārskatu par elektrības patēriņu pa stundām.
Viedais skaitītājs sniedz klientam pārskatu par elektrības patēriņu pa stundām.
Publicitātes foto

Kurš ir negausīgākais elektrības “vampīrs”? Eksperimentā atklāj, kā samazināt patēriņu 5

Mūsdienu elektrificētajā pasaulē normāla ikdiena nav iedomājama bez dažādām elektroierīcēm, kuras rūpējas par mūsu ikdienas vajadzībām, komfortu un arī izklaidi.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 154
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 38
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Elektroenerģijas cenas pastāvīgi svārstās, un attiecīgi sadārdzinās arī citi ikdienas tēriņi, kas liek aktīvāk meklēt iespējas ietaupīt, saglabājot ierastās ērtības.

Vienlaikus rodas jautājums – cik daudz enerģijas faktiski “aizlaižam skurstenī”, neefektīvi saimniekojot?
CITI ŠOBRĪD LASA

Šī jautājuma nodarbināti, energouzņēmuma “Enefit” eksperti veica eksperimentu, aprēķinot, cik lielu ietaupījumu gada laikā var panākt mājsaimniecība, sekojot pieciem izplatītiem enerģijas taupīšanas padomiem.

Šoreiz netika aplūkota nu jau par energoefektivitātes žanra klasiku kļuvusī parasto spuldzīšu nomaiņa uz daudz efektīvākajām LED spuldzēm. Eksperti pēta, kā paradumu maiņa un efektīvākas sadzīves iekārtas var ietekmēt elektrības rēķinu un vai tas ir ieguldīto pūļu vērts.

Ikdienas paradumi jāpielāgo elektrības cenu svārstībām

Aizvien vairāk cilvēku izvēlas dinamisko enerģijas produktu, kur elektrības cena līdz ar biržas cenas svārstībām mainās katru stundu.

Tam ir jēga, ja lietotājs pielāgo enerģijas patēriņu, tērējot vairāk stundās, kad elektrības cena ir zemāka, un mazāk, kad tā kāpj.

Šajā modelī elektrības cena ir cieši saistīta ar sabiedrības paradumiem – kad visi ir mājās un aktīvi darbina elektroierīces, pieaug pieprasījums pēc elektroenerģijas un arī tās cena.

Savukārt naktī cena var kristies pat 10 reizes salīdzinājumā ar aktīvākajām dienas patēriņa stundām.

Aprēķini liecina, ka, ieslēdzot trauku mazgājamo mašīnu vai veļasmašīnu ar taimeri, piemēram, plkst. 5.00–7.00 no rīta, nevis vakarā pēc darba, gadā izdosies ietaupīt aptuveni 30 eiro.

Nav ļoti daudz, taču, kombinējot ar citiem efektīviem risinājumiem, iespējams gūt jūtamu labumu. Cits jautājums – vai esat gatavi mosties ar veļasmašīnas murrāšanu sestdienas rītā plkst. 5.30.

Secinājums: šī metode ir efektīva tikai ar ierīcēm, kuras patērē daudz enerģijas un kuru izmantošanas laiku varam brīvi izvēlēties.

Jo vairāk plusiņu pie A energoefektivitātes klases, jo iekārta ir izdevīgāka

Ja esat nolēmuši iegādāties energoefektīvu iekārtu – apsveicam, apkārtējā vide ir jums pateicīga! Tomēr ģimenes budžets var būt citās domās. Pieņemot lēmumu par A, A+, A++ vai A+++ iekārtas iegādi, ir jāizvērtē potenciālais ieguvums pret ieguldījumu pirkumā.

Gada laikā katrs + pie A burta jeb katra nākamā energoefektivitātes klase vidēji sniedz pāris eiro ietaupījumu.

Tālāk seko vienkārša matemātika.

Ja cenu starpība dažādas energoefektivitātes klases iekārtām ir ap pāris desmitiem eiro, ietaupītā enerģija noteikti būs ieguvums.

Piemēram, A+ ledusskapja vietā izvēloties A++ ledusskapi, šī investīcija atpelnīsies jau četru gadu laikā. Bet, A+ vietā izvēloties A+++ ledusskapi, kas ir vairāk nekā 50 eiro dārgāks, ietaupītā enerģija cenu starpību nosegs tikai pēc 15 gadiem. Jautājums – vai jūsu ledusskapis vispār tik ilgi nodzīvos?

Secinājums: ietaupījums jāvērtē kontekstā ar ieguldījumu iekārtas iegādē.

Elektroiekārtas dīkstāves režīmā slepus “sūc” elektrību

Dīkstāves jeb gaidstāves (standby) režīmā dažādas sadzīves elektroierīces gada laikā patērē aptuveni 10% no visa mājsaimniecības gada patēriņa.

Izslēgts, bet pie strāvas pieslēgts televizors, mikroviļņu krāsns, veļasmašīna vai cita ierīce turpina patērēt elektrību – pavisam nedaudz, bet tomēr. Cik būtisks ir šis slēptais patēriņš?

Negausīgākais elektrības vampīrs ir wi-fi modems – atvienojot to no tīkla, kad nelietojat, gadā varat ietaupīt pat 86 kilovatstundas.

Otro vietu pārliecinoši ieņem spēļu konsole, kas gadā slepus “apēd” 43 kilovatstundas.

Bet rijīgāko ierīču topu ar dalītu trešo vietu noslēdz mikroviļņu krāsns un trauku mazgājamā mašīna, kuras patērē 26 liekas kilovatstundas gadā.

Šai “kompānijai” pievienojot vēl arī salīdzinoši nevainīgo datoru, monitoru, televizoru un veļasmašīnu, kam ir švakāka apetīte, gadā būtu iespējams ietaupīt 222 kilovatstundas jeb apmēram 34–35 eiro – vidēja mājokļa mēneša elektrības rēķinu.

Turklāt katrā mājā ir vēl daudz dažādu ierīču, kas skaitļus var padarīt vēl iespaidīgākus.

Tāpēc ieteicams atslēgt no rozetes ierīces, kas netiek pastāvīgi lietotas.

Protams, nebūtu diez ko ērti katru reizi atvienot televizoru vai mikroviļņu krāsni, bet labs risinājums ir sadalītāji ar papildu slēdzi, kas ļauj izslēgt vairākas ierīces vienlaicīgi.

Secinājums: šī metode var sniegt būtisku ietaupījumu, bet prasīs papildu disciplīnu, lai atcerētos atvienot elektroierīces no tīkla.

Veļasmašīnu labāk darbināt pilnu, bet tējkannu – pustukšu

Par šo aizdomājamies reti, bet, ja mēs lietotu sadzīves iekārtas tikai tik, cik absolūti nepieciešams, tas palīdzētu samazināt elektrības rēķinu. Piemēram, līdz 90% veļasmašīnas patērētās enerģijas tiek izmantota ūdens uzsildīšanai.

Tātad, mazgājot drēbes 40 grādos, patērēsiet divreiz mazāk enerģijas, nekā mazgājot 60 grādos, un mūsdienu mazgāšanas līdzekļi tāpat panāks, ka drēbes būs tīras.

Prātīga izvēle ir arī netīro drēbju krāšana – divi pustukšas veļasmašīnas darbināšanas cikli patērēs vairāk enerģijas nekā viens pilnas veļasmašīnas cikls.

Atsakoties no diviem mazgāšanas cikliem nedēļā, gada laikā iespējams ietaupīt 15 eiro. Īsi sakot, nav ko darbināt pa tukšo.

Toties elektriskajā tējkannā gan ieteicams vienā reizē vārīt tikai tik daudz ūdens, cik plānojat izlietot. Elektriskā tējkanna ir viena no jaudīgākajām ierīcēm mājoklī, un tās enerģijas patēriņš ir tieši saistīts ar vārāmā ūdens daudzumu.

Vārot pilnu tējkannu divas reizes dienā, gada laikā iztērēsiet 25 eiro; samazinot ūdens daudzumu uz pusi vai vairāk, par tādu pašu apjomu samazināsies elektrības izmaksas tējkannas darbināšanai.

Secinājums: katra ierīce atsevišķi varbūt arī nedod iespaidīgu ietaupījumu, bet, prātīgi lietojot, kopā jau veidojas būtiska summa.

Cepeškrāsni var izslēgt, pirms ēdiens ir pilnīgi gatavs

Ēdienu mājās gatavo daudzi, un dažādas virtuves ierīces veido lielu daļu no kopējā mājsaimniecības elektrības patēriņa – visvairāk “grēko” elektriskā plīts un cepeškrāsns.

Viens no risinājumiem, kā ietaupīt elektrību gatavošanas procesā, ir izmantot siltuma inerci: elektriskā cepeškrāsns vai plīts virsma būs karsta vēl labu brīdi pēc tam, kad to izslēgsiet.

Parasti tā saglabā pietiekamu siltumu vēl vismaz 10 minūtes, tāpēc var izmēģināt to izslēgt, pirms ēdiens pilnībā gatavs. Tiesa, šīs 10 minūtes dos vien nelielu ietaupījumu. Ja katru dienu kaut ko gatavosiet uz pannas vismaz pusstundu, izslēdzot plīti pēdējās 10 minūtēs, gada griezumā iegūsiet 20 eiro. Cepeškrāsns gadījumā ieguvums būs vēl mazāks, jo to diez vai izmantojat katru dienu.

Secinājums: šī ir laba metode pašiem taupīgākajiem, bet neder jebkura produkta pagatavošanai, un arī ietaupījums ir salīdzinoši pieticīgs.

Cik lielu ietaupījumu tad gūtu viscentīgākie elektrības taupītāji, cītīgi sekojot visiem iepriekš minētajiem padomiem?

Ar līdzīgu elektroiekārtu komplektāciju, kāda aprakstīta piemēros, ieguvums būtu ap 120–130 eiro gadā.

Vai tas ir daudz, vai maz – domas droši vien dalīsies.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tomēr salīdzinājums ar neliela mājokļa 3 mēnešu elektrības rēķinu izklausās gana iespaidīgi, lai pat sliņķus rosinātu pārskatīt savus neefektīvākos paradumus un, iespējams, kādu no tiem mainīt par labu ietaupījumam un labi padarīta darba sajūtai.

SIA “Enefit” ir elektroenerģijas un gāzes tirgotājs Latvijas atvērtajā enerģijas tirgū.

“Enefit” mātes uzņēmums “Eesti Energia” ir lielākais elektroenerģijas ražotājs Baltijā. SIA “Enefit” ir dibināts 2006. gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas un gāzes tirgotājs visā Latvijas teritorijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 154
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 38
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 34
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC
15 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena
28 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 36
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC
21:29
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu
21:24
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena
21:16
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 38
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 53
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 87
4 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 69
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 24
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 20
Ekskluzīvi 8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 23
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 4
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 88
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 15
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 92
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 21
12 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 20
14 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
22 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 154
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 107
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 48
1 diena