Foto: SHUTTERSTOCK

Vislabākais puķu sējas laiks: kādas puķes un kad jāiesēj? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasaki, ko ieraudzīji pirmo, un atklāj, ko tas liecina par tavu nākotni
Kokteilis
Ja esi dzimis vienā no šiem pieciem gadiem, tevī slēpjas potenciāls kļūt par ģēniju 8
Hokeja fanus sajūsminājusi Freiberga kodolīgā frāze par valodu pēc PČ mača pret ASV 81
Lasīt citas ziņas

“Uz puķu sēklu iepakojumiem rakstīti sējas laiki no – līdz. Kurš tad būtu tas labākais laiks Latvijas apstākļiem? Dažkārt sējumi izstīdzē vai uzzied tikai vasaras vidū. Gribu, lai dārzs zied jau vasaras sākumā” – jautā Aija Cēsīs.

“Vismazāk skaistuma būs no izstīdzējušiem, pārāk agri iesētiem puķu stādiem. Tādēļ rūpīgi jāapdomā, kuras puķes jau var sēt, ar kurām vēl jāpaciešas un kuras tomēr nopirkt no profesionāliem audzētājiem jau ziedošas,” skaidro SIA VIP Dārzs saimniece un agronome Iveta Ozola. Viņa iesaka mazdārziņu īpašniekiem, kuriem nav apkurināmas siltumnīcas, nemēģināt audzēšanas agruma ziņā sacensties ar lielaudzētājiem, kuri savās siltumnīcās spēj sagādāt augiem optimālos apstākļus.

Izvērtē iespējas

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Mājas apstākļos ir grūti izaudzēt agrai ziedēšanai gatavas puķes ar garu veģetācijas periodu, piemēram, lobēlijas, lauvmutītes, petūnijas, kobejas (augs strauji sapinas), begonijas, leduspuķes. Šie augi jāsēj agri – pat janvārī – un prasa īpašu aprūpi, gaismu un regulāri jāgalotņo. Ja vēlas ziedošas puķes vasaras otrajai pusei, tad, piemēram, petūnijas var sēt kaut aprīlī, maijā. Šajā laikā gaismas netrūkst un visi stādi aug labi, drukni.

Katram dārzniekam vajadzētu atrast savus labākos sējas laikus un tos piefiksēt dārza darbu burtnīcā. Šie laiki ievērojami atšķiras dažādās Latvijas vietās. Piemēram, kamēr Latgalē vēl siltumnīcas ziemas miegā, Kurzemē jau rosās pilnā sparā. Piemēram, VIP Dārza siltumnīcas atrodas Kurzemē, Pāvilostā, un jūras tuvums ļauj sākt rosību agrāk nekā citviet. Saprotams, apkurināmās siltumnīcās. Dārzniecībā jau sasēti garš­augi, izņemot baziliku, paprika, čili, lobēlijas, gazānijas, lauvmutītes.

Sākusies atraitnīšu jaunstādu pārstādīšana podiņos. Tūliņ būs klāt begoniju, pelargoniju jaunstādi.

Taču palodžu dārzkopjiem nevajadzētu jaunstādus iegādāties agrāk par aprīļa sākumu.

Puķes ar īsu veģetācijas periodu (alises, samtenes u.c.) sēj, kad laiks ļauj to darīt siltumnīcā.

Lampas rada zaudējumus

Kad agronomei jautā, kādas lampas izvēlēties dēstu audzēšanai uz palodzes, viņa atbild: “Nekādas!” Dārznieces pieredze liecina, ka augu lampas sāk meklēt, kad stādi jau pārāk agri sasēti un sākuši stīdzēt. Bet tad labu un kvalitatīvu stādu izaudzēt tik un tā būs problēmas. Pastīdzējušos stādiņos mēdz iemesties dažādi kaitēkļi, puves un miltrasa. Arī it kā laikus gādātais apgaismojums tomēr nevar aizvietot sauli. Turklāt viena stāda izmaksas būs milzīgas.

Reklāma
Reklāma

Vislabākā lampa augiem ir saule. Vispareizāk izvēlēties īsto sēšanas laiku. Ja sēklas sēj martā, tad gaismas pietiks arī bez papildaprīkojuma.

Agronome iesaka sējas darbus sākt marta beigās, aprīlī neapkurināmā siltumnīcā (atkarībā no laika apstākļiem). Vienkāršākais variants – siltā, saulainā dienā stādiņi dzīvo siltumnīcā, vakarā dēstu kastītes tiek ienestas istabā. Čaklāki dārznieki siltumnīcā var pagatavot improvizētas lecektis augu siltumam, plauktiem uzlikt putuplasta plāksnes, naktī ieslēgt elektrisko sildītāju.

Audzējot stādus tikai uz palodzes, aprēķina, cik liela platība pieejama gaišākajā pusē. Pēc izpiķēšanas sējeņus vajadzēs izvietot retāk, lai puķēm veidotos kompakts, simetrisks augums. Tāpēc nevar ļauties iedvesmai un visu platību blīvi piekrāmēt ar mazajām sējeņu kastītēm jau tagad.

Istabā kastītes ar sējumiem var dzīvot līdz brīdim, kad parādās asna zaļumiņš. Tad steigšus gādā vairāk gaismas.

UZZIŅA

• Granulētas sēklas – sēklas ar apvalciņu, kas atvieglo sēšanu un veicina augu startu (baro, pasargā).

• Pilētas sēklas – lai atvieglotu sēšanu, tās tiek iestrādātas speciālā apvalciņā. Katrā ir vairākas sēklas, piemēram, 5–10 lobēlijas vienā apvalciņā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.