Foto: Unsplash

Labības sēklām būs jābūt brīvām no kaitīgajiem organismiem 0

Labības sēklām un sēklaudzēšanas laukiem būs jābūt praktiski brīviem no jebkura kaitīgā organisma, kas samazina sēklu lietderību un pasliktina to kvalitāti, paredz valdības otrdien atbalstītie grozījumi labības sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas

Termins “praktiski brīvs no kaitīgajiem organismiem” nozīmē tik zemu kaitīgo organismu, izņemot Eiropas Savienības (ES) karantīnas organismu vai aizsargājamās zonas karantīnas organismu, klātbūtnes līmeni stādīšanai paredzētajos augos, ka šie augi ir pietiekami kvalitatīvi un izmantojami.

Lai vienkāršotu sistēmu, turpmāk visi sēklu kvalitātes testēšanas rezultāti tiks norādīti vienā dokumentā – sēklu testēšanas pārskatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādējādi turpmāk vairs neizsniegs sēklu sertifikātu, bet gan sēklu testēšanas pārskatu, kurā norādīts, vai sēklu paraugs atbilst noteikumu prasībām.

Uz tā pamata un lauku apskates rezultātiem izsniegs oficiālās etiķetes.

Sēklu testēšanas pārskatā tiks iekļauta norāde par to, vai sēklu partija atbilst vai neatbilst noteikumu prasībām.

Līdz šā gada 31.maijam izsniegtais sēklu sertifikāts būs derīgs līdz sēklas partijas iztirgošanas brīdim, savukārt pārskatu “Sēklu novērtēšanas rezultāti” varēs izmantot līdz nākamajai nepieciešamajai atkārtotajai sēklu kvalitātes pārbaudei.

Tāpat turpmāk sēklu tirgotājiem un ievedējiem vairs nebūs jānorāda informāciju par tirdzniecībai paredzēto sēklu izcelsmi, un sēklu ievedējiem vairs nebūs jāreģistrējas reģistrā.

Grozījumi noteikumos paredz arī līdzšinējo 500 metru minimālā attāluma starp griķu sējumiem vietā noteikt, ka starp griķu sējumiem, sējot bāzes sēklas, jāievēro 400 metru un sertificētai sēklai – 250 metru atstatums.

Noteikumu projekts tiek papildināts ar prasību, ka pirms lauku apskates sēklaudzētājam ir jāinformē Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektors par laiku, kad sēklaudzēšanas sējumi ir apstrādāti ar augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļiem, norādot arī konkrētos līdzekļus.

Sēklaudzētājam jānodrošina lauka apskates veikšanu atbilstošā periodā pēc lauka apstrādes un piekļuvi sēklaudzēšanas laukam, kā arī jāuzrāda sēklaudzēšanas lauks dabā.

Ja ar dienesta inspektoru bijusi vienošanās par noteiktu sēklaudzēšanas lauka apskates laiku, bet plānotajā lauku apskatē bez iepriekšēja brīdinājuma tas apstrādāts ar augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļiem, inspektoram būs tiesības atteikt apskati un nekaitēt savai veselībai.

Turpmāk melnos graudus, kas līdz šim bija noteikti gan lauku apskatē, gan sēklu parauga kvalitātes analīzē, noteikts tikai sēklu kvalitātes analīzēs.

Tādējādi sēklaudzētāji sēklu sagatavošanas procesā melnos graudus varēs attīrīt un nodrošināt noteikumiem atbilstošu sēklu kvalitāti.

Tikmēr ar biopreparātiem, augu aizsardzības līdzekļiem vai ķīmiskām vielām apstrādātā sēklām vairs nebūs jānosaka mitruma saturs, bet svarīga būs dīgtspēja.

Ieviests jauns sēklu sertificēšanas termiņš – divi gadi, ja tiks izpildīti attiecīgi nosacījumi, atsakoties no viena un sešu mēnešu termiņiem sēklām ar paaugstinātu mitrumu un kaitēkļiem.

Lai sēklas sertificētu uz diviem gadiem, to dīgtspējai ir jābūt par vismaz 5% jāpārsniedz noteikumu pielikumā noteikto minimālo dīgtspēju, kā arī jābūt atbilstošam mitrumam un neapstrādātām sēklām nedrīkst būt kaitēkļi.

Ja dīgtspēja atbildīs noteiktajai minimālajai dīgtspējai un sēklām būs atbilstošs mitrums un neapstrādātām sēklām nebūs kaitēkļu, tās varēs sertificēt uz gadu.

Savukārt, ja sēklām būs paaugstināts mitrums un tiks konstatēti kaitēkļi, sēklas tiks sertificētas uz trīs mēnešiem.

Ievērojot pēdējo gadu straujo veģetācijas attīstību pavasarī, noteikumu projektā tiek mainīts iesnieguma iesniegšanas datums lauku apskatei no 1.jūnija uz 25.maiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Arī sēklu tirgotājiem, kas tirgo citās valstīs sertificētu vasarāju sēklu sēklaudzēšanai, informācija VAAD būs jāiesniedz līdz 25.maijam. Par šā gada lauka apskatēm sēklaudzētājs varēs iesniegt iesniegumu līdz šā gada 1.jūnijam.

Plānots, ka noteikumu projekts stāsies spēkā 2020.gada 1.jūnijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ģenētiski modificēta pārtika Latvijā nav pieejama, tomēr dažos produktos ĢMO atrodami 11
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Lasīt citas ziņas
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Bez kampaņas cūku mēri nevar tik viegli izskaust: mednieki vieni netiek ar to galā 10
Uz citiem atbalsta veidiem varētu pretendēt ap 230 000 mājsaimniecību, kam būs jāraksta iesniegumi vairākkārt 42
Ienāk jauns starptautisks pārtikas veikalu tīkls “Spar” un sāk izvērsties Kurzemē 9
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1772. gada 15. augustā. Metronoma izgudrotājs
21:55
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 15. augustā
21:50
TV24 #SIF_MAF2022. “Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts norāda uz haosu medicīnas sistēmā
21:45