Laukos
Graudkopība

Labības sēklām būs jābūt brīvām no kaitīgajiem organismiem0

Foto: Unsplash

Labības sēklām un sēklaudzēšanas laukiem būs jābūt praktiski brīviem no jebkura kaitīgā organisma, kas samazina sēklu lietderību un pasliktina to kvalitāti, paredz valdības otrdien atbalstītie grozījumi labības sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos.

Termins “praktiski brīvs no kaitīgajiem organismiem” nozīmē tik zemu kaitīgo organismu, izņemot Eiropas Savienības (ES) karantīnas organismu vai aizsargājamās zonas karantīnas organismu, klātbūtnes līmeni stādīšanai paredzētajos augos, ka šie augi ir pietiekami kvalitatīvi un izmantojami.

Lai vienkāršotu sistēmu, turpmāk visi sēklu kvalitātes testēšanas rezultāti tiks norādīti vienā dokumentā – sēklu testēšanas pārskatā.

Tādējādi turpmāk vairs neizsniegs sēklu sertifikātu, bet gan sēklu testēšanas pārskatu, kurā norādīts, vai sēklu paraugs atbilst noteikumu prasībām.

Uz tā pamata un lauku apskates rezultātiem izsniegs oficiālās etiķetes.

Sēklu testēšanas pārskatā tiks iekļauta norāde par to, vai sēklu partija atbilst vai neatbilst noteikumu prasībām.

Līdz šā gada 31.maijam izsniegtais sēklu sertifikāts būs derīgs līdz sēklas partijas iztirgošanas brīdim, savukārt pārskatu “Sēklu novērtēšanas rezultāti” varēs izmantot līdz nākamajai nepieciešamajai atkārtotajai sēklu kvalitātes pārbaudei.

Tāpat turpmāk sēklu tirgotājiem un ievedējiem vairs nebūs jānorāda informāciju par tirdzniecībai paredzēto sēklu izcelsmi, un sēklu ievedējiem vairs nebūs jāreģistrējas reģistrā.

Grozījumi noteikumos paredz arī līdzšinējo 500 metru minimālā attāluma starp griķu sējumiem vietā noteikt, ka starp griķu sējumiem, sējot bāzes sēklas, jāievēro 400 metru un sertificētai sēklai – 250 metru atstatums.

Noteikumu projekts tiek papildināts ar prasību, ka pirms lauku apskates sēklaudzētājam ir jāinformē Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektors par laiku, kad sēklaudzēšanas sējumi ir apstrādāti ar augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļiem, norādot arī konkrētos līdzekļus.

Sēklaudzētājam jānodrošina lauka apskates veikšanu atbilstošā periodā pēc lauka apstrādes un piekļuvi sēklaudzēšanas laukam, kā arī jāuzrāda sēklaudzēšanas lauks dabā.

Ja ar dienesta inspektoru bijusi vienošanās par noteiktu sēklaudzēšanas lauka apskates laiku, bet plānotajā lauku apskatē bez iepriekšēja brīdinājuma tas apstrādāts ar augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļiem, inspektoram būs tiesības atteikt apskati un nekaitēt savai veselībai.

Turpmāk melnos graudus, kas līdz šim bija noteikti gan lauku apskatē, gan sēklu parauga kvalitātes analīzē, noteikts tikai sēklu kvalitātes analīzēs.

Tādējādi sēklaudzētāji sēklu sagatavošanas procesā melnos graudus varēs attīrīt un nodrošināt noteikumiem atbilstošu sēklu kvalitāti.

Tikmēr ar biopreparātiem, augu aizsardzības līdzekļiem vai ķīmiskām vielām apstrādātā sēklām vairs nebūs jānosaka mitruma saturs, bet svarīga būs dīgtspēja.

Ieviests jauns sēklu sertificēšanas termiņš – divi gadi, ja tiks izpildīti attiecīgi nosacījumi, atsakoties no viena un sešu mēnešu termiņiem sēklām ar paaugstinātu mitrumu un kaitēkļiem.

Lai sēklas sertificētu uz diviem gadiem, to dīgtspējai ir jābūt par vismaz 5% jāpārsniedz noteikumu pielikumā noteikto minimālo dīgtspēju, kā arī jābūt atbilstošam mitrumam un neapstrādātām sēklām nedrīkst būt kaitēkļi.

Ja dīgtspēja atbildīs noteiktajai minimālajai dīgtspējai un sēklām būs atbilstošs mitrums un neapstrādātām sēklām nebūs kaitēkļu, tās varēs sertificēt uz gadu.

Savukārt, ja sēklām būs paaugstināts mitrums un tiks konstatēti kaitēkļi, sēklas tiks sertificētas uz trīs mēnešiem.

Saistītie raksti

Ievērojot pēdējo gadu straujo veģetācijas attīstību pavasarī, noteikumu projektā tiek mainīts iesnieguma iesniegšanas datums lauku apskatei no 1.jūnija uz 25.maiju.

Arī sēklu tirgotājiem, kas tirgo citās valstīs sertificētu vasarāju sēklu sēklaudzēšanai, informācija VAAD būs jāiesniedz līdz 25.maijam. Par šā gada lauka apskatēm sēklaudzētājs varēs iesniegt iesniegumu līdz šā gada 1.jūnijam.

Plānots, ka noteikumu projekts stāsies spēkā 2020.gada 1.jūnijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
“Zemes cenas pieaug.” “Altum” vadītājs Bērziņš intervijā arī atklāj, ka koronavīruss nav mazinājis interesi par zemi
Intervija 3 dienas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēris šonedēļ konstatēts 13 mežacūkām
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Kāds ir vasarāju ražas potenciāls, salīdzinot ar pagājušo gadu
5 dienas

Lasītākie

VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps turpina šķelt ASV jeb svētki skarbo runu ēnā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Veste varēja izglābt dzīvību. Kā atpūtnieku laivu brauciens pārvērtās ļaunākajā murgā
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz laiku, lai spētu izvērtēt “Marsa parka” atbilstību Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļa statusam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kā Rīgas pašvaldības policisti izglāba bišu saimi
4 stundas