Foto-Anda Krauze

Lai māja nav cietoksnis bez logiem… Ciemos pie mūziķa Normunda Šnē 0

Orķestra “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais vadītājs Normunds Šnē un viņa dzīvesbiedre trio “Art-i-Shock” mūziķe Guna Šnē teic, ka viņu mājas atrodas Bišumuižā, lai gan patiesībā tā sākas ielai viņā pusē. Taču Bišumuiža skan jauki. Normundam kā mūziķim no svara ir klusums, saite ar ārpasauli, un viņš nespēj iedomāties mitināšanos dzīvoklī, kur augšā, lejā, pa labi un pa kreisi skan cita mūzika.

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Lasīt citas ziņas

Savulaik mākslinieks Gunārs Lūsis, atjaunotās Latvijas pirmo lata monētu dizaina autors, ieminējies Normundam Šnē par jauku vietu Bišumuižā. To ieraugot, Normundam tūlīt bijis skaidrs – ja nu vispār kur varētu sev būvēt māju, tad tikai šeit! Projekts tika uzticēts jelgavniecei arhitektei Aijai Ziemeļniecei. 1500 kvadrātmetru zemes gabalam ir interesanta vēsture: 30. gados Rīgas pilsēta to bija piešķīrusi diriģentam Jāzepam Lindbergam kā atzinību par viņa devumu mūziķa mūžā.

Sākot būvēt māju, Normunds bijis pilnīgs brīvmākslinieks, tāpēc materiālā ziņā nav bijis viegli. Patiesībā tā bija viena liela avantūra, teic mājas saimnieks. Vēl tagad māja nav līdz galam pabeigta, bet šeit dzīvot ir jauki, jo vieta lieliska – tuvu centram, nepilnā stundā var aiziet kājām līdz darbavietai Spīķeros.

CITI ŠOBRĪD LASA

Divstāvu ēkas sirds ir 100 kvadrātmetru liela, nesadalīta telpa pirmajā stāvā, kas apvieno atpūtas zonu, ēdamzāli, virtuvi un ar bīdāmu sienu atdalītu priekšnamu. Šajā telpā var ieiet no mājas vienas puses un, izejot cauri, iznākt otrā uz terases un tālāk iziet āra zonā dārzā. Otrajā stāvā ierīkota Normunda darbnīca, Gunas darba vieta, kā arī guļamistabas pašiem un bērniem. Pagrabstāvā sauna ar atpūtas telpu un Normunda radioamatiera stūrītis.

Viena no mājas lielākajām vērtībām ir valdzinošais skats caur lielās telpas logiem, kas sniedzas no griestiem līdz grīdai. It īpaši skaista aina paveras ziemā pilnmēness naktīs, jo nekas neierobežo fantāziju un vari vērties uz visām debess pusēm. Piepildīta vēlme, lai mājai ir saite ar ārpasauli, lai tā nav cietoksnis bez logiem vai tādiem, kas atgādina lidmašīnas iluminatoriem līdzīgas lūciņas. Tiesa, lieli logi gan ir ļoti neekonomiski, jo caur tiem izplūst daudz siltuma, bet tas nav būtiskākais. Tāpat bijis skaidrs, ka māja netiks pieblīvēta ar nevajadzīgām lietām un mēbelēm, bet elpos brīvi un nepiespiesti.

Dizainā ar padomu palīdzējusi mūziķa Valta Pūces dzīvesbiedre Dace, mūziķe ar labu aci, telpas un krāsu izjūtu. Viņai pieder arī ideja izvēlēties bordo krāsu lielās telpas sienām – atgādina Pēterburgas Mihailovas pils toni. Šķita, ka būs par spilgtu, bet tonis izrādījies absolūti vietā. Krāsa ir mierīga, nav agresīva. Ja telpā viss būtu balts, rastos slimnīcas sajūta, jo balti ir griesti un paklājs. Īsts meistarstiķis bijis izgriezt melnajās flīzēs līkumu savienojumam grīdā ar Sibīrijas lapegles dēļiem, kas ir visnotaļ cieti, tādēļ nav jābaidās, ka dāmu kurpju papēži varētu tik viegli atstāt bedrītes. Praktiskums vispār ir viens no ēkas principiem. Kam dzīvot mājā, kur ir daudz dārgu lietu un nekam nedrīkst pieskarties? Virtuvē dominē koks, jo Normundam nepatīk pašlaik modīgais metāls, kas rada ķirurģiskās nodaļas iespaidu.

Tā kā dārzā bija smiltis un melnzeme uzvesta, vislabāk te aug puķes un vareni iejutusies lapegle – neviens netic, ka septiņus metrus augstajam kokam ir tikai trīs gadi.

Lietas stāsts

Skapis kompaktdiskiem. Agrāk tie bez savas vietas krājušies tūkstošiem. Dace Pūce ieteikusi veikalu Brīvības ielā ar skaistām, kaut arī lietotām mēbelēm no Holandes. Tur noskatīts šis skapis ar sīkrūtotām stikla durtiņām. Ideāls! Nopirkts lēti, kaut gan bijis lieliskā stāvoklī, vajadzējis vien pāris plauktiņus pieskrūvēt. Izskatās antīks, bet īstenībā ir no 50. gadiem. Sīkrūtu stikla durtiņas labi saskan ar stikla kvadrātiem bīdāmajā sienā, kas atdala koridoru no lielās telpas. Skapis nav kliedzoša dizaina paraugs, tāpēc labi iederas.

Reklāma
Reklāma

Saimnieka padoms

Ceļot māju, svarīgākais izvēlēties vietu, kur jūtat – vēlos dzīvot tieši šeit un nekur citur pasaulē. Ja gribat katru vakaru atgriezties mājās ar prieku, jāsaprot, ka mājas uzturēšana prasa daudz darba un diezgan lielus finansiālus ieguldījumus. Šogad būsim spiesti mainīt jumtu, jo būvējot tika pieļauta nopietna kļūda. Un trešais – ir riskanti grīdām atļauties melnas un baltas krāsas. Vari darbināt putekļu sūcēju kaut vai trīsreiz dienā, vismazākā putekļu kārtiņa drīz atkal būs redzama, saka Normunds Šnē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.