Jānis Lange: “Infrastruktūra ir viena no lielākajām Rīgas problēmām. Redzam, ka iepriekš bijušas problēmas gan ar termiņiem, gan pašu uzstādītajiem plāniem. Te prasītos sistēmisks plānveida darbs.”
Jānis Lange: “Infrastruktūra ir viena no lielākajām Rīgas problēmām. Redzam, ka iepriekš bijušas problēmas gan ar termiņiem, gan pašu uzstādītajiem plāniem. Te prasītos sistēmisks plānveida darbs.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Jāstrādā pie tā, lai Rīgas vide ir iedzīvotājiem draudzīgāka. Saruna ar jauno galvaspilsētas izpilddirektoru 17

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jaunais Rīgas izpilddirektors Jānis Lange sarunas laikā vairākkārt atvainojas, ka atbildēs vēl “peld”, jo amatā pavadījis mazāk par mēnesi. Uz vairākiem jautājumiem viņš atbild tieši – nezinu. Bet viņam ir redzējums, kā Rīgu padarīt konkurētspējas ziņā līdzvērtīgu abām kaimiņvalstu metropolēm – Tallinai un Viļņai.

 

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 312
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 40
19 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Vēl pirms stājāties amatā, lielu ažiotāžu un rīdzinieku neapmierinātību izpelnījās notiekošais Rīgas domes kapitālsabiedrībā “Rīgas Centrāltirgus”, kur Piena paviljonā tika iekārtots rūpniecības preču tirgus. Pašvaldībā norādīja, ka šis būs pirmais jautājums, kas jārisina izpilddirektoram. Abi “Rīgas Centrāltirgus” valdes locekļi – Kaspars Zauls un Artis Druvinieks – nu iesnieguši atlūgumus. Kādi bija viņu atkāpšanās iemesli?

J. Lange: Atbildēšu diplomātiski. Kārtējā dalībnieku sapulcē, kurā bija plānots izskatīt “Rīgas Centrāltirgus” 2020. gada darbības rezultātus un apstiprināt gada pārskatu, konstatējām, ka ir daudz problēmu un darbība ir neapmierinoša. Netika sasniegti finanšu mērķi, kam ir gan objektīvi, gan subjektīvi iemesli.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ir dažādas problēmas, kas bijušas gan sadarbībā ar kapitāldaļu turētājiem, gan savā starpā. Es novērtēju, ka valdes locekļi uzņēmās atbildību un atkāpās.

 

Publiski sacījāt, ka tirgum nepieciešama spēcīga un izlēmīga vadība…

Tieši tā. Tagad organizēsim atklātu konkursu. Strādājam pie prasībām un komisijas, lai tuvākajā laikā izsludinātu konkursu un atrastu jaunu pastāvīgu Centrāltirgus valdi. Šis process varētu aizņemt vairākus mēnešus.

 

Bieži dzirdam par pārkāpumiem “Rīgas Centrāltirgū”, par neakcizēto preču tirdzniecību. Kādam, jūsuprāt, jābūt Centrāltirgum?

Tā ir Rīgas vizītkarte. Centrāltirgum ir kultūrvēsturiska loma, tāpēc svarīgi, kāda ir vienotā identitāte un vizuālā telpa, kā notiek komunikācija ar sabiedrību, sadarbības partneriem. Centrāltirgu redzu kā kultūrvēsturisku vietu ar savu lomu un pievienoto vērtību.

Tas nav tikai tirgus, bet zināmā mērā kultūras vēstnieks un rāda vērtības, kas svarīgas latviskā vidē. Jaunās tirgus vadības uzdevums būs aktualizēt vidēja termiņa stratēģiju sadarbībā ar deputātiem, un jābūt komandai, kas spēj šo stratēģiju iedzīvināt. Tas attieksies arī uz Vidzemes tirgu.

 

Rīdziniekus uztrauc sliktais iekšpagalmu stāvoklis. Kad plānots veikt to sakārtošanu?

Šogad pašvaldība piešķīrusi divus miljonus eiro, lai sakārtotu 36 piebraucamos ceļus pagalmiem. Tas ir ievērojami vairāk nekā iepriekš. Apzināmies, ka pastāv dažādas juridiskas problēmas, kas līdz šim nav bijušas atrisinātas, taču tagad redzam, kā to izdarīt.

Šis ir darbs, kas jāveic sistēmiski. Katru gadu jāparedz investīcijas, lai sakārtotu infrastruktūru. Spriežot pēc iedzīvotāju aptauju rezultātiem, tieši infrastruktūra – pagalmu un ielu stāvoklis – ir viena no jomām, ar ko iedzīvotāji visvairāk ir neapmierināti.

 

Iepriekš iekšpagalmu asfaltēšanu organizēja izpilddirekcijas, kas tagad likvidētas, bet to funkcijas sadalītas pa dažādām struktūrām. Vai tas nemazina izpilddirektora varu, jo departamenti pakļauti domes priekšsēdētājam? Vai tas neapgrūtina iespēju pārvaldīt un sakārtot pilsētu?

Tagad šos darbus centralizēti veic viena institūcija – Teritorijas labiekārtošanas pārvalde. Likvidējot izpilddirekcijas, veicamās funkcijas tika pārdalītas.

Tas nav jautājums par varu, bet darbu organizāciju. Tā kā es strādāju neilgu laiku, man nav ar ko salīdzināt.

Katrai reformai ir mērķis, un pēc kāda laika jāmēra, kā tas izdevies. Šajā gadījumā, likvidējot izpilddirekcijas, nav nepareizu lēmumu. Tam ir jāiziet cauri, jāatrod citi darbu organizācijas principi, risinājumi.

Šajā gadījumā dodamies centralizācijas virzienā. Tiek veidoti apkaimju iedzīvotāju centri, kas ir kā vienas pieturas aģentūras, kur iedzīvotājiem tiek nodrošināta atgriezeniskā saikne, ir iespēja saņemt Rīgas pašvaldības pakalpojumus, iesniegt līdzdalības projektus, pretendēt uz finansējuma saņemšanu savu ieceru īstenošanai. Jau šobrīd konkurss noslēdzies, esam saņēmuši vairāk nekā 40 pieteikumu, ko vērtē konkursa komisija. Projektu idejas ir visplašākās.

 

Gan rīdziniekus, gan pilsētas viesus vienmēr satrauc ielu remontdarbi vasarā. Kādi galvenie ielu darbi šovasar ieplānoti?

Ir vairāki darbi, kas jau paveikti, piemēram, Bruņinieku ielā. Lielākais šā gada darbs ir Ģertrūdes iela, lielie investīciju projekti uz tiltiem, Austrumu maģistrāle. Kā jau sacīju, infrastruktūra ir viena no lielākajām Rīgas problēmām.

Redzam, ka iepriekš bijušas problēmas gan ar termiņiem, gan pašu uzstādītajiem plāniem. Te prasītos sistēmisks plānveida darbs.

 

No jūsu teiktā var saprast, ka līdz šim nav bijis sistēmisks darbs?

Es ar cieņu izturos pret visiem, kas strādājuši iepriekš. Ir viegli kritizēt, bet katram laikam ir savi apstākļi un savi iemesli. Skaidrs, ka ir gudri izdarīt secinājumus un strādāt labāk. Mūsu rezultātu vērtē sabiedrība. Ja sabiedrība redzēs, ka apstākļi neuzlabojas, tas būs mūsu darba novērtējums.

 

Reorganizācijas ietvaros plānots likvidēt Ārlietu pārvaldi. Kā šo darbu turpmāk plānots organizēt?

Vērtējam visas funkcijas un raugāmies uz struktūras izmaiņām centrālajā administrācijā. Viens no maniem principiem ir darba efektivitāte. Mērķis – skatīties, ko varam izdarīt ātrāk, lētāk, kvalitatīvāk ar tiem pašiem resursiem. Ārlietu pārvalde tiks likvidēta, tās funkcijas pārdalot citām institūcijām.

 

Kāds būs ieguvums?

Primāri – finansiālais ieguvums. Skatāmies, kā uzlabot efektivitāti. Jo šobrīd ir demoralizējoši, ka ir vesela pārvalde… Gribu būt diplomātisks, ar cieņu pret visiem cilvēkiem, bet ir svarīgi katram atrast labāko lietojumu. Ir jāpielāgojas apstākļiem. Pagājis pusotrs gads (kopš ievēlēta jaunā dome. – Red.) un es pieņemu, ka šie lēmumi varbūt bija jāpieņem jau agrāk.

Vai tas pats attiecas uz “Live Rīga”, kuras vadība iepriekš iesaistīta dažādos skandālos?

Šobrīd izveidota Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra, un turpmāk lielāks uzsvars tiks likts uz investīciju piesaisti un mēģinājumu jēgpilnāk strādāt ar šiem jautājumiem.

 

Vai tas nozīmē, ka iepriekš darbs nav bijis pietiekami efektīvs?

Mēs visi esam dzīvs organisms, viss mainās, un mums ir jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem. Šis ir viens no veidiem, kā pielāgojamies gan Covid-19 ietekmei, gan tam, ka nedaudz mainās fokuss – nevis attiecību uzturēšana, bet strādājam ar mērķi piesaistīt investīcijas Rīgas pilsētai.

Esam plaši atvērti investīciju piesaistei dažādās jomās – zaļā pilsēta, vides jautājumi, drošība, kultūra, tehnoloģijas, IT jautājumi, kā piesaistīt uzņēmumus no citām valstīm. Redzam, kas notiek Baltkrievijā un kā strādā mūsu konkurenti, piemēram, Viļņas pašvaldība Lietuvā.

 

Vai mērķis ir padarīt Rīgu pieejamāku vides jomā, atvērtāku sabiedrībai?

Tas ir Rīgas jaunās vadības un politiķu mērķis – strādāt pie tā, lai Rīgas vide ir iedzīvotājiem draudzīgāka.

Kā zināms – jo attīstītāka pilsēta, jo lielāka loma ir pilsētas centram, sabiedriskajam transportam, gājēju un veloinfrastruktūrai. Lielas ambīcijas ir klimatneitralitātes nodrošināšanā, vērtējam dzīvojamo fondu un ēku siltināšanas programmas. Lieli izaicinājumi ir infrastruktūras jomai un izglītības iestādēm. Varam sarakstīt veselu lapu ar tiem izaicinājumiem, pie kā pašvaldībai tagad jāstrādā.

 

Kāda būs turpmākā Rīgas pašvaldības līdzdalība “Rīgas mežu” kokzāģētavā “Nor­upe”, ar kuru saistās plašs skandāls?

Dalībnieku līmenī par šo neesam nekādus stratēģiskus lēmumus pieņēmuši, un manā rīcībā šobrīd nav indikāciju, ka par šo lemsim. Attiecībā uz “Rīgas mežiem” mums pašlaik ir divi izaicinājumi – esam procesā, lai ievēlētu jaunu padomi. Kad tas būs izdarīts, padomes uzdevums būs ievēlēt pastāvīgu valdi.

Tad būs jāaktualizē vidēja termiņa stratēģija. Par kokzāģētavas lomu šobrīd pateikt nevaru. Ir jāskatās no biznesa viedokļa, kādi ir plusi vai mīnusi, cik daudz nepieciešams savu vajadzību nodrošināšanai un cik daudz, lai startētu tirgū. Vērtēsim no plašākas prizmas.

Vai tas pats varētu attiekties arī uz “Rīgas pilsētbūvnieku”?

Tas attiecas uz visām kapitālsabiedrībām. Ejam cauri un veicam līdzdalības izvērtējumu, gan to, kāda varētu būt to turpmākā loma, lai Rīgas pilsēta varētu nodrošināt savas stratēģiskās funkcijas. Esam jau finiša taisnē, un tuvākajā laikā šo izvērtējumu varētu pabeigt.

 

Vai esat apmierināts ar Rīgu, salīdzinot ar citām Eiropas valstu galvaspilsētām?

Sajūtu līmenī man Rīga patīk. Katru rītu braucu pāri Rīgas tiltiem, un, redzot Vecrīgas siluetus, man vienmēr ir prieks un gandarījums par tās skaistumu. Tā ir ārpuse, bet jautājums, kāda tā izskatās no iekšpuses.

Ir daudzas lietas, kas jāpaveic, lai mēs būtu konkurētspējīgi ar dzīves apstākļiem un kvalitāti, ko pilsēta piedāvā saviem iedzīvotājiem un viesiem. Te ir ļoti daudz ko darīt. Rīgai ir ļoti liels potenciāls.

 

Daudzi kritizē Rīgas centru kā nepiemērotu dzīvošanai un to pamet. Ko darīt, lai centru padarītu draudzīgāku cilvēkiem?

Vienā vārda – revitalizācija, kā pilsētu padarīt pievilcīgu pastaigām, kā darīt prieku un gandarījumu iedzīvotājiem. Ir teiciens – tie pirmie būs tie pēdējie un tie pēdējie būs pirmie.

Rīgai ir lielas iespējas no beigām iet un darīt, lai pilsēta kļūtu pirmā. Tas jādara gudri.

Piemēram, Viļņa jau vairākus gadus ir sistēmiski strādājusi pie veloceliņu un gājēju ielu izveides, ierīkojusi apstādījumus.

Rīga iet savu ceļu šajā pašā virzienā. Mēs konkurējam gan ar Tallinu un Viļņu, bet lokāli – ar Pierīgas pašvaldībām, kuru iedzīvotāji izvēlas strādāt Rīgā, bet dzīvo citā pašvaldībā. Tas ir izaicinājums – panākt, lai iedzīvotāju skaits Rīgā nesamazinātos.

 

Kur jūs ieteiktu būvēt jauno Rīgas koncertzāli?

No Rīgas interešu viedokļa Kongresu nams būtu labākā izvēle.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 312
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 40
19 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 66
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 52
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 29
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 29
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 33
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram
15:27
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors
15:21
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro
14:43
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 30
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 45
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 29
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 7
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
8 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram
12 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors
18 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus 4
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 7
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Varbūt, ka mēs vēl neesam izdzīvojuši šo pārejas periodu no totalitāras, autoritāras valsts sabiedrības uz brīvu demokrātiju 94
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 66
8 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 5 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 64
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 133
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 126
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 220
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
4 stundas