Silvija (no labās) ir priecīga par saticīgajiem līdzcilvēkiem un dāvanu, ko palīdz izsaiņot sociālā darbiniece Anita Ūdriņa.
Silvija (no labās) ir priecīga par saticīgajiem līdzcilvēkiem un dāvanu, ko palīdz izsaiņot sociālā darbiniece Anita Ūdriņa.
Foto: Jānis Vecbrālis

Lai sirsniņā silti! Seniori pansionātos izsaka vēlmes, ko vēlas saņemt Ziemassvētkos 0

Tuvojoties gadu mijai, sarosās gan dāvanu gādātāji tuviniekiem, gan individuāli ziedotāji un labdarības organizācijas. Ko tur liegties, došana, dalīšanās bagātina pašu labdari. Vai pirmssvētku laiks ir saspringts arī sociālā uzņēmuma SIA “Eņģeļa pasts” komandai?

Valdes locekle un projekta stratēģiskās plānošanas un attīstības vadītāja Līga Leontīne Uzulniece atbild tieši: “Jā, šis brīnumu laiks ir ļoti karsts, taču man nav komandas. Cik atļauj resursi un iespējas, administrēju viena. Sasparoties uz labajiem darbiņiem tikai pirms Ziemassvētkiem, manuprāt, nav īsti pareizi: aprūpes centros cilvēki bija vakar, ir šodien un būs rīt, prieku viņiem vajag visa gada garumā. Ir svarīgi parādīt, ka neesam vienaldzīgi.”

Bez sponsoriem

Naudas ziedojumus “Eņģeļa pasts” nepieņem, jo, darbojoties viena, idejas autore un vadītāja L. Uzulniece fiziski nespētu sarūpēt daudzās dāvanas. Šim nolūkam pērn izveidota elektroniska platforma www.engelapasts.lv.

“Ikviens var ieiet mājaslapā un izvēlēties kādu no pieciem aktīviem projektiem. Projekts “Piepildi sapni” darbojas jau trešo gadu un ļauj jebkurā brīdī iepriecināt kādu no cilvēkiem, kurš mīt Sociālās aprūpes vai Dienas centrā. Lieldienās, septembrī un Līgo svētkos bija projekts, bet pašlaik aktuālā “Ziemassvētku vecīša darbnīca” decembrī sagādās prieku vairāk nekā 8500 cilvēkiem visos Latvijas reģionos. Pēc noteikumu izlasīšanas ziedotājs iepazīstas ar sociālās aprūpes iestāžu sarakstu, izvēlas personu, kam veltīt dāvaniņu un/vai apsveikuma kartīti.”

Tādējādi iepriecināt dzīvokļos un privātmājās mītošos vientuļos seniorus liedz privāto datu aizsardzības likums. Turpretī aprūpes centru iemītniekiem adrese ir kopēja, un darbinieki dāvaniņu nodod pēc piederības.

Persona, kura piedalās projektā, saņem detalizētu informāciju, pati iegādājas dāvanu, iesaiņo to un ar sadarbības partnera sūtījumu piegādes firmas “DPD” palīdzību nogādā aprūpes centrā.

Iesaistītas ir trīs puses – “Eņģeļa pasta” platformas uzturētāja, aprūpes iestādes komanda, kas sistēmā ievada klientu vēlmes un datus, kā arī dāvanas saņēmēji.

“Esmu vidutājs, kas savieno ziedotāju un ziedojuma saņēmēju. Jo daudzi grib kaut ko labu darīt, bet nezina – kā. “Eņģeļa pasts” piedzima kā viens no labdarības biedrības “NSUS” projektiem. Izaudzis tas pārtapa par sociālo uzņēmumu, kas ar dāvanām, sūtījumiem risina sabiedrībai svarīgu problēmu – atstumtības, psiholoģiska un emocionāla atbalsta trūkuma mazināšanu.

Lai varētu to nedaudz attīstīt, sociālais uzņēmums ir saņēmis finansējumu (“Altum” grants), bet projektam jāspēj sevi uzturēt ikdienā. Sponsoru starptautiskajam projektam nav, tajā piedalās tautieši, kuri dzīvo vismaz 25 dažādās valstīs, no Havaju salām līdz Īrijai,” uzsver Uzulniece.

Apdāvināmā vēlme ziedotājam ir jāizpilda 1:1. Ja tas nav iespējams, izvēlas citu adresātu, jo dāvaniņu vērtības amplitūda ir gana liela. Ja tu kopā ar bērniem ej uz veikalu, lai nepazīstamam onkulim vai tantei iegādātos, piemēram, čības un kādu našķi, tā ir mācību stunda visiem. Aprūpes centri bieži stāstot par klientu sajūsmu un pārsteigumu, kad piegādāts tieši iecerētais.

Kas ir eņģelītis?

Aizputes novada SIA “Pansionāta Rokaiži” vadītāja Edīte Lasmane atceras, kā pirms trim gadiem aizsākusies sadarbība ar labdarības biedrību “NSUS” – Līga Uzulniece palīdzējusi sagādāt kokmateriālus ēdiena transportēšanas ratu atjaunošanai. Pēc tam projekta “Eņģeļa pasts” ietvaros rosinājusi izzināt pansionāta iemītnieku sapnīšus.

“Visas mantas ir jaunas un skaisti iesaiņotas, acīmredzot ziedotāji paši tādas gribētu saņemt,” novērojusi E. Lasmane. “Bieži vien vecie ļaudis dāvanas uztver kā mazi bērni. Kad divas “meitenes” reizē atver pakas un to saturs izrādās atšķirīgs, tad vienai lūpa gara un nezini, kur likties. Bet ne jau visi ziedotāji var atļauties daudz.”

Sociālās darbinieces Anitas Ūdriņas pienākums ir ieiet katrā istabiņā, individuāli pastāstīt par projektu un izdibināt vēlmes.

“Ja kāds saka, lai atsūta pārsteigumu, man pašai nākas padomāt, kas noderētu, piemēram, smaržiņa vai kas cits. Piemēram, mūsu Aldītim, kurš savos septiņdesmit gados ir bērna prātā, ļoti patīk rotaļlietas, bildītes. Paciņu viņš gaida trīcēdams. Ja kaimiņam sūtījums pienāk agrāk, tas tiek paklusām revidēts.

Sākumā daudziem bija neizpratne, kas to paciņu sūta un kāpēc, bet nu jau viņi zina, kas ir eņģelītis – svešs cilvēks, kurš grib sagādāt prieku.

Skaidroju: ja esi dzīvē kādam labu darījis, tad tagad to dara cits. Lai sirsniņā silti.”

Ziemassvētku dāvanas pansionāta darbinieki pietaupa līdz svinīgajam pasākumam, kurā piedalās uzaicināti mākslinieki, bet pārējās paciņas izsniedz uzreiz. “Mājas Viesis” ir liecinieks brīdim, kad sūtījumu no “EP” projekta “Piepildi sapni” saņem Silvijas kundze. Bijušajai medmāsai pārsteigumi pienāk jau trešo gadu un arī šoreiz tajā ir jaukas lietas – konfektes, cepumi, piparkūkas, vitamīni, pleds un čības. Apsveikuma kartītē rakstīts, ka sirsnīgais sveiciens no kādas Lazdiņu ģimenes.

Bet Ināra, čaklā un uzticamā palīdze pansionāta virtuvē, vēl tikai gaida savu velti. Sievietei nav radinieku. Ar pērn atsūtītajām “Rafaello” konfektēm viņa uzcienājusi istabas biedreni, lepojusies ar naudas maciņu, priekšautu un eglīšu mantiņām, bet visvairāk par grāmatu. Tāpēc arī šogad Ziemassvētku vecītim pačukstēta Ināras kvēlākā vēlme – interesanta lasāmviela.

Gribu mūzikas centru!

Vairākumam ir milzīgs prieks par jebkuru dāvanu. Tā kādu seniori līdz asarām aizkustinājusi mīkstā mantiņa – kaķītis, kas atgādināja agrāko mājas mīluli. Ar pateicību tiek pieņemtas šķietami necilas lietas, mīksts pleds, košs galvas lakatiņš, trauciņš, krūzīte, vitamīni, kafija, cepumi, konfektes. Ar saldumiem vēlāk lepni uzcienā darbiniekus, bet dalīšanos ar istabiņas biedriem novērojam retāk, nosmaida personāls.

Ir arī skeptiski noskaņotie.

Un ne visi dabū, ko gribējuši, piemēram, iekārotā spilventiņa vietā kastītē var atrasties dušas želeja. Pirms trim gadiem divi gados jaunākie klienti vēlmju sarakstā iekļāvuši MP3 pleijeri, savukārt kāds vīrs joprojām gaida mūzikas centru.

Aptuveni pusei rokaižnieku vairs nav tuvinieku, te mīt arī cilvēki, kuri ir pavisam vientuļi visa mūža garumā. Piemēram, Mihailam bijis grūti noticēt, ka dāvana paredzēta tieši viņam.

Pērn pa dāvaniņai uz Ziemassvētkiem tika itin visiem pansionāta iemītniekiem. Pansionāta vadītāja un sociālie darbinieki cer, ka arī šogad neviens nepaliks bešā. Tas gan atkarīgs no sabiedrības gatavības ziedot. Sliktākajā gadījumā meklēs izeju no situācijas.

Labdarība asinīs

Papildus maizes darbam L. Uzulniece dažādus projektus sociālajā jomā veidojusi kopš 2000. gada Ziemassvētkiem, kad pirmoreiz dzīvē aizbraukusi uz bērnunamu.

“Esmu cilvēks, kuram nepārtraukti jāģenerē jaunas idejas, iepriekš to darīju kā privātpersona. Biedrības nosaukumu – no sirds uz sirdi – nosapņoju, bet, kad ierados to reģistrēt, kāds bija pasteidzies un tā palika – “NSUS”. Mana mamma 43 gadus nostrādāja ātrajā palīdzībā, un es jau bērnībā dzirdēju un redzēju, kā cilvēks cilvēkam palīdz. 2016. gada septembrī abas ar mammu dzērām tēju un spriedām, kā varētu ar mazām naudiņām iepriecināt pēc iespējas vairāk ļaužu.

Pirmkārt, sūtot ar roku rakstītas vēstules: tas ir sirsnīgāk. Pamazām nonācām pie vārda eņģelis un nosaukuma – Eņģeļa pasts. Uzrunāju aprūpes centrus, ar ko tobrīd strādāju, piedāvāju atsūtīt šifrētu cilvēku sarakstu, ko publicēt mājaslapā. Zinu, ka vēstuļu saņēmēji bija šokēti, katrs saņemot apmēram desmit apsveikumu. Aptuveni 7000 sūtījumu pienāca no visas pasaules.

Drīz sapratu, ka ar to ir par maz. Radās sauklis “Arī vecie cilvēki sapņo!” un projekts “Piepildi sapni” ar vairākiem apakšprojektiem. Tas ir gandarījumu sniedzošs, bet smags darbs tieši emocionālā ziņā, tomēr esmu pateicīga, ka man ir tāda misija.” Līga Uzulniece neslēpj, ka viņai ir, uz ko paļauties. “Leontīne ir mans otrais, baznīcas dotais, vārds, esmu kristīta un pēc tam iesvētīta Aknīstes katoļu baznīcā.”

Lai sirsniņā silti!

Uzziņa

SIA “Eņģeļa pasts” (“EP”) dibinātāja ir biedrība “No sirds uz sirdi” (“NSUS”).

Pamatdarbības uzdevums – sociāli mazaizsargāto personu grupu apzināšana un apkopošana; projektu radīšana šo grupu sociālās un emocionālās labklājības uzlabošanai, projektu administrēšana; sabiedrības informēšana un iesaistīšana.

Ziemassvētku projekts darbojas jau sesto gadu un ir atvērts līdz 21. decembrim. Potenciālo saņēmēju sarakstā šobrīd ir 8264 personas. Pērn “Eņģeļa pasts” realizēja 6800 dāvaniņas – visas, kas bija sarakstā.

“EP” datubāzē reģistrēti 120 sociālās aprūpes centri, šis jēdziens ietver arī tā sauktos bērnunamus, kuros mīt nepilngadīgas personas. Arī šie centri aicināti reģistrēties.

Kopumā Latvijas sociālās aprūpes iestādēs mīt vairāk nekā 12 500 cilvēku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
8 stundas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 26
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 13
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums svētdien atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti vienuviet
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien Rīgā slēgs satiksmi Marijas un Čaka ielā
11 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai jūs baida saslimstības ar Covid-19 pieaugums? 3
13 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Kā ikvienu no mums ietekmēs post-covid kapitālisms
10 stundas
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizmirsi veikalā uzlikt masku? Re, cik liels varētu būt sods 10
11 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Jebkuras zāles pārmērīgā daudzumā kļūst par indi un mūsu upes ir pilnas ar tām. Kad pamats celt trauksmi? 5
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs atgriezīsies Kensingtonas pilī jau pavisam drīz 10
20 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kontrolpunkti – tad un tagad! Kāpēc sanāk, ka brīvā kustība kļūst par draudu?
10 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par naudu nogalināja savu skolotāju? Francijā aiztur četrus skolēnus
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas grūstošie tilti: kur notiek būvdarbi, kas tiks darīts un cik tas maksās
11 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Atceroties atvadas no “lielā oktobra”
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Terors jahtu klubā: piesien pie stieņa, slīcina un pazemo, ja mīļotā pametīs 5
11 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
Dēla dēļ izvēlas Nīderlandi. Saruna ar bijušo valstvienības hokejistu Jāni Spruktu 3
20 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Vēl nesen cilvēkus slavēja. Nu pēkšņi izrādās, ka viņi neizturoties atbildīgi 3
16 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Uz ASV prezidenta krēslu patiesībā “acis met” 1214 kandidātu
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 82
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Latvijā radīts pirmais robots, kas izravē nezāles 6
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 8
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
21 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
21:43
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
21:30
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
21:05