Silvija (no labās) ir priecīga par saticīgajiem līdzcilvēkiem un dāvanu, ko palīdz izsaiņot sociālā darbiniece Anita Ūdriņa.
Silvija (no labās) ir priecīga par saticīgajiem līdzcilvēkiem un dāvanu, ko palīdz izsaiņot sociālā darbiniece Anita Ūdriņa.
Foto: Jānis Vecbrālis

Lai sirsniņā silti! Seniori pansionātos izsaka vēlmes, ko vēlas saņemt Ziemassvētkos 0

Tuvojoties gadu mijai, sarosās gan dāvanu gādātāji tuviniekiem, gan individuāli ziedotāji un labdarības organizācijas. Ko tur liegties, došana, dalīšanās bagātina pašu labdari. Vai pirmssvētku laiks ir saspringts arī sociālā uzņēmuma SIA “Eņģeļa pasts” komandai?

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 52
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Valdes locekle un projekta stratēģiskās plānošanas un attīstības vadītāja Līga Leontīne Uzulniece atbild tieši: “Jā, šis brīnumu laiks ir ļoti karsts, taču man nav komandas. Cik atļauj resursi un iespējas, administrēju viena. Sasparoties uz labajiem darbiņiem tikai pirms Ziemassvētkiem, manuprāt, nav īsti pareizi: aprūpes centros cilvēki bija vakar, ir šodien un būs rīt, prieku viņiem vajag visa gada garumā. Ir svarīgi parādīt, ka neesam vienaldzīgi.”

Bez sponsoriem

Naudas ziedojumus “Eņģeļa pasts” nepieņem, jo, darbojoties viena, idejas autore un vadītāja L. Uzulniece fiziski nespētu sarūpēt daudzās dāvanas. Šim nolūkam pērn izveidota elektroniska platforma www.engelapasts.lv.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ikviens var ieiet mājaslapā un izvēlēties kādu no pieciem aktīviem projektiem. Projekts “Piepildi sapni” darbojas jau trešo gadu un ļauj jebkurā brīdī iepriecināt kādu no cilvēkiem, kurš mīt Sociālās aprūpes vai Dienas centrā. Lieldienās, septembrī un Līgo svētkos bija projekts, bet pašlaik aktuālā “Ziemassvētku vecīša darbnīca” decembrī sagādās prieku vairāk nekā 8500 cilvēkiem visos Latvijas reģionos. Pēc noteikumu izlasīšanas ziedotājs iepazīstas ar sociālās aprūpes iestāžu sarakstu, izvēlas personu, kam veltīt dāvaniņu un/vai apsveikuma kartīti.”

Tādējādi iepriecināt dzīvokļos un privātmājās mītošos vientuļos seniorus liedz privāto datu aizsardzības likums. Turpretī aprūpes centru iemītniekiem adrese ir kopēja, un darbinieki dāvaniņu nodod pēc piederības.

Persona, kura piedalās projektā, saņem detalizētu informāciju, pati iegādājas dāvanu, iesaiņo to un ar sadarbības partnera sūtījumu piegādes firmas “DPD” palīdzību nogādā aprūpes centrā.

Iesaistītas ir trīs puses – “Eņģeļa pasta” platformas uzturētāja, aprūpes iestādes komanda, kas sistēmā ievada klientu vēlmes un datus, kā arī dāvanas saņēmēji.

“Esmu vidutājs, kas savieno ziedotāju un ziedojuma saņēmēju. Jo daudzi grib kaut ko labu darīt, bet nezina – kā. “Eņģeļa pasts” piedzima kā viens no labdarības biedrības “NSUS” projektiem. Izaudzis tas pārtapa par sociālo uzņēmumu, kas ar dāvanām, sūtījumiem risina sabiedrībai svarīgu problēmu – atstumtības, psiholoģiska un emocionāla atbalsta trūkuma mazināšanu.

Lai varētu to nedaudz attīstīt, sociālais uzņēmums ir saņēmis finansējumu (“Altum” grants), bet projektam jāspēj sevi uzturēt ikdienā. Sponsoru starptautiskajam projektam nav, tajā piedalās tautieši, kuri dzīvo vismaz 25 dažādās valstīs, no Havaju salām līdz Īrijai,” uzsver Uzulniece.

Apdāvināmā vēlme ziedotājam ir jāizpilda 1:1. Ja tas nav iespējams, izvēlas citu adresātu, jo dāvaniņu vērtības amplitūda ir gana liela. Ja tu kopā ar bērniem ej uz veikalu, lai nepazīstamam onkulim vai tantei iegādātos, piemēram, čības un kādu našķi, tā ir mācību stunda visiem. Aprūpes centri bieži stāstot par klientu sajūsmu un pārsteigumu, kad piegādāts tieši iecerētais.

Kas ir eņģelītis?

Aizputes novada SIA “Pansionāta Rokaiži” vadītāja Edīte Lasmane atceras, kā pirms trim gadiem aizsākusies sadarbība ar labdarības biedrību “NSUS” – Līga Uzulniece palīdzējusi sagādāt kokmateriālus ēdiena transportēšanas ratu atjaunošanai. Pēc tam projekta “Eņģeļa pasts” ietvaros rosinājusi izzināt pansionāta iemītnieku sapnīšus.

“Visas mantas ir jaunas un skaisti iesaiņotas, acīmredzot ziedotāji paši tādas gribētu saņemt,” novērojusi E. Lasmane. “Bieži vien vecie ļaudis dāvanas uztver kā mazi bērni. Kad divas “meitenes” reizē atver pakas un to saturs izrādās atšķirīgs, tad vienai lūpa gara un nezini, kur likties. Bet ne jau visi ziedotāji var atļauties daudz.”

Sociālās darbinieces Anitas Ūdriņas pienākums ir ieiet katrā istabiņā, individuāli pastāstīt par projektu un izdibināt vēlmes.

“Ja kāds saka, lai atsūta pārsteigumu, man pašai nākas padomāt, kas noderētu, piemēram, smaržiņa vai kas cits. Piemēram, mūsu Aldītim, kurš savos septiņdesmit gados ir bērna prātā, ļoti patīk rotaļlietas, bildītes. Paciņu viņš gaida trīcēdams. Ja kaimiņam sūtījums pienāk agrāk, tas tiek paklusām revidēts.

Sākumā daudziem bija neizpratne, kas to paciņu sūta un kāpēc, bet nu jau viņi zina, kas ir eņģelītis – svešs cilvēks, kurš grib sagādāt prieku.

Skaidroju: ja esi dzīvē kādam labu darījis, tad tagad to dara cits. Lai sirsniņā silti.”

Ziemassvētku dāvanas pansionāta darbinieki pietaupa līdz svinīgajam pasākumam, kurā piedalās uzaicināti mākslinieki, bet pārējās paciņas izsniedz uzreiz. “Mājas Viesis” ir liecinieks brīdim, kad sūtījumu no “EP” projekta “Piepildi sapni” saņem Silvijas kundze. Bijušajai medmāsai pārsteigumi pienāk jau trešo gadu un arī šoreiz tajā ir jaukas lietas – konfektes, cepumi, piparkūkas, vitamīni, pleds un čības. Apsveikuma kartītē rakstīts, ka sirsnīgais sveiciens no kādas Lazdiņu ģimenes.

Bet Ināra, čaklā un uzticamā palīdze pansionāta virtuvē, vēl tikai gaida savu velti. Sievietei nav radinieku. Ar pērn atsūtītajām “Rafaello” konfektēm viņa uzcienājusi istabas biedreni, lepojusies ar naudas maciņu, priekšautu un eglīšu mantiņām, bet visvairāk par grāmatu. Tāpēc arī šogad Ziemassvētku vecītim pačukstēta Ināras kvēlākā vēlme – interesanta lasāmviela.

Gribu mūzikas centru!

Vairākumam ir milzīgs prieks par jebkuru dāvanu. Tā kādu seniori līdz asarām aizkustinājusi mīkstā mantiņa – kaķītis, kas atgādināja agrāko mājas mīluli. Ar pateicību tiek pieņemtas šķietami necilas lietas, mīksts pleds, košs galvas lakatiņš, trauciņš, krūzīte, vitamīni, kafija, cepumi, konfektes. Ar saldumiem vēlāk lepni uzcienā darbiniekus, bet dalīšanos ar istabiņas biedriem novērojam retāk, nosmaida personāls.

Ir arī skeptiski noskaņotie.

Un ne visi dabū, ko gribējuši, piemēram, iekārotā spilventiņa vietā kastītē var atrasties dušas želeja. Pirms trim gadiem divi gados jaunākie klienti vēlmju sarakstā iekļāvuši MP3 pleijeri, savukārt kāds vīrs joprojām gaida mūzikas centru.

Aptuveni pusei rokaižnieku vairs nav tuvinieku, te mīt arī cilvēki, kuri ir pavisam vientuļi visa mūža garumā. Piemēram, Mihailam bijis grūti noticēt, ka dāvana paredzēta tieši viņam.

Pērn pa dāvaniņai uz Ziemassvētkiem tika itin visiem pansionāta iemītniekiem. Pansionāta vadītāja un sociālie darbinieki cer, ka arī šogad neviens nepaliks bešā. Tas gan atkarīgs no sabiedrības gatavības ziedot. Sliktākajā gadījumā meklēs izeju no situācijas.

Labdarība asinīs

Papildus maizes darbam L. Uzulniece dažādus projektus sociālajā jomā veidojusi kopš 2000. gada Ziemassvētkiem, kad pirmoreiz dzīvē aizbraukusi uz bērnunamu.

“Esmu cilvēks, kuram nepārtraukti jāģenerē jaunas idejas, iepriekš to darīju kā privātpersona. Biedrības nosaukumu – no sirds uz sirdi – nosapņoju, bet, kad ierados to reģistrēt, kāds bija pasteidzies un tā palika – “NSUS”. Mana mamma 43 gadus nostrādāja ātrajā palīdzībā, un es jau bērnībā dzirdēju un redzēju, kā cilvēks cilvēkam palīdz. 2016. gada septembrī abas ar mammu dzērām tēju un spriedām, kā varētu ar mazām naudiņām iepriecināt pēc iespējas vairāk ļaužu.

Pirmkārt, sūtot ar roku rakstītas vēstules: tas ir sirsnīgāk. Pamazām nonācām pie vārda eņģelis un nosaukuma – Eņģeļa pasts. Uzrunāju aprūpes centrus, ar ko tobrīd strādāju, piedāvāju atsūtīt šifrētu cilvēku sarakstu, ko publicēt mājaslapā. Zinu, ka vēstuļu saņēmēji bija šokēti, katrs saņemot apmēram desmit apsveikumu. Aptuveni 7000 sūtījumu pienāca no visas pasaules.

Drīz sapratu, ka ar to ir par maz. Radās sauklis “Arī vecie cilvēki sapņo!” un projekts “Piepildi sapni” ar vairākiem apakšprojektiem. Tas ir gandarījumu sniedzošs, bet smags darbs tieši emocionālā ziņā, tomēr esmu pateicīga, ka man ir tāda misija.” Līga Uzulniece neslēpj, ka viņai ir, uz ko paļauties. “Leontīne ir mans otrais, baznīcas dotais, vārds, esmu kristīta un pēc tam iesvētīta Aknīstes katoļu baznīcā.”

Lai sirsniņā silti!

Uzziņa

SIA “Eņģeļa pasts” (“EP”) dibinātāja ir biedrība “No sirds uz sirdi” (“NSUS”).

Pamatdarbības uzdevums – sociāli mazaizsargāto personu grupu apzināšana un apkopošana; projektu radīšana šo grupu sociālās un emocionālās labklājības uzlabošanai, projektu administrēšana; sabiedrības informēšana un iesaistīšana.

Ziemassvētku projekts darbojas jau sesto gadu un ir atvērts līdz 21. decembrim. Potenciālo saņēmēju sarakstā šobrīd ir 8264 personas. Pērn “Eņģeļa pasts” realizēja 6800 dāvaniņas – visas, kas bija sarakstā.

“EP” datubāzē reģistrēti 120 sociālās aprūpes centri, šis jēdziens ietver arī tā sauktos bērnunamus, kuros mīt nepilngadīgas personas. Arī šie centri aicināti reģistrēties.

Kopumā Latvijas sociālās aprūpes iestādēs mīt vairāk nekā 12 500 cilvēku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 52
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar varu mīļš nebūsi – šis tev šodien jāielāgo! Horoskopi 25.jūlijam 3
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 9
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 52
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Profesors Kaspars Kovaļenko: “Nākas secināt, ka pašnāvība nošaujoties arī ir reģistrēta kā vakcīnas blakne… “ 37
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 24
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 45
17 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Pa Rudzu ceļu: 52 cepēji ver savas durvis, lai “atdzīvinātu” tradicionālas vērtības un iepazīstinātu ar citur neredzētiem maizes “našķiem”
11:20
LE
LETA
Ziņas
Arī tenisiste Aļona Ostapenko apstājas olimpiskā turnīra pirmajā kārtā
10:54
LE
LETA
Ziņas
Otro diennakti Igaunijā un Lietuvā Covid-19 nav prasījis nevienu upuri – nav reģistrēti nāves gadījumi
10:52
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu solītais karstums pārņem Latviju. Kāds laiks gaidāms svētdien? 1
2 stundas
ER
Elvita Ruka
Stāsti
“Esam te dzimuši, auguši, gājuši skolā – gribējās pateikt par to vietai paldies”: Ālaves muižas neticamais stāsts – no drazās iestiguša grausta par…
1 stunda
RV
Rihards Vītols
Stāsti
Covid-19 vakcīnu izmēģinājumi uz cilvēkiem. Pieredzes stāsts: “Kādēļ gan es nevarētu palīdzēt glābt citus cilvēkus?”
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ar kārtīgu ballīti mūziķi un ētera personības nosvin radio dzimšanas dienu 4
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Pa Rudzu ceļu: 52 cepēji ver savas durvis, lai “atdzīvinātu” tradicionālas vērtības un iepazīstinātu ar citur neredzētiem maizes “našķiem”
12 sekundes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī tenisiste Aļona Ostapenko apstājas olimpiskā turnīra pirmajā kārtā
26 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 203
13 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Arī tenisiste Aļona Ostapenko apstājas olimpiskā turnīra pirmajā kārtā
26 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti dienas pirmajā spēlē minimāli uzvar Ķīnu 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijas tenisiste Anastasija Sevastova nepārvar Tokijas olimpisko spēļu turnīra pirmo kārtu 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 226
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti dienas pirmajā spēlē minimāli uzvar Ķīnu 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijas tenisiste Anastasija Sevastova nepārvar Tokijas olimpisko spēļu turnīra pirmo kārtu 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 79
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 100
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 9
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 24
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem? 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Žaklīna un Jēkabs 2
2 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē
20 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Skaidrā nauda bija sadalīta 495 aploksnēs!” VID sāk procesu pret Lietuvas pilsoni 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 103
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 304
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 29
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Zvaigznes mudina uz piedzīvojumiem un izbaudīt visu, ko dzīve spēj dot! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam
2 stundas