Latvijā
Politika

Agris Liepiņš: Savulaik Ādolfa Hitlera runas arī neviens neņēma par pilnu0


Agris Liepiņš
Agris Liepiņš
Foto: Timurs Subhankulovs

Pirmsvēlēšanu balsu zvejošanas aizsegā divi politiskie spēki ir sākuši ļoti bīstamu spēli – abi vēlas sašķelt latviešu tautu. Pirmie – Latvijas Krievu savienība (LKS) – savos izteikumos ir līdz mielēm tieši un nekaunīgi. Televīzijā vēroju runu, ko krievu skolu atbalsta mītiņā teica kāda šīs partijas aktīviste.

Viņa apgalvoja, ka latvieši skaisto latgaliešu valodu ir noniecinājuši, atvēlot tai nožēlojamu dialekta vietu. Tā rīkojoties, latvieši liedzot latgaliešiem viņu mātes valodu un padarot tos par etnisko minoritāti Latvijā. Tāds pats liktenis sagaidot krievu valodu un krievus. Ja no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita atskaitot krievus un latgaliešus, tad latvieši paši esot minoritāte savā Latvijā!

Dzirdēto varētu laist gar ausīm, uzskatīt, ka tā ir politisko ampelmaņu kārtējā priekšvēlēšanu retorika, bet prātīgāk tomēr ir izturēties nopietni pret saklausīto. Savulaik Ādolfa Hitlera runas arī neviens neņēma par pilnu.

LKS teiktais ir nepārprotams – latgalieši nav latvieši, tā ir Latvijā apspiesta etniska minoritāte un kā tādai tai jāturas kopā ar citu Latvijas iedzīvotāju daļu, kurus latvieši tāpat uzskata par minoritāti un vēlas apspiest. Te redzam konkrētu mēģinājumu vienu latviešu tautas daļu pretnostatīt otrai, lai no tā gūtu sev politisku labumu.

LKS vēlas atgriezties cariskās Krievijas laikos, kad Latgale bija atsevišķā Vitebskas guberņā un Latgalē notika neslēpta pārkrievošana, citstarp aizliedzot lietot latīņu alfabētu. Un tomēr, kaut administratīvi šķirta no Kurzemes un Vidzemes, Latgale saglabāja dzīvas savas tautas saknes. 1917. gadā Latgales kongresā Rēzeknē latgalieši nolēma – Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta! Latgalei jāapvienojas ar pārējiem latviešu apdzīvotiem novadiem vienā zemē!

Bet varbūt ždanokieši un mamikinieši neraugās uz cara tētiņa laikiem, varbūt viņi rosās nākotnes vārdā? Septembrī Eiropas Parlaments atbalstīja pārkāpuma procesa izskatīšanu pret Ungāriju ES Padomē, jo Ungārija savā valstī esot īstenojusi politiku, kurā pārkāptas ES pamatvērtības.

Mamikins, kurš kā eiroparlamentārietis no Latvijas balsoja par, atklāj, kāpēc tā rīkojies – ja Ungārijas precedents nostrādās, tad tas teorētiski parādīs, ka ES Padome var sodīt arī Latviju. Par ko tad Andrejs Mamikins grib sodīt Latviju? Par nacionālo minoritāšu tiesību pārkāpumiem, par nepilsoņu jautājumu un jautājumiem, kas skar dzīves standartu Latvijā.

Ar krieviem kā minoritāti var sanākt par īsu, citas Latvijā mītošās minoritātes – lietuvieši, igauņi, poļi – nekādu vēlmi kašķēties neizrāda, tāpēc būtu apsveicami, ja arī latgalieši kļūtu par minoritāti. Latgalē dzīves līmenis arī zemāks nekā Rīgā. Muļķīgi būtu apgalvot, ka krievi Latvijā dzīvotu sliktāk par latviešiem. Pietiek aizbraukt uz Jūrmalu un paskatīties uz lepnajiem namiem.

Ja Latvijas Krievu savienība nav sevišķi izvēlīga savos izteikumos, tad otrs politiskais spēks ir daudz lunkanāks un grūtāk aiz rokas pieķerams. Tomēr cauri jaušama tā pati vēlme – pretnostatīt latgaliešus pārējai latviešu tautas daļai, pārvilināt viņus savā pusē. Runa ir par partiju “Saskaņa”. Jānis Urbanovičs, pieredzējis “Saskaņas” politiķis būdams, protams, neteiks, ka vēlas latgaliešus sarīdīt ar latviskajām partijām un dabūt tos prokremliskās partijas pusē.

Tā vietā viņš pauž atbalstu biedrības “Latgalīši” paziņojumam sakarā ar garīdznieka Pāvela Zeiļas apsūdzēšanu seksuālos noziegumos. Pilnīgi nejauši Urbanovičs pats ir atrodams starp šis biedrības dibinātājiem, un daži teic, ka biedrība “Latgalīši” ir “Saskaņas” projekts. Atsaucoties uz biedrības paziņojumu, zilo ezeru zemes dēls jebkurā mirklī varēs aizbildināties, ka tie nav viņa vārdi, tos savā paziņojumā pauž biedrība.

Paziņojuma pamatdoma – priestera arests ir īpaši pret Latgali izplānota provokācija. Provokācijas mērķis – Latgales pazemošana pirms pāvesta vizītes. Paziņojums adresēts valdošās koalīcijas politiķiem. Latvisko partiju politiķiem nākšoties atvainoties Latgalei, bet vai Latgale šo atvainošanos pieņems – tas ir jautājums, uz kuru atbildēs tauta! Cik noprotams no paziņojuma toņa, tad tauta (acīmredzot latgalieši) atvainošanos nepieņems!

Nav saprotams, kāpēc latviskajām partijām vajadzētu pazemot pašiem savu zemi? Katoļi mīt visā Latvijā, kāpēc pirms pāvesta vizītes jāpazemo tieši Latgale? Paziņojums izskatās pēc tā paša LKS lozunga par latgaliešiem kā nicināmu minoritāti, vienīgi ietērpts citos vārdos. Un mērķis, ko vēlas sasniegt apdomīgais Urbanovičs, arī tas pats – sanaidot vienu tautas daļu ar otru, lai no tā gūtu sev politisku labumu. Ja latgalieši balsos par “Saskaņu”, Kremļa satelītpartijas izredzes iekļūt valdībā vairosies.

Savu politisko ambīciju vārdā nedalīsim latviešu tautu! Labāk atcerēsimies Latgales dēla Raiņa vārdus – Daugav’ abas malas mūžam nesadalās, ir Kurzeme, ir Vidzeme, ir Latgale mūsu!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.