Foto: LETA

Latvija otrajā vietā ES pēc izaudzēto rudzu apmēra 0

Latviju varētu dēvēt par lielvalsti pēc izaudzētā rudzu apmēra uz vienu iedzīvotāju, diskusijā “Vai Latvija ir rudzu lielvalsts?” šodien atzina Zemkopības ministrijas (ZM) Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja vietnieks Gints Lanka.

Viņš informēja, ka visvairāk rudzu – 101 kilogramu uz vienu iedzīvotāju – 2016.gadā izaudzēja dāņi. Latvija šajā ziņā ierindojas otrajā vietā, jo 2016.gadā uz vienu iedzīvotāju Latvijā tika izaudzēts apmēram 72 kilogramu rudzu. Savukārt trešajā vietā ierindojās Polija ar 58 kilogramiem rudzu uz vienu iedzīvotāju. “Ja skatāmies, cik saražojam rudzus uz vienu iedzīvotāju, tad gandrīz var teikt, ka Latvija šajā ziņā ir lielvalsts,” teica Lanka.

ZM pārstāvis teica, ka Latvijā līdz 1920.gadam rudzus sēja 350 000 hektāru platībā, bet ar kviešiem bija apsēti lauki no 15 līdz 18 000 hektāru platībā. Latviešu tolaik ēda galvenokārt rudzu maizi, bet kviešu maizi uzturā lietoja krietni mazāk. Līdz 2000.gadam Latvijā vēl tika sētas lielas rudzu platības, bet tad pamazām tās sāka samazināties. Pēdējos gados rudzu platības Latvijā ir nostabilizējušās un vidēji gadā sēj rudzus līdz 35 000 hektāriem.

Pēc Lankas teiktā, saskaņā ar “Eurostat” datiem lielākās platības ar rudziem pēdējos gados ieņem Polija ar gandrīz 800 000 hektāriem rudzu, lielas platības audzē arī dāņi, turki un austrieši. Latvija šajā ziņā ierindojas sestajā vietā, taču kopaina varētu būt citādāka, ja tiktu ņemti vērā arī Krievijas un Baltkrievijas dati, par kurām statistika nav pieejama. Lietuvā pēdējos trīs gados rudzus sēj nedaudz mazākā platībā nekā Latvijā, bet Igaunijā gadā vidēji apmēram 13 000 hektāru platībā. Arī kaimiņvalstīm ar rudziem apsētās platības ir samazinājušās.

Lanka teica, ka rudzi audzēšanas ziņā ir salīdzinoši pateicīgs kultūraugs, jo labas ražas iegūšanai nevajag lielus ieguldījumus. Tāpat rudzi aug gandrīz visās augsnēs un apstākļos. Taču pēc nogatavošanās rudzu graudiem ir īss pēcbriedes periods – ja šajā periodā tos nepaspēj novākt un izžāvēt, to kvalitāte pazeminās tādā mērā, ka tos neizdodas realizēt pārtikai. Ja pārtikai graudi neder, tos ir diezgan problemātiski realizēt vispār. Arī peļņa, audzējot rudzus, ir mazāka nekā, audzējot kviešus vai rapsi.

Savukārt Latvijas Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs un zemnieku saimniecības “Skudra” īpašnieks Kārlis Zemešs atzina – ja rudzus nav iespējams laikā novākt, ir problēmas ar to ražas realizāciju. Dīgt sākuši graudi ir sliktas kvalitātes, taču maizniekiem vajadzīgi augstvērtīgi graudi ar zināmiem kvalitātes rādītājiem. Maizniekiem vairāk interesē klasiskās rudzu šķirnes, jo no šādiem graudiem cepta maize patērētājiem ir garšas ziņā pievilcīgāka. Pēdējie divi gadi ir bijuši ar ļoti sliktiem laika apstākļiem novākšanas periodā, kas atsaucas uz rudzu miltu kvalitāti.

Ekspertu diskusijas “Vai Latvija ir rudzu lielvalsts” mērķis bija noskaidrot, kā saglabāt un veicināt rudzu audzēšanas un rudzu maižu ēšanas tradīcijas valstī. Diskusija tika rīkota Latvijas simtgades ietvaros, ņemot vērā, ka rudzi un rupjmaize ir Latvijas kultūras mantojums un nacionālais lepnums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Liek Latvijas vārdam skanēt pasaulē! Latvieši veiksmīgi startē Pasaules arāju čempionātā
Sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – ikgadējā izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022”
LOSP: Krīzes apstākļos zemkopības ministra amatu jāieņem pieredzējušam un nozares darbu pārzinošam politiķim
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu” 3
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 35
Lasīt citas ziņas
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 16
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Procentuāli visvairāk plusu no saviem sarakstiem saņēmuši Rosļikovs, Šlesers un Rinkēvičs
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Rīgas mikrorajonos šodien notiek militārās mācības. Iedzīvotājiem nav jāsatraucas 19
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 29
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
11:19
Okupētajā Doneckā ieradušies 500 mobilizētu kriminālnoziedznieku
11:16
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
11:10